×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Czy w ramach jednego schematu można stosować różne szczepionki przeciwko COVID-19?

dr n. med. Jacek Mrukowicz
Polski Instytut Evidence Based Medicine w Krakowie, Redaktor naczelny "Medycyny Praktycznej Szczepienia"
Czy w ramach jednego schematu można stosować różne szczepionki przeciwko COVID-19?

Czy różne szczepionki przeciwko COVID-19 można stosować zamiennie, łącząc je w ramach jednego schematu szczepienia?

Obecnie nie jest to zalecane ze względu brak danych dotyczących oceny skuteczności i bezpieczeństwa takiego postępowania. Szczepienie należy dokończyć tym samym preparatem.1,2

Jedynym wyjątkiem od tej reguły, który można rozważyć, jest zastosowanie 1 dawki szczepionki Ad26.COV2.S (Janssen/Johnson&Johnson) u osób, u których po pierwszej dawce innej szczepionki (np. Comirnaty lub mRNA Moderny) wystąpiły przeciwwskazania do jej kontynuacji (pod warunkiem, że nie ma również przeciwwskazań do preparatu Ad26.COV2.S).1 Ponieważ tę szczepionkę stosuje się w 1-dawkowym schemacie, postępowanie takie traktowane jest jako nowy schemat szczepienia, a nie schemat mieszany. Szczepienie można wykonać ≥28 dni po podaniu poprzedniego preparatu.

Piśmiennictwo:

1. Centers for Disease Control and Prevention: Interim clinical considerations for use of COVID-19 vaccines currently authorized in the United States. https://www.cdc.gov/vaccines/covid-19/info-by-product/clinical-considerations.html (dostęp: 28.04.2021)
2. COVID-19: The Green Book, chapter 14a. https://www.gov.uk/government/publications/covid-19-the-green-book-chapter-14a (dostęp: 20.04.2021)
24.05.2021

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

  • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
    Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
    Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
  • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
    Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.