×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Prezydent Rybnika: Uchwała antysmogowa to zabawa w kotka i myszkę

Karolina Krawczyk
Kurier MP

Podczas Global Clean Air Summit, które odbyło się 27 listopada w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie, nie zabrakło czasu na dyskusje panelowe. Była to okazja do podsumowań dotychczasowych działań oraz do wyznaczenia kolejnych priorytetów w walce z zanieczyszczeniem powietrza.

Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. Fot. Dominik Gajda / Agencja Gazeta

W czasie dyskusji skupionej wokół tematu „Czy wiemy dość, aby działać” paneliści: prof. Wojciech Hanke, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia środowiskowego, dr hab. Ewa Konduracka, kardiolog i specjalista chorób wewnętrznych, Piotr Kuczera, prezydent Rybnika oraz Zbigniew Król, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, zastanawiali się nad tym, jakie działania warto podjąć, by poprawić jakość powietrza w Polsce.

– Często momentem, w którym ludzie zaczynają słuchać, jest choroba kogoś z rodziny. Jeśli np. rodzice widzą, że dziecko ma często infekcję górnych dróg oddechowych lub początki zespołu obturacyjnego płuc, to warto porozmawiać o zanieczyszczeniach powietrza – mówił prof. Hanke. Jak podkreślił w rozmowie, ważne jest także, aby w Polsce „nastała moda na zdrowy piec”.

Dr hab. Ewa Konduracka, stwierdziła, że za mało czasu poświęca się profilaktyce, choć jest ona niezwykle ważna. – Obowiązkiem lekarza jest także zapobiegać chorobom – mówiła. Ponadto stwierdziła, że problemem jest przyzwolenie na spalanie śmieci oraz trudne do wykrycia wykroczenia: – Śmieci spala się w nocy, kiedy jest mniejsza szansa na to, że złapie się kogoś na gorącym uczynku. Ponadto Straż Miejska nie ma jak tego skontrolować w godzinach nocnych – mówiła.

Swoimi spostrzeżeniami podzielił się Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. Jak mówił, mieszkańcy miast są coraz bardziej świadomi problemu zanieczyszczenia powietrza. – Ludzie mówią, że po prostu śmierdzi, czują to. Myślę, że ważne jest, aby angażować różnego rodzaju autorytety społeczne, by mówić o konieczności zmiany nawyków – mówił Kuczera. Ponadto, jak podkreślił, ważne są rozwiązania na poziomie rządowym. – To podstawowa, fundamentalna kwestia – zaznaczył. Za te słowa otrzymał gromkie brawa ze strony publiczności.

Prezydent Kuczera nazwał także obecnie obowiązującą w woj. śląskim uchwałę antysmogową „zabawą w kotka i myszkę”. – Można posiadać flot i muł, ale nie można go spalać. Wszyscy wiemy, że to nie działa – mówił.

Global Clean Air Summit to spotkanie mające na celu wymianę doświadczeń oraz pomysłów na walkę ze smogiem. Celem wydarzenia jest propagowanie wiedzy związanej z zużyciem paliw kopalnych oraz wpływu zanieczyszczenia powietrza na środowisko i ludzkie zdrowie.

06.12.2017
Zobacz także

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.

Polecają nas