×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Smoczki

Prof. dr hab. med. Marian Krawczyński
I Katedra Pediatrii, Uniwersytet Medyczny, Poznań

Smoczek zaspokaja potrzebę ssania (m.in. z powodu niezaspokojonego odruchu ssania lub niepokoju dziecka). Można go bezpiecznie podać dziecku, które dużo płacze (jeśli go to uspokaja).


Fot. pixabay.com

Nie powinien on jednak stanowić substytutu częstego kontaktu rodziców z niemowlęciem i ich bliskości. Jeżeli dziecko się tego domaga, możesz mu podawać smoczek do ssania przed zasypianiem - może to być nawet korzystne.

Powinnaś używać tylko smoczka ortodontycznego, który nie niesie ryzyka rozwoju wady zgryzu.

Ssanie smoczka w tym okresie może zmniejszyć aktywność dziecka podczas ssania piersi i zaburzyć rozwój prawidłowego mechanizmu ssania.

Zdarzało się, że tasiemka lub łańcuszek, na których wisiał smoczek, zaplątywał się wokół szyi dziecka (zwłaszcza gdy samodzielnie zmienia ono już swoją pozycję), powodując uduszenie. Niemowlę nie jest jeszcze na tyle sprawne, aby szybko wyzwolić się z takiej pułapki, dlatego lepiej nie kusić złego losu.

Jeżeli karmisz swojego malucha piersią, nie podawaj mu smoczka w pierwszych 6 tygodniach życia, gdy stabilizuje się laktacja i rytm karmienia.

Nigdy nie przywiązuj smoczka do łóżeczka lub wózka, nie zawieszaj go na szyi dziecka, ani nie przypinaj na łańcuszku lub tasiemce do jego ubranka - grozi to uduszeniem dziecka!Artykuł pochodzi z przewodnika dla rodziców Pierwsze 2 lata życia dziecka wydanego przez Medycynę Praktyczną, Kraków 2012

30.07.2015

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.