×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Rozmowy o śmierci

„Jak umrzesz, to pójdziesz do nieba i stamtąd będziesz się mną opiekować” – usłyszałam od 6-letniego chłopca w czasie zajęć terapeutycznych. Rysował sobie akurat i najspokojniej w świecie zaczął rozmowę o życiu po śmierci w perspektywie naszej relacji.

Rys. Anita Ponikło

– Jak się tam dostanę? – drążyłam temat.

– Twoje ciało zakopią na cmentarzu, a dusza pójdzie do nieba. Na pewno tam pójdzie, bo jesteś stara.

W ten sposób zostało zaplanowane moje życie wieczne. Cóż, całkiem miła perspektywa na wieczność. Rola opiekuna też mi się podoba, jest przecież moją świadomie wybraną zawodową misją.

W czasie tej rozmowy chłopiec dokładnie zdefiniował nasze relacje, choć nigdy wcześniej nie rozmawialiśmy o tym. Z rozmowy z jego mamą dowiedziałam się, że niedawno zmarł pewien dalszy członek rodziny i w ten sposób chłopiec zetknął się z wiedzą o śmierci. Prawdopodobnie zaczął się zastanawiać nad tym tematem i rozglądać za starszymi ludźmi, którzy mogą podzielić los krewnego.

Chłopiec, z którym spotykaliśmy się już od dłuższego czasu, ocenił, że jestem mu potrzebna, a gdybym przypadkiem umarła, to istnieje sposób na przedłużenie naszych kontaktów. W jego rozumieniu śmierci nie było pojęcia ostateczności. Przyjął podaną przez rodziców wiedzę o umieraniu i spróbował przetworzyć ją na własne doświadczenia.

Małe dziecko czeka na ponowne spotkanie z osobą, która była mu bliska. Nastolatek już pojmuje, że śmierć jest – na ziemi – czymś nieodwracalnym. Intensywność przeżycia rozstania w każdym wieku zależy od związku emocjonalnego ze zmarłą osobą. Dzieci – i dorośli również – potrzebują rozmów na tematy ostateczne. Będą zadawać pytania, oczekując odpowiedzi, ale nie zadadzą więcej pytań niż są w stanie zrozumieć.

Wskazówki

  • Nie unikajmy rozmów z dziećmi o śmierci.
  • Mówmy im tyle, ile chcą usłyszeć.
05.11.2012

Blog: Spotkania z psychologią

Autorka bloga, Dorota Ponikło, jest psychologiem, pracuje w Ośrodku Wczesnej Pomocy Psychologicznej w Krakowie. Mama i babcia. Lubi towarzystwo męża, dzieci i wnuków oraz dom i ogród, które dzieli z dwoma psami, kotem i rybką od kilku lat będącą „na przechowaniu”. Przyjemność znajduje w czytaniu książek, pływaniu i jeżdżeniu na nartach.

Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta