Pielęgnacja skóry i kąpiele małego dziecka
Jak prawidłowo myć i kąpać dziecko w pierwszych 2 latach życia?
Jak prawidłowo myć i kąpać dziecko w pierwszych 2 latach życia?
Wybieraj kosmetyki możliwie bezzapachowe i przeznaczone tylko dla niemowląt. Skład takich preparatów zwykle jest dobrany do rodzaju skóry małego dziecka.
Skóra znajdująca się pod pieluszką narażona jest na stały kontakt z moczem i kałem, które działają drażniąco („odparzenie”). Zatem podstawowym elementem właściwej pielęgnacji niemowlęcia jest częsta zmiana pieluszek oraz dokładne umycie skóry z resztek kału i moczu.
Przed rozpoczęciem przewijania sprawdźmy, czy wszystko czego będziemy potrzebować jest w zasięgu ręki, tak aby w trakcie przewijania nie odchodzić ani na chwilę od niemowlęcia. Jak tylko upewnimy się, że wszystkie niezbędne akcesoria znajdują się w naszym zasięgu rozpoczynamy przewijanie.
Wymiana pieluszek u niemowlęcia jest istotnym elementem postępowania pielęgnacyjnego. Jakie pieluszki wybrać dla mojego dziecka?
Kikut pępowiny to fragment pępowiny pozostały po jej przecięciu. W okresie wewnątrzmacicznym pępowina łączy dziecko z łożyskiem, zapewniając mu dopływ tlenu i substancji odżywczych oraz umożliwiając usuwanie produktów przemiany materii w czasie trwania ciąży.
Jak dbać o higienę uszu i nosa dziecka? W jaki sposób pielęgnować paznokcie?
Niemowlęta i małe dzieci są bardziej niż dzieci starsze i dorośli narażone na skutki wysokich i niskich temperatur. Można to wyjaśnić względnie dużą powierzchnią skóry w stosunku do masy ciała, a zatem dużą powierzchnią pochłaniania lub utraty ciepła.
Spacery, a później zabawy na świeżym powietrzu, stanowią ważny element pielęgnacji dzieci. Są one korzystne w każdej porze roku zarówno dla starszych dzieci, jak i niemowląt. Kiedy wyjść z dzieckiem na pierwszy spacer?
Co zrobić, aby nasz wakacyjny wypoczynek z dziećmi był bezpieczny? Jak zabezpieczyć skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV?
Noszenie w chuście daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i wzmacnia zaufanie do opiekunów. Dziecko noszone w chuście jest silnie stymulowane. Jego mózg jest nieustannie pobudzany do pracy poprzez aktywizację wszystkich zmysłów.
Od jakiego wieku można dzieci nosić w nosidełkach i w jaki sposób? Jakie aspekty medyczne przemawiają za noszeniem dziecka w chuście od pierwszych dni życia? Jakie wiązanie jest najlepsze dla noworodka? Jakie aspekty medyczne są przeciwwskazaniem do noszenia dziecka przodem do świata? Czy noszenie w chuście obciąża kręgosłup dziecka?
Obecnie w podróż można zabrać dziecko w każdym wieku. Jednak dalszy wyjazd dobrze jest poprzedzić konsultacją z lekarzem. Niemowlę i małe dziecko jest bardziej narażone na różne zakażenia i ich konsekwencje.
Nic nie stoi na przeszkodzie, a nawet jest to wskazane, aby zdrowe, małe dziecko spotykało inne osoby – dorosłych i dzieci.
Obecnie uważa się, że większość dzieci jest gotowa do korzystania z nocnika około 18.—24. miesiąca życia. U niektórych naukę tej umiejętności można odłożyć na później.
Prawidłowa higiena rąk zmniejsza ryzyko zachorowania zarówno Twojego dziecka, jak i innych członków rodziny (także dorosłych), choć nie eliminuje go całkowicie.
Dlaczego nie wolno palić w czasie ciąży i w obecności dziecka? Jak zerwać z nałogiem?
Prawidłowe zabiegi higienizacyjne w obrębie jamy ustnej wpływają pozytywnie na utrzymanie jej w zdrowiu. Pielęgnacja jamy ustnej rozpoczyna się w pierwszych miesiącach życia. Nieleczone zęby mleczne mogą powodować próchnicę w świeżo wyrzniętych zębach stałych.
Aby bezpiecznie i skutecznie stosować preparaty odstraszające owady należy przestrzegać określonych zaleceń.
Jak wskazują badania, większość ludzi zaczyna palić tytoń przed ukończeniem 18. roku życia, oznacza to, że około 250 mln obecnie palących młodych osób może umrzeć w przyszłości z powodu chorób odtytoniowych.
W leczeniu wad zgryzu stosuje się aparaty zdejmowane, które nakłada i zdejmuje pacjent oraz stałe, które są przyklejone do zębów na cały okres leczenia.
Wadom zgryzu należy zapobiegać u wszystkich dzieci przed wystąpieniem oznak zaburzeń w budowie lub w czynnościach jamy ustnej. Jest to postępowanie, którego celem jest zapewnienie narządom jamy ustnej korzystnych warunków do prawidłowego rozwoju oraz wczesne usuwanie czynników powodujących wady.
Właściwe leczenie ortodontyczne trwa średnio około dwóch lat. Dlatego oczyszczając jamę ustną, należy zwrócić szczególną uwagę na powierzchnie styczne zębów, tylne powierzchnie ostatnich zębów w łuku zębowym oraz tę część korony zęba, która łączy się z dziąsłem.
Aby profilaktyka domowa była skuteczna, powinna być ukierunkowana i kontrolowana przez rodziców lub opiekunów dziecka.
W jamie ustnej niemowlęcia najczęściej do 6. miesiąca życia nie ma jeszcze zębów. Są tylko bezzębne, wałowate wyrostki zębodołowe pokryte bardzo delikatną błoną śluzową, na której przy braku oczyszczania z resztek pokarmów mlecznych, może powstać wywoływana przez Candida albicans tzw. kandydoza (grzybica), czyli pleśniawki.
Ząbkowanie nie jest chorobą i powinno przebiegać bez powikłań miejscowych oraz ogólnych. Najczęściej ukazujący się w buzi ząb mleczny przecina dziąsło, nie powodując bólu.
Smoczek zaspokaja potrzebę ssania (m.in. z powodu niezaspokojonego odruchu ssania lub niepokoju dziecka). Można go bezpiecznie podać dziecku, które dużo płacze (jeśli go to uspokaja).
Czy przebieg ciąży i dieta kobiety ciężarnej mają wpływ na stan zębów dziecka? Kiedy rozpocząć czyszczenie jamy ustnej dziecka i jak to najlepiej robić? Co robić, żeby dziecko miało zdrowe ząbki mleczne i jamę ustną?
Profilaktyka urazów w wieku niemowlęcym obejmuje głównie edukację rodziców/opiekunów w zakresie opieki nad dzieckiem.
w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł