×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Ryzyko uzależnienia od alkoholu

Pytania nadesłane do redakcji:

1. Mąż ma stresującą pracę, wraca późno i jest zmęczony. Zauważyłam, że ostatnio po powrocie do domu coraz częściej sięga po alkohol, ale nie pije dużo – 2-3 drinki, nie upija się. W weekendy pije więcej, ale w sumie tak towarzysko, twierdzi, że to go rozluźnia. Czy grozi mu alkoholizm?

2. Witam, ostatnio dręczy mnie pewna sprawa. Do 20. roku życia byłem abstynentem, potem przestałem nim być i do tej pory czasem sięgam po alkohol w małych ilościach. Mam teraz 22 lata i ani razu nie byłem pijany, po prostu znałem swoją granicę i mówię nie. Nie zamierzam się nigdy upić. Stąd moje pytanie czy wypicie z odstępami kilku dni dajmy na to 2-3 dni jednego piwa bądź jednego czy dwóch kieliszków wódki, likieru itp. może doprowadzić do uzależnienia, mimo iż się tym nie upiję?

Odpowiedziała

Dr n. med. Joanna Borowiecka-Kluza
Specjalista psychiatra
Centrum Dobrej Terapii MindArt, Kraków


1. Uzależnienie od alkoholu to silna potrzeba stałego lub okresowego picia alkoholu w celu osiągnięcia efektów jego działania (lub w celu uniknięcia objawów jego braku w organizmie). Alkohol w określonych dawkach może działać uspokajająco („rozluźniająco”), nasennie lub też pobudzająco, aktywizująco w sytuacjach towarzyskich. Nie trzeba „upijać się”, żeby mieć w pełni rozwinięte uzależnienie od alkoholu.

Bez dokładniejszego wywiadu nie można ocenić, czy Pani mężowi „grozi alkoholizm”, czyli jakie jest ryzyko uzależnienia od alkoholu, czy może uzależnienie już rozwinęło się. Bardzo ważne jest, co to znaczy „ostatnio” (tzn. przez jaki okres czasu?), „coraz częściej” (ile razy w miesiącu? tygodniu? czy w każdy weekend?), co to znaczy „2-3drinki” w przeliczeniu na ilość wypitego alkoholu?

Istotne są takie dane jak: profil osobowości męża, wywiad na temat uzależnień w rodzinie, informacje na temat sytuacji i przeżywanych emocji, po których mąż Pani pije alkohol w celu „rozluźnienia”. Trzeba się zastanowić czy mąż dysponuje innymi niż alkohol możliwościami i sposobami radzenia sobie ze stresem, uspokajania się. Podkreślić również należy, że nawet „niewielka” ilość alkoholu wypijana często lub coraz częściej może stać się źródłem uzależnienia lub jest jego przejawem.

Sama Pani niepewność i zaniepokojenie w tym obszarze już jest istotną sugestią diagnostyczną przemawiającą za prawdopodobieństwem zwiększonego ryzyka uzależnienia od alkoholu. W takich sytuacji wskazana jest wizyta u specjalisty uzależnień lub psychiatry.


2. Nie istnieją w 100% wiarygodne normy tzw. bezpiecznego picia, ponieważ ryzyko uzależnienia od alkoholu jest indywidualne dla każdej osoby i zależy od szeregu charakterystycznych dla niej czynników biologicznych, psychologicznych, społecznych czy środowiskowych. Ważny jest tutaj m.in. powód sięgania po alkohol (np. picie w celu złagodzenia napięcia, stresu, lęku), określone okoliczności (np. picie powtarzające się stale w tych samych sytuacjach czy w okolicznościach, w których wskazana jest bezwzględna abstynencja od alkoholu - np. przyjmowanie określonych leków, czy obowiązki zawodowe).

Aby rozważać ryzyko uzależnienia od alkoholu u konkretnej osoby nie musi dochodzić do "upijania się", czyli do upojenia alkoholowego. Indywidualnej oceny wymaga też wpływ alkoholu na zdrowie somatyczne danej osoby.

Możemy natomiast mówić o ilości wypijanego alkoholu, której towarzyszy tzw. małe ryzyko uzależnienia. Dla kobiet to dwie, a dla mężczyzn cztery tzw. standardowe porcje alkoholu wypijanego codziennie, przez pięć dni w tygodniu, z okresem co najmniej dwóch dni abstynencji (najlepiej dwa dni pod rząd). Standardowa porcja alkoholu to odpowiednik 10 g czystego (100%) alkoholu, co odpowiada mniej więcej 250 ml piwa o mocy 5%, 100 ml wina o mocy 12% czy 30 ml wódki o mocy 40%.

07.08.2012
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta