Czy ograniczona liczba serotypów w szczepionkach pneumokowych doprowadzi do ich zastąpienia przez pozostałe?
Czy zatem w ogóle warto szczepić przeciwko pneumokokom?
Czy zatem w ogóle warto szczepić przeciwko pneumokokom?
Czy jednego dnia mogę zaszczepić dziecko przeciwko meningokokom i pneumokokom? Nie będzie to za dużo wirusów na raz?
Czy można zaszczepić matkę karmiącą, która wcześniej nie chorowała na ospę? Dziecko jest wcześniakiem urodzonym w 31. tyg. ciąży i ma obecnie 3,5 miesiąca?
Na jak długo starcza szczepienie? Bo szczerze mówiąc, myślałam, że już na zawsze, a znajoma farmaceutka powiedziała, że na 5, maksimum 10 lat.
Poszczególne preparaty szczepionkowe, nawet przeciwko tej samej chorobie, mogą się różnić zawartością substancji dodatkowych. Może to mieć znaczenie dla lekarza podczas kwalifikacji do szczepienia pacjenta, u którego wystąpiła poprzednio reakcja alergiczna na dany składnik.
Taka teza jest wynikiem niepoprawnego pod względem sposobu, wybiórczego i obarczonego wieloma innymi logicznymi błędami porównywania aktualnych współczynników umieralności niemowląt w rożnych krajach rozwiniętych.
Moja wnuczka w 11. miesiącu życia otrzymała pierwszą dawkę szczepionki NeisVac C. Niebawem skończy 2 lata i 2 miesiące, ale dotychczas z powodu częstych infekcji (mała chodzi do żłobka) nie otrzymała jeszcze drugiej dawki. Tymczasem pojawiła się już szczepionka przeciwko meningokokom typu B. Jak więc należałoby teraz postąpić?
Mój syn był szczepiony szczepionką w standardowym trybie szczepień. Gorączka utrzymuje się od dnia szczepienia aż do teraz (mija 3. doba). Po raz pierwszy taka reakcja. Czy to normalne?
Czy można odroczyć szczepienie dziecka z małą masą urodzeniową, a jeśli tak to jaka masa ciała jest do tego wskazaniem?
Czy powinno się zaszczepić przeciw meningokokom niemowlę po sepsie meningokokowej? Jeśli tak, to w jakim czasie od choroby?
Zwracam się z pilnym zapytaniem o Państwa opinię. Moja 9 tyg. córka ma spory odczyn poszczepienny (gruźlica), który jest czerwony, ale nie twardy i nie chce pęknąć. W związku z czym wstrzymano nam szczepienia i skierowano do przychodni specjalistycznej na Grabiszyńską. Tam pani doktor zerknęła tylko powierzchownie na zmianę i od razu zaleciła próbę tuberkulinową. Nie wyjaśniła nawet, na czym to polega i czy jest konieczne.
Moja 4-letnia córka jest nosicielem pneumokoków. Wymaz z nosa potwierdził ich obecność w nosie. Czy mogę zaszczepić ją w takim wypadku przeciwko pneumokokom? Czy to ma sens?
Mój synek został zaszczepiony przeciw meningokokom typu C szczepionką NeisVac-C tydzień przed ukończeniem 2. miesiąca życia. Czy ma to jakieś negatywne znaczenie na jej działanie, czy, najważniejsze, na zdrowie mojego dziecka?
W mojej okolicy wystąpił przypadek sepsy u 8-letniego dziecka ze śmiertelnym skutkiem. W mojej rodzinie 7-letni kuzyn jest dosyć wrażliwy i często choruje. Dwa lata temu miał wycięte migdałki. Zastanawiamy się, czy nie zaszczepić chłopca przeciwko meningokokom.
Mój syn dostał pierwszą dawkę szczepionek w 8. tygodniu przeciw pneumokokom, rotawirusom i 5 w 1 (DTaP/IPV/Hib) oraz drugą dawkę w planowanym czasie, czyli w 12. tygodniu. Trzecia dawka, czyli przeciw pneumokokom i 5 w 1 (DTaP/IPV/Hib) wypada w 16. tygodniu życia, ale niestety opuszczamy kraj i ponownie będziemy z powrotem po 1,5 miesiąca.
Moja córeczka ma teraz 22 tygodnie. Chcieliśmy podać dziecku szczepionkę na rotawirusy. Lekarz powiedział, że można teraz podać tylko jedną dawkę, bo na całą kurację jest za późno. Wiem, że pierwszą dawkę należy podać dziecku do 12. tygodnia. Co Pan o tym sądzi? Można teraz zaszczepić jedną dawką?
Mój synek miał długo utrzymujący się guzek w miejscu szczepienia DTP (pierwsza dawka). Czym go teraz szczepić?
Czy jeżeli rodzeństwo noworodka (7 tyg.) jest przeziębione - katar ból gardła, a mama ma ból gardła, to należy pierwsze szczepienie (tężec, błonica, krztusiec, Hib, polio - 5 w 1) przesunąć na późniejszy termin?
Moje półroczne dziecko ma prawdopodobnie ospę (zaraziło się od rodzeństwa). Czy tak małemu dziecku można podać Heviran? I kiedy po chorobie może być szczepione (w 7. miesiącu - powinno być szczepienie przeciw WZW B).
Czy w sytuacji, gdy w schemacie podstawowym u małego dziecka zamieniamy szczepionki monowalentne na skojarzone, należy uzupełnić IPV do schematu szczepionki skojarzonej, szczepionką monowalentną?
Moje dziecko zostało zaszczepione w szpitalu szczepionką przeciwko żółtaczce o nazwie Hepowax. W 2. miesiącu życia zaszczepiliśmy córkę inną szczepionką, a dokładnie Engerix B i kolejną też Engerix.
Proszę o wyjaśnienie, czy podanie dawki przypominającej tzw. szczepionki 6 w 1 (w tym przypadku Hexacima) i pierwszej dawki szczepionki przeciwko ospie wietrznej (Varilix) 16-miesięcznemu dziecku jest dopuszczalne i czy wpłynie negatywnie na skuteczność którejkolwiek z tych szczepionek?
Moja córeczka została zaszczepiona pierwszą dawką szczepionki Infatix heksa w 11. tygodniu życia, obecnie ma 20 tygodni i nie była jeszcze zaszczepiona drugą dawką, ciągle coś wypada, to przeziębienie, to zakażenie układu moczowego i szczepienie jest ciągle przekładane.
Moja córeczka była już raz zaszczepiona szczepionką skojarzoną Infanrix IPV+Hib, teraz zbliża się następne szczepienie (3.-4. mż.), a ja nie mogę kupić tej szczepionki.
Moja córka w wieku 4,5 miesiąca została zaszczepiona 2. dawką Infanrix hexa i Synflorix. Po szczepieniu przez jeden dzień miała stan podgorączkowy, a przez kolejne 7 dni napady płaczu, które pojawiały się nagle kilka razy dziennie, trwały od 5 min do pół godz. i nie byłam w stanie ich niczym ukoić. Czy powinnam udać się do punktu konsultacyjnego?
Mój roczny synek często choruje na zapalenie ucha. Czy szczepionka Prevenar mu pomoże, czy jest bezpieczna?
Ostatnio wprowadzona została nowa szczepionka Bexsero przeciw meningitis B. Czy zalecane byłoby jej podanie?
Przed szczepieniem preparat Prevenar 13 znajdował się poza lodówką przez ponad 30 minut. Czy ciepła szczepionka może wywołać skutki uboczne, a także czy zachowała swoje właściwości i w przyszłości ochroni moje dziecko?
Mój synek urodził się w Wielkiej Brytanii. Od razu po urodzeniu został zaszczepiony przeciwko pneumokokom i jedną dawką przeciwko meningokokom. W tej chwili jesteśmy już w Polsce i dziecko ma 21 miesięcy. Czy konieczna jest kolejna dawka szczepień?
Jakie powinno być postępowanie u niemowlęcia, u którego po szczepionce DTP wyczuwalne są guzki podskórne, utrzymujące się ponad 6 tygodni?
Moja córka ma 9 miesięcy i czeka ją opóźniona 3. dawka szczepienia (DTPw, Hib, polio). Niestety nie wiem, czy mogę ją zaszczepić, ponieważ 2 tyg. temu miała kontakt z dziećmi po ospie wietrznej. Ile czasu trzeba poczekać, by ją zaszczepić?
Mój 7-miesięczny synek był u dziadków, którzy mają wychodzącego kota. Martwię się, gdyż nieszczególnie dbają o higienę. Po jakim okresie ujawnia się toksoplazmoza i inne choroby odzwierzęce?
Czy można zaszczepić dziecko szczepionką Infanrix-IPV+Hib, dwie pierwsze dawki były wykonane szczepionką Pentaxim (obecnie seria wstrzymana).
Czy można bezpiecznie zaszczepić dziecko 4 dawką szczepienia skojarzonego 6w1 Infanrix Hexa.
Moja 6-tygodniowa córeczka przechodzi właśnie ospę, dwa tygodnie po zakończeniu powinniśmy zgłosić się na szczepienia.
Moj synek skończył 11 miesięcy. Mieszkamy w UK. W pierwszej dobie syn był szczepiony przeciwko gruźlicy. Pod lewą pachą ma guzek pod skórą, ruchomy i niebolesny, wielkości malej fasolki. Od momentu wyczucia guzka nie zmienia on swojej wielkości, syn rozwija się prawidłowo. Czy mamy powody do obaw?
Przez wiele lat do opinii publicznej usiłują się przedostać doniesienia o szkodliwości Thimerosalu.
Czy dziecku, u którego stwierdzono niedobory odporności, przysługuje refundowane szczepienie przeciwko ospie?
Proszę o wskazanie, jakie są dostępne w Polsce szczepionki przeciwko odrze, śwince, różyczce oraz które zawierają rtęć lub tiomersal i czym każda z tych szczepionek jest konserwowana?
Właśnie dowiedziałam się, że w przychodni, gdzie szczepiłam córkę w pierwszym roku życia, pielęgniarka nie szczepiła dzieci szczepionkami, za które płacili rodzice (aktualnie trwa dochodzenie i ustalane jest czym dzieci były szczepione i jaka jest skala problemu).
Ośmioletnia córka (rocznik 2005) miała wyznaczony termin szczepienia (świnka, różyczka).
Jakie różnice z korzyścią dla dziecka są między szczepionkami refundowanymi a skojarzonymi, pomijając liczbę wkłuć oraz kwestię finansową.
Jestem w ciąży, mam termin porodu na 18 maja. Oprócz tego mam 3,5-letnie dziecko, które chodzi do przedszkola. Boję się, że jak maleństwo się urodzi, złapie od starszaka np. ospę wietrzną, bo jeszcze jej nie przechodził. Czy przysługuje mi darmowe szczepienie na ospę wietrzną?
Czy podanie w jednym dniu szczepionki na pneumokoki, 5w1 i rotawirus jest bezpieczne (5w1 i rotawirus, to już druga dawka, pneumokoki pierwsza), czy lepiej je rozdzielić?
Ostatnio odnotowano w przedszkolu, że kilkoro dzieci zachorowało na ospę. Za tydzień mój syn ma mieć szczepienie MMR. Czy jeżeli do przyszłego tygodnia nie będzie miał oznak, że się zaraził ospą, to czy go szczepić czy nie?
Dziecko było szczepione w drugim miesiącu życia szczepionkami skojarzonymi. Czy następne szczepienia mogą być wykonane pojedynczymi szczepionkami?
Bardzo zależy mi na tym by dowiedzieć się czy byłam szczepiona na różyczkę. Mam wszystkie obowiązkowe szczepienia wykonane a urodziłam się w 1996 roku.
Czy można, dla większego bezpieczeństwa podać 3 dawki Rotarixu, tak jak w przypadku Rotatequ?
Synek jest już duży, a według większości przeczytanych opinii do tej pory nie powinno być już śladu po szczepieniu. Teraz ma spory guzek, nabrzmiały i siny.
W przedszkolu mojego syna dzieci chorują na ospę wietrzną. On był szczepiony i jak na razie nie ma objawów, ale podobno dzieci szczepione mogą przejść tę chorobę bezobjawowo.
Czy istnieje jakieś większe ryzyko komplikacji lub mniejsza skuteczność szczepionki u dzieci, które nie otrzymały pierwszej dawki przed 12. tygodniem życia?
Zaszczepiliśmy 13-miesięczne dziecko MMR, jest trochę apodyktyczny. Mija 9. dzień, czy można wprowadzić coś nowego do jadłospisu, czy po szczepieniu jest jakiś okres, w którym nie można serwować dziecku nowości?
Czy powiększone węzły chłonne nie są powodem do obaw? Czy nie powinniśmy odroczyć szczepień?
Podczas pierwszej wizyty szczepiennej nikt nie poinformował nas o szczepionkach skojarzonych i córka była kłuta 3 razy. Czy przy kolejnej wizycie można zastosować szczepionkę skojarzoną?
Jaki może być maksymalny odstęp miedzy 1. a 2. szczepieniem obowiązkowym? Przy pierwszym szczepieniu pielęgniarka kazała się nam zgłosić na kolejne szczepienie za równe 6 tygodni, czy może to być tydzień później, czyli np. 7 tygodni?
Czy kobieta w ciąży powinna unikać bezwzględnie kontaktu z dzieckiem, któremu podano doustną szczepionkę przeciwko rotawirusom?
Moje dziecko ma 7 miesięcy. Mam w domu ciężko chorego męża (rak mózgu). Teraz jest po drugiej chemioterapii, a jeszcze dalsze leczenie przed nim. Czy moje dziecko jest w grupie ryzyka? Czy przysługuje mi darmowe szczepienie na ospę wietrzną?
Mój syn jest alergikiem. Tydzień temu był na basenie i od razu złapał silny katar, który utrzymuje się do dziś. Nie wiem czy to katar z przeziębienia, czy to alergia. Pytanie brzmi – czy mogę go zaszczepić?
Czy zaszczepienie dziecka pierwszą dawką szczepionki M-M-RVaxPro jest bezpieczne podczas pierwszego trymestru ciąży mamy? Córkę zaszczepiłam 2 tygodnie temu, zapewniona przed pediatrę, że jest to bezpieczne.
Przed wyjazdem na wakacje chciałabym uzupełnić szczepienie przeciwko żółtaczce typu A, przed szczepieniem zrobiłam badanie anty-HBS, żeby sprawdzić czy powinnam się jednocześnie doszczepić przeciwko żółtaczce typu B (byłam szczepiona ok. 8–10 lat temu) – mój wynik to <2,0 IU/I. Nie wiem, czy powinnam się doszczepić, czy nie ma takiej potrzeby.
Moja 5-tygodniowa córeczka zachorowała na ZUM. Głównym winowajcą była bakteria Klebsiella pneumoniae. Podczas ponad dwutygodniowego pobytu w szpitalu podawano jej Augmentin, Zinacef i Amikin.
Czy podanie kolejnej tury ww. szczepionek po okresie dłuższym niż zalecany będzie mieć mimo wszystko swoje właściwości ochronne?
Moj 6-letni syn 2 lata temu został zaszczepiony przeciwko gruźlicy. Niepokoję się, ponieważ w dalszym ciągu w miejscu szczepienia powstaje naciek. Wygląda to jak wypukły ropień.
Moja córka ma obecnie 29 miesięcy i nie otrzymała czwartej dawki szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (która jest wykonywana między 16. a 18. mż.), czy podanie jej teraz czwartej dawki jest bezpieczne?
Moja 13-letnia córka ma być szczepiona przeciwko HPV. Jednak od pewnego czasu narzeka na ból gardła (słaby), który kilka dni od wyleczenie powraca.
Dziecko miało być szczepione na pneumokoki. Pani pielęgniarka popełniła błąd, zgubiła ją rutyna, pomyliła karty pacjentów czy też nie spojrzała, gdyż omyłkowo wstrzyknęła dziecku szczepionkę na DTP – bezpłatną.
Mój syn był szczepiony dwa tygodnie temu szczepionką na półtora roku w standardowym trybie szczepień. Gorączka i apatia od wczoraj, czyli po 14 dniach.
Od kiedy szczepienia na Hib są obowiązkowe? Bo kiedyś były zalecane.
U mojej 4,5-miesięcznej córki 2 dni po szczepieniu pojawił się na ręce guzek. Byłam już u lekarza i ponieważ dziecka to nie boli, należy tylko masować to miejsce. Lecz okazuje się, że jednak boli i nie mogę rozmasowywać, ponieważ córka zaczyna płakać i się krzywić. Czy tak może być, czy mam się martwić?
Zaszczepiłam synka trzema dawkami Prevenaru zgodnie z kalendarzem (w pierwszym roku życia). Potem urodziłam córeczkę, którą zaszczepiłam dwiema dawkami Prevenaru w pierwszym roku życia. Obecnie synek ma 25 miesięcy i zaległą dawkę przypominającą, a córeczka ma 13 miesięcy i dwie dawki zaległe. Jak powinnam postąpić w tym przypadku?
Czy jak zaszczepiłam dziecko pierwszy raz preparatem Infanrix hexa, to czy drugie i trzecie szczepienie może być Infanrix, ale bez WZW B?
Czy to prawda, że w szczepionce Infanrix hexa jest więcej somatytu Hib i WZW B niż w Pentaximie?
Nasza córka miała dostać 3. dawkę szczepionki na pneumokoki do 2 lat. Niestety, dwa razy była chora, niedawno też miała zapalenie ucha środkowego, co też uniemożliwiło szczepienie.
Czy należy odłożyć szczepienie dziecka, gdy temperatura na zewnątrz wynosi ponad 30 stopni?
Jak długo ważna jest szczepionka przeciwko cholerze?
Witam, mój 8-miesięczny synek jest uczulony na preparaty żelaza i bardzo źle reaguje także na szczepionki.
Moje dziecko zostało zaszczepione przeciw rotawirusom w piątek, w zeszłym tygodniu (druga dawka). Z tego co wiem, była to szczepionka żywa i trzeba przez tydzień uważać przy zmianie pieluszki, aby nie doszło do zarażenia.
Mam 18-miesięczną córkę, która urodziła się w Anglii, nie zaszczepiono jej tam przeciw gruźlicy. Chciałabym ją zaszczepić w Polsce.
Jak długo po szczepieniu przeciw rotawirusom stolec dziecka jest bardziej wodnisty? Czy to jest normalne, że po szczepieniu zmniejszyła się liczba wypróżnień do 2-3 na dobę?
Czy jest taka możliwość, aby dziecko dostało szczepionkę trzy dni wcześniej niż wyznaczony termin bądź zostało zaszczepione w górach?
Mój syn urodzony 01.02.2013 jest po operacji zwężenia odźwiernika, rozpoznano u niego również niedokrwistość, w wyniku czego 08.03 podano mu: Kkcz "A" Rh plus naświetlane, filtrowane - 80 mililitrów. W związku z tym mam pytanie, czy dziecko może zostać zaczepione zgodnie z kalendarzem szczepień?
Moje dziecko rozcięło nogę, ma 13 miesięcy, czy szczepionka przeciw tężcowi jeszcze ma działanie?
Jeżeli mój syn był szczepiony na BGC po urodzeniu i miał powiększone węzły chłonne z odczynem zapalnym, 105 OB, później wstrząs septyczny, czy musi być poddany następnemu szczepieniu?
Czy można zaszczepić przeciwko odrze dziecko, które było już kiedyś na tę chorobę szczepione? W Walii panuje teraz epidemia odry i masowo szczepi się dzieci.
Mój 6-miesięczny synek miał ostatnio szczepienie. Parę dni po szczepieniu dowiedziałam się, że dziecko mojej koleżanki, która była u nas wcześniej (około tygodnia od szczepienia), ma ospę wietrzną. Czy jeśli mój synek się zaraził, mam się czegoś obawiać?
Ostatnio można usłyszeć coraz więcej informacji na temat dużej szkodliwości szczepień małych dzieci, także tych szczepień obowiązkowych, a także różnych chorób zaistniałych po szczepieniu. Czy rzeczywiście poważne choroby u dzieci, takie jak autyzm mogą być konsekwencją szczepień ochronnych? Jak szczepić dziecko, nie narażając jego zdrowia?
Jestem mamą dwumiesięcznego synka, właśnie zbliża się termin kolejnych obowiązkowych szczepień i postanowiliśmy z mężem pogłębić naszą wiedzę na ten temat. Niestety, ku naszej trwodze, odkryliśmy wiele niepokojących opinii nt. dzisiejszych szczepionek, ich składu, częstotliwości podawania i zagęszczenia iniekcji w pierwszych latach życia dziecka. Co Państwo sądzicie na ten temat?
Chciałabym poprosić o opinię, jak należy zaszczepić małe dziecko chore na hemofilię szczepionką 6-walentną, jeżeli w zaleceniach hematologa wskazana jest droga podskórna, a w charakterystyce produktu jedynie droga domięśniowa?
Po urodzeniu syna zaszczepili go przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B Engerixem. Dzisiaj, po 6 tygodniach, poszłam do swojej przychodni na szczepienie i niestety nie mieli na stanie tej samej szczepionki, tylko Euvax, więc zaszczepiłam tym Euvaxem.
Czy zaszczepienie go może być groźne dla jego życia?
Mam pytanie do lekarza pediatry w związku z rozbieżnymi opiniami co do szczepionki tzw. brudnych rąk - czyli WZW typu A.
Czym jest uzasadnione szczepienie noworodków w Polsce w pierwszej dobie życia? Jak to się ma do ryzyka powikłań poszczepiennych?
Gdzie można zapoznać się z aktualnymi zaleceniami Pediatrycznego Zespołu Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych w Polsce?
Moje dziecko ma skończone 3 lata. Czy mogę je zaszczepić przeciwko pneumokokom? Proszę o podanie nazwy właściwej szczepionki i harmonogramu szczepień.
17 letni chłopiec, szczepiony raz na odrę w wieku 2 lat, w wieku 8 lat dostał szczepionkę skojarzoną na odrę, świnkę, różyczkę. Czy wymaga podania drugiej dawki szczepionki skojarzonej MMR?
Pediatra zasugerowała zaszczepienie córki także na ospę, czego nie planowałam. Z tego co doczytałam szczepienie niekoniecznie uchroni przed ospą.
U mojego 4-letniego dziecka podczas infekcji górnych dróg oddechowych wymaz z gardła uwidocznił wzrost pneumokoka, właściwie opornego na większość podstawowych antybiotyków.
Czy podanie dziecku szczepionki na odrę świnkę i różyczkę ma jakiś wpływ na przebieg karmienia?
Czy można szczepionkę przeciwko ospie wietrznej podać podczas jednej wizyty razem ze szczepionką skojarzoną typu Pentaxim na 5?
Jaki jest maksymalny odstęp między 1. a 2. dawką Prevenaru 13, tak by nie straciła swojej ważności?
Moje dziecko ma 4 lata. Do 1. roku życia dostało 3 dawki Prevenaru - w 2., 4. i 6. miesiącu. Nie otrzymało 4. dawki przypominającej. Teraz nie wiem, czy podać tę 4. dawkę?
Córka została zaszczepiona po 6. miesiącu życia Prevenarem 13. Niestety, z powodu chorób nie dostała w 1. roku życia drugiej dawki. Teraz ma skończone 21 miesięcy i kilka zaległych szczepień, m.in. Prevenar. Jak postąpić?
Jeśli dziecko jest w trakcie leczenia białaczki (chemioterapia) i z tego powodu odroczono szczepienie DTP (6. rż.), to czy celowe jest zaszczepienie jego najbliższe otoczenia (rodzice, dziadkowie) przeciwko tym chorobom preparatem zalecanym, przeznaczonym dla dorosłych, celem wytworzenia efektu kokonu?
Czy to możliwe, żeby moja 8-miesięczna córka chorowała z powodu szczepionek, bo kiedy je dostała, to tydzień, dwa i chorowała, np. biegunka po szczepieniu przeciw rotawirusom albo na zapalenie ucha i oskrzeli w przypadku szczepienia przeciw pneumokokom.
Czy można zaszczepić dziecko 10-miesięczne przeciwko bakterii E. coli, córka właśnie wyzdrowiała.
Kiedy należy podać czwartą dawkę szczepionki Pentaxim (błonica, tężec, krztusiec). Córka ma 16 mies. Trzecią dawkę dostała 5 stycznia 2012 r. Na czwartą dawkę zapisane jesteśmy na 20 grudnia br. Czy nie powinno się odczekać pełnego roku?
Mój 3-letni syn został zarażony pneumokokiem. Czy można szczepić zarażone dziecko? Dodam, że leczę go na astmę. Czy należy do grupy ryzyka i czy szczepionka będzie bezpłatna?
Dziecko było szczepione przeciw pneumokokom szczepionką Synflorix w czterech dawkach. Trzy podstawowe dawki dostało. Czwartej przypominającej w 15. miesiącu nie dostało. Dziecko ma 24 miesiące, czy można mu podać teraz jedną dawkę Prevenar 13?
Moje dziecko niedługo skończy 10 miesięcy i nadal ma ropiejący odczyn wielkości 4 cm po szczepieniu przeciw gruźlicy, poza tym ma plamki na nadgarstku, w zgięciach łokci i po wewnętrznej stronie kolan. Co robić, jak pomóc dziecku, czy może ranka się sama zagoi, jak długo jeszcze czekać?
Syn został zaszczepiony w ten sam dzień po urodzeniu. Po powrocie do domu zauważyłam na główce mojego dziecka malutki guzek po lewej stronie, a za jakiś czas na karku przy potylicy z prawej strony. Czy mam zaszczepić kolejną dawką na gruźlicę moje dziecko?
Mój 2-letni synek ma atopowe zapalenie skóry. Ostatnio został zaszczepiony drugą dawką przeciwko pneumokokom. Czy to możliwe, że szczepienie wywołało zaostrzenie choroby?
Mój 1,5-roczny syn rozpoczął w Irlandii szczepienia do 11. miesiąca życia zgodnie z irlandzkim kalendarzem szczepień. Potem kontynuowałam szczepienia w Polsce. Lekarze w krakowskiej przychodni uznali, że Daniel powinien teraz być szczepiony zgodnie z polskim kalendarzem szczepień i otrzymać szczepionkę Infanrix hexa. Jednak z tego, co się orientuję, w Irlandii nie stosuje się czwartej dawki 6w1, więc boję się go szczepić dodatkowo.
Słyszałam wiele negatywnych opinii na temat skojarzonej szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce. Czy w Polsce istnieje możliwość zaszczepienia dziecka trzema osobnymi szczepionkami?
Dziecko szczepione szczepionką Infanrix Hexa otrzyma aż 4 dawki szczepienia przeciwko WZW B, a przecież według kalendarza szczepień bezpłatnych to szczepienie powinno być wykonane tylko w 2. i 7. miesiącu życia (i oczywiście po urodzeniu). Czy zatem dziecko nie otrzyma dwóch szczepionek przeciwko WZW B za dużo?
Czy zmiana szczepionki z Infanrix Hexa (podane w 2. i 4. miesiącu) na Infanrix IPV + HIB w 6. miesiącu przy 3 szczepieniu w przychodni jest dla dziecka bezpieczna i czy ma wpływ na odporność na szczepione choroby?
Moja koleżanka zaszczepiła dziecko na odrę i 2 dni później syn dostał ospę. Czy mogą być jakieś powikłania?
Moja młodsza córka ma 19 miesięcy. Ma stwierdzoną astmę oraz AZS i często choruje. Czy przysługuje jej bezpłatne szczepienie przeciwko ospie?
Mam dwoje dzieci 3 latka i 1,5 roku. Dzieci chodzą raz w tygodniu na zajęcia przygotowujące do pójścia do przedszkola. Czy w takim wypadku mam prawo starać się o szczepionkę przeciw ospie wietrznej w sanepidzie za darmo?
Mam pytanie o skuteczność obowiązkowej szczepionki przeciwko gruźlicy: w USA w ogóle nie stosuje się szczepień BCG przeciwko gruźlicy, a zachorowalność w ostatnich kilku dekadach spadła, podobnie jak w Europie.
Moje dwuletnie bliźniaczki są nosicielami Salmonelli już od pół roku. Nadszedł czas na kolejne rutynowe szczepienie zalecane w ich wieku. Czy szczepienie w tej sytuacji nie spowoduje komplikacji?
W 2. miesiącu życia moje dzieci zostały zaszczepione szczepionkami Tripacel i Act Hib. Ponieważ przebywamy daleko od miejsca zamieszkania szczepienia zostały przeniesione na 6. miesiąc życia. Czy może to mieć negatywny wpływ na odporność dzieci?
Mieszkam we Włoszech i zgodnie z tamtejszym kalendarzem szczepień moje dziecko otrzymało w 3. miesiącu dawkę szczepionki 6 w jednym (DTP – Infanrix Hexa), kolejną powinien otrzymać w 5. miesiącu. Jak to się ma do Pana wypowiedzi, że pomiędzy takim szczepionkami 6-walentnymi powinna być co najmniej 6-miesięczna przerwa?
W trzeciej dobie życia dziecko miało transfuzję wymienną. Czy to prawda, że trzeba zaczekać ze szczepieniami kilka miesięcy od transfuzji? Jeśli tak to jak długo i dlaczego?
U synka, urodzonego w sierpniu 2011 r. po szczepieniu BCG spostrzegłam we wrześniu 2011 r. powiększony węzeł chłonny pod lewą pachą (guzek wielkości fasolki). Guzek występuje cały czas, jedynie zmniejsza się lub powiększa co jakiś czas. Czy to normalne?
Synek ma 4 miesiące, byliśmy w szpitalu, przez 2 tyg. leczony był antybiotykami i przyjmował sterydy. Dodatkowo przez tydzień otrzymywał antybiotyk w domu. Ile trzeba odczekać, żeby go zaszczepić?
Moje dziecko uczęszcza do żłobka. Zostało zaszczepione bezpłatnie na ospę. Czy istnieje konieczność podania drugiej dawki? Czy to drugie szczepienie na ospę także jest bezpłatne?
Córka ma 5 tygodni i w miejscu szczepienia BCG nie powstał naciek. Co robić?
Czy można jednocześnie podać preparat 6-składnikowy i szczepionkę przeciwko meningokokom grupy C, sprzężoną u 3,5-miesięcznego dziecka?
Czy dziecko, które przyjmowało antybiotyk (infekcja) i miało kontakt z osobą chorą na ospę, może się zarazić wirusem?
Mój syn został zaszczepiony. Lekarz, badając go, nie rozpoznał jednak choroby wirusowej (rumienia zakaźnego). Czy to grozi jakimiś powikłaniami?
Czy 3,5-latkowi, który chodzi do przedszkola przysługuje prawo do bezpłatnego szczepienia przeciwko ospie?
Mój 12-tygodniowy synek został zaszczepiony planowo szczepionką Infanrix hexa. Następnego dnia po szczepieniu u starszego syna pojawiła się wysypka ospy wietrznej. Bardzo się boję o młodszego syna w tej sytuacji.
Mam pytanie - nie chorowałam nigdy na ospę teraz mam codzienny kontakt z dziećmi 3-4- letnimi w przedszkolu. Czy można zaszczepić się przeciwko ospie w wieku 22 lat?
Szczepionka na grypę – czy ma jakiś wpływ (negatywny, pozytywny) na dzieci z wrodzoną wadą serca?
Czy podczas ospy można szczepić niemowlę? Jeśli nie, to ile odczekać?
Moje dziecko urodziło się za granicą i tu też uczęszcza do szkoły, ma 7 lat. Chciałabym się dowiedzieć, czy mogłabym zaszczepić moją córkę w Polsce i jak by to wyglądało technicznie. Ile czasu potrzebuję na pobyt (bo pewnie potrzebny jest wcześniej test Mantoux)? Ile kosztowałaby szczepionka?
Dziecko (3 lata) zostało zaszczepione przed trzecimi urodzinami pierwszą dawką szczepionki Influvac (0,25 ml). Z powodu infekcji nie można mu było podać drugiej dawki szczepionki przed ukończeniem 3. roku życia.
Czy konieczne jest podanie drugiej dawki szczepionki przeciwko ospie wietrznej?
Zaszczepiłam dziecko szczepionką Prevenar 13. Równo za 2 tygodnie ma dostać Priorix. Czy 2 tygodnie to nie za mały odstęp pomiędzy tymi szczepieniami? Zawsze myślałam, że musi upłynąć co najmniej 4–6 tygodni.
Zaszczepiłam synka szczepionką przeciwko ospie wietrznej Varilrix, gdy miał 26 miesięcy. W tej chwili synek ma 4 lata. Czy potrzebne jest szczepienie uzupełniające w późniejszym okresie, czy też szczepionka daje odporność na całe życie?
Czy po szczepieniu przeciw tężcowi można zachorować na białaczkę limfatyczną?
Osoba poddająca się szczepieniu ochronnemu lub opiekunowie prawni osoby małoletniej (dziecka) mają zagwarantowaną na mocy prawa możliwość uzyskania informacji na temat szczepień ochronnych u lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną.
Moja córeczka 4 maja powinna mieć ostatnie szczepienie - zachorowała jednak na gradówkę. Prawdopodobnie nie trzeba będzie przeprowadzać zabiegu usunięcia gradówki w znieczuleniu ogólnym, ponieważ może się ona wchłonąć w ciągu kilku miesięcy. Ale czy możemy tak długo czekać?
Jakie zmiany wprowadziła nowelizacja przepisów regulujących zasady wystawiania Unijnego Certyfikatu COVID z 10 lipca 2021 roku? Przeczytaj odpowiedź prawnika.
Ogólna odpowiedź na to pytanie, zgodna ze stanowiskami dużych towarzystw naukowych zajmujących się szczepieniami, ginekologią i położnictwem oraz neonatologią, brzmi: tak, możesz się zaszczepić. Ciąża ani karmienie piersią nie stanowią przeciwwskazania do szczepienia przeciwko COVID-19. Przed szczepieniem nie ma potrzeby wykonywania testu ciążowego.
W Polsce dopuszczono do obrotu trzy dwudawkowe szczepionki przeciwko COVID-19 – firm Pfizer/BioNTech, Moderna oraz AstraZeneca. Zalecany odstęp między dawkami określa producent, międzynarodowe organizacje zdrowotne oraz instytucje odpowiedzialne za zdrowie w poszczególnych krajach.
Z obserwacji dotyczących innych szczepionek wynika, że alkohol może wpływać na wytwarzanie się odporności poszczepiennej.
Jakie są aktualne zalecenia?
Czy szczepionkę Infanrix Hexa można podawać od 3. miesiąca? Bardziej typowy schemat to zacząć od 2. miesiąca, czyli 6.–8. tydz., ale nasza Maja urodziła się w 38. tyg. i wydaje mi się że początek 6. tyg. to trochę za wcześnie.
Moja córka ma obecnie 16 miesięcy. Gdy miała 15 miesięcy zdecydowałam się zaszczepić ją przeciwko pneumokoom. Dostała pierwszą dawkę. Jednak ze względów finansowych nie będę miała możliwości zaszczepić jej drugą dawką. Czy ta jedna podana dawka będzie ją chronić? Czy jeżeli nie podam drugiej dawki, to pierwsza okaże się stratą pieniędzy?
Czy dziecko, które chorowało na cytomegalię od urodzenia do ok. 2. rż., może przyjąć szczepienie przeciwko pneumokokom po 2. rż.?
Czy karmiąc piersią mogę się zaszczepić przeciwko grypie? Dziecko ma w tej chwili 1,5 miesiąca.
Nurtuje mnie temat odporności zbiorowej po zastosowaniu szczepionek. W wielu publikacjach na temat szczepień spotykam się z tym pojęciem. Proszę o szczegółowe informacje, kiedy powstało to pojęcie i jakie badania je potwierdzają.
w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł