Szczepienia przeciwko HPV ofiarą wyborów?
Pojawiają się informacje, że szef Ministerstwa Edukacji i Nauki blokuje pomysł na prowadzenie kampanii edukacyjnej w szkołach. Jakie prawdopodobne argumenty za tym stoją?
Pojawiają się informacje, że szef Ministerstwa Edukacji i Nauki blokuje pomysł na prowadzenie kampanii edukacyjnej w szkołach. Jakie prawdopodobne argumenty za tym stoją?
... O kampanii można powiedzieć wiele, ale nie to, że jest intensywna. – Zwraca też uwagę brak zainteresowania ze strony rodziców chłopców – mówi Joanna Zabielska-Cieciuch.
Szczepienie przeciwko meningokokom dla dzieci z grup ryzyka, preparaty wysoce skojarzone dla wszystkich dzieci, realizacja szczepień w aptekach – o czym jeszcze dyskutowano podczas posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia?
Podczas konferencji inaugurującej program przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i zaproszeni eksperci przedstawili najważniejsze założenia programu.
A właściwie ich braku. NIZP-PZH opublikował dane dotyczące liczby odmów obowiązkowych szczepień dzieci w 2022 roku.
Ministerstwo Zdrowia utrzymuje, że szczepienia ruszą w czerwcu. Jednak podczas posiedzenia podkomisji stałej ds. zdrowia publicznego posłowie nie usłyszeli nic ponad to, co resort przekazał już wcześniej.
Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia w 2023 roku rozpoczną się populacyjne szczepienia przeciwko HPV nastolatków. Oznacza to, że szczepienia będą bezpłatne i nieobowiązkowe. Programowi szczepień towarzyszy kampania edukacyjna.
Rzecznik praw pacjenta przypomina, że rozszerzono zakres Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych, który dotąd obejmował wyłącznie szczepienia przeciw COVID-19.
Rodzice szczepią dzieci na wszystko z wyjątkiem grypy. Szczepienia przeciw grypie zostawiają na koniec – stwierdził dr hab. n. med. Ernest Kuchar.
Tak, ale pewnie dopiero za rok. Komisja zdrowia opowiedziała się za zmianą przepisów umożliwiającą farmaceutom wystawianie recept na szczepionkę, jednak w najbardziej optymistycznym scenariuszu zaczną one obowiązywać dopiero w połowie lutego.
Od 12 grudnia 2022 r. szczepionkę przeciw COVID-19 mogą otrzymać dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat. W nocy z 11 na 12 grudnia wystawiono blisko 2 mln e-skierowań.
Trafiły do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Kiedy resort przedstawi zasady szczepienia najmłodszych dzieci?
KE opublikowała kolejną edycję raportu „Vaccine Confidence Project”. Wiele wskazuje na to, że naukowe dowody na bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek przeciwko COVID-19 nie wzmocniły pozytywnego nastawienia do szczepień jako takich. Jest wręcz odwrotnie.
Ministerstwo Zdrowia „zmienia narrację” i uruchomia nową kampanię, która ma przekonywać do szczepienia przeciwko COVID-19. Tytuł kampanii to „Chcę zrozumieć”.
Kiedy dokładnie ruszają szczepienia? Jak dużo dzieci aktualnie kwalifikuje się do podania dawki przypominającej Którym preparatem mRNA będzie realizowane szczepienie?
Deklaracje Polaków, zebrane w ramach najnowszego sondażu CBOS, w kilku miejscach wyraźnie rozmijają się z rzeczywistością.
Nowe zalecenie dotyczy wszystkich osób w wieku ≥12 lat, które otrzymały szczepienie podstawowe przeciwko COVID-19 i pierwszą dawkę przypominającą. O czym jeszcze poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski?
Raportowanie takich danych będzie niedługo obowiązkowe.
Nie przewiduje się odrębnych rozwiązań dla pracowników placówek ochrony zdrowia. W skali kraju na całkowicie darmowe szczepienia mogą liczyć seniorzy w wieku >75 lat oraz kobiety w ciąży.
Wypowiedź ministra zdrowia oznacza, że Polska nie będzie czekać z akcją kolejnych szczepień przypominających na nowe preparaty mRNA, zawierające komponent wariantu Omikron.
A także dla osób w wieku ≥12 lat z niedoborami odporności. Do tej pory zalecenie to dotyczyło tylko najstarszych seniorów.
Pojawiają się komentarze, że szczepionki przeciw Covid-19 nie są zalecane u kobiet w ciąży. "To kłamstwo" – stwierdza wirusolog prof. Krzysztof Pyrć.
Aktualnie w USA szczepienie przeciwko COVID-19 zaleca się wszystkim osobom, które ukończyły 6. miesiąc życia.
Po powrocie dzieci do przedszkoli i szkół wróciły też rotawirusy. Chorują jednak starsze dzieci, a nie najmłodsze – twierdzi prof. Leszek Szenborn. Zaznacza, że jest to zasługa wprowadzenia szczepień powszechnych. Dodaje, że kalendarz szczepień obowiązkowych należałoby jeszcze rozszerzyć.
Obywatele Ukrainy mogą się szczepić przeciwko COVID-19 bezpłatnie, w ramach Narodowego Programu Szczepień
W jakim terminie po przyjeździe do Polski można szczepić dzieci? Czy jest to szczepienie bezpłatne? Czy należy tłumaczyć ukraińską kartę szczepień? Jak postępować w przypadku braku dokumentacji medycznej?
W sytuacji kryzysu humanitarnego i uchodźczego palące staje się zapewnienie jak najlepszej ochrony przed chorobami, w tym przed COVID-19. Bardzo ważne, aby zarówno osoby pomagające, jak i sami uchodźcy byli zaszczepieni – czytamy w stanowisku 30. zespołu ds. COVID-19 przy prezesie PAN.
Zachęcamy do wzięcia udziału w ankiecie dotyczącej skuteczności i bezpieczeństwa szczepienia przeciwko COVID-19. W badaniu mogą wziąć udział zarówno osoby zdrowe, jak i chore na choroby autoimmunologiczne.
W halach dworcowych, w punktach recepcyjnych przygotowanych dla co najmniej kilkuset osób, nie brakuje uchodźców z objawami infekcji. Brak systemowych rozwiązań szybko przyniesie rezultaty, nie tylko w postaci większej liczby przypadków COVID-19. Co na to Ministerstwo Zdrowia?
Od 1 marca 2022 r. osoby pełnoletnie mogą zaszczepić się przeciw COVID-19 szczepionką Nuvaxovid (Novavax), która została dopuszczona w krajach UE
1 marca br. nie wejdzie w życie obowiązek szczepienia przeciwko COVID-19 dla nauczycieli i służb mundurowych. Wejdzie dla pracowników ochrony zdrowia. Jednak co to oznacza w praktyce?
Około 57% – to odsetek zaszczepionej populacji w Polsce. O wiele mniejszy niż średnia dla UE, znacznie mniejszy niż w krajach Europy Zachodniej. RMF FM i „DGP” zapytały Polaków, dlaczego ich zdaniem nie chcemy się – jako naród – szczepić?
Stanowisko organizacji pracowników i pracodawców to najmocniejszy głos w sprawie powszechnych, obowiązkowych szczepień.
Potwierdzają to wyniki kilkunastu badań oceniających bezpieczeństwo szczepienia przeciwko COVID-19 (głównie preparatami mRNA, tj. Comirnaty firmy Pfizer/BioNTech lub Spikevax firmy Moderna), które łącznie obejmowały populację ponad 65 000 ciężarnych w różnym trymestrze.
Zaszczepiłeś się przeciw COVID-19 jednodawkową szczepionką? Dostaniesz wcześniej e-skierowanie na dawkę przypominającą. Poznaj rekomendacje Ministerstwa Zdrowia dotyczące wyboru szczepionek w przypadku szczepienia podstawowego i przypominającego
Plebiscyt zorganizował Uniwersytet Warszawski. Słowo wygrało zarówno głosowanie kapituły językoznawców, jak i internautów. Jak na ironię wyniki ogłoszono w tym samym dniu, w którym z Sejmu płynęła propaganda antyszczepionkowa.
Rząd chce za wszelką cenę utrzymać nauczanie stacjonarne, bo – jak mówi minister edukacji – jest ono potrzebne jak tlen. Ale co zrobiono, aby zachęcić rodziców do szczepienia dzieci?
Europejska Agencja Leków wydała pozytywną opinię naukową dla warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu szczepionki Nuvaxovid firmy Novavax.
Możliwe są również dalej idące rozwiązania – zapowiadają premier Mateusz Morawiecki i szef Rządowego Centrum Analiz Norbert Maliszewski.
List wysłano do szkół przez System Informacji Oświatowej. Za pośrednictwem dyrektorów trafi do rodziców i opiekunów.
– Do tego dnia do Polski dotrą szczepionki dla tej grupy wiekowej – zaznaczył w środę w Sejmie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Od 2 grudnia do Wigilii Bożego Narodzenia wszystkie osoby z wystawionym e-skierowaniem będą miały możliwość zaszczepienia się w punktach szczepień powszechnych (PSP) bez konieczności wcześniejszego zapisania się.
W ostatnich dniach dociera do nas coraz więcej niepokojących informacji o ciężkim przebiegu COVID-19 u kobiet w ciąży lub tuż po porodzie, przed którym może uchronić szczepienie przeciw COVID-19. Według lekarzy powinno to skłaniać do wdrożenia profilaktyki tej choroby w formie szczepień.
Masz 50 lat i więcej? Od 24 listopada skierowanie na szczepienie przypominające przeciw COVID-19 dostaniesz po 5 miesiącach
„ (...) są też zabezpieczone prawa tych osób, które zamiast szczepienia wolą się testować, bo nie dowierzają osiągnięciom współczesnej nauki” mówi minister zdrowia. Co więcej, chce, by testy były finansowane ze środków publicznych. Który kraj planuje sięgnąć po te kontrowersyjne czy wręcz szokujące rozwiązania?
Stwarzanie pozorów, że dawka przypominająca szczepienia przeciwko COVID-19 to game changer w walce z pandemią COVID-19, budzi wątpliwości. Wydaje się, że rząd już całkowicie zapomniał o tym, że połowa naszej populacji jest w ogóle niezaszczepiona i to głównie oni trafiają do szpitali.
W ciągu 3 dni, od końca ubiegłego tygodnia, liczba wykonywanych szczepień w Austrii zwiększyła się o blisko 400%. Z jakiego powodu? Sprawiła to jedna decyzja, na którą w Polsce nie możemy się doczekać, choć postuluje ją od dawna wielu ekspertów, w tym Rada Medyczna przy Premierze RP.
Od 2 listopada wszystkie osoby dorosłe mogą otrzymać przypominającą szczepionkę po 6 miesiącach od pełnego zaszczepienia. Przypomnijmy, że osoby 50+ mogą otrzymać dawkę przypominającą od 24 września.
Decyzję wydano na podstawie danych z trwającego badania z randomizacją, w którym oceniono bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki u młodszych dzieci.
Zdaniem przewodniczącego Komisji Zdrowia, taka precyzyjna i aktualna informacja, podawana dzień po dniu, mogłaby lepiej przemówić do wyobraźni osób, które nie dowierzają w skuteczność szczepień przeciwko COVID-19.
Czyli co rząd zamierza zrobić z projektem nowelizacji ustawy covidowej, który wprowadza obowiązek szczepienia przeciwko COVID-19 dla personelu medycznego, a pracodawcom daje możliwość weryfikowania statusu szczepienia swoich pracowników.
Do tej pory szczepienia preparatem RTS,S/AS01 realizowano w ramach programu pilotażowego w trzech krajach w Afryce – w Ghanie, Kenii i Malawi.
Możesz przyjąć drugie szczepienie w Polsce, kiedy pierwszą dawkę podano Ci w innym kraju Unii Europejskiej. Swój Unijny Certyfikat COVID znajdziesz na Internetowym Koncie Pacjenta
A tych, którzy nie chcą się zaszczepić zapytano o powody. Co odpowiedzieli respondenci?
Rząd, po rekomendacji Rady Medycznej, zdecydował się na wprowadzenie szczepień przeciwko COVID-19 trzecią dawką, bez czekania na decyzję EMA i oficjalną zmianę warunków rejestracji.
Dyrektorzy szkół zebrali od rodziców uczniów uprawnionych do szczepienia przeciwko COVID-19 w sumie 48 303 deklaracje o chęci zaszczepienia dziecka w ramach akcji szczepień organizowanych przez szkoły. Chęć zaszczepienia się zgłosiło 1490 pracowników szkół, a także 3380 członków rodzin uczniów. Obecnie w skali całego kraju zaszczepionych jest 34,4% uczniów w wieku 12-18 lat.
... sam się jeszcze nie zaszczepił. Co jeszcze wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat?
Zastanawiają się nad tym eksperci oraz decydenci. Sprawdził Warszawski Uniwersytet Medyczny wraz z ACR Rynek i Opinia. Podpowiada również Francja.
Trudno mi czasem zrozumieć, co kieruje Polakami, którzy nie chcą skorzystać ze szczepień przeciwko COVID-19 – stwierdził wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. A wyjaśnienie, choć złożone, nie jest bynajmniej skomplikowane.
Podczas spotkania Rady Medycznej z premierem i ministrem zdrowia ustalono, że dodatkową dawkę otrzymają na pewno otrzymają osoby z grup dużego ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19.
Co wiemy tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego?
Jakie propozycje znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi?
W związku z przygotowaniami do rozpoczęcia w szkołach szczepień przeciwko COVID-19 dzieci w wieku 12–15 lat, Minister wyjaśnił najczęściej pojawiające się wątpliwości dotyczące tej metody profilaktyki.
Mają być chronieni jak inni funkcjonariusze publiczni. Na zmianę prawa trzeba jednak poczekać. Jak długo?
Lekarzom i pielęgniarzom coraz trudniej jest zdobywać zaufanie pacjentów. VAX-TRUST powstał, aby przyjrzeć się niechęci do szczepień jako szerokiemu zjawisku społecznemu – mówi w wywiadzie dla EURACTIV.pl Pia Vuolanto, koordynatorka projektu VAX-TRUST.
W Polsce wykonano do tej pory ponad 35 milionów szczepień, ale nadal większość Polaków (51%) nie otrzymała nawet pierwszej dawki szczepionki. Czy będą obostrzenia dla niezaszczepionych lub przywileje dla zaszczepionych?
Szczepienia są podstawowym narzędziem skutecznego i bezpiecznego ograniczania rozprzestrzeniania się choroby COVID-19 wraz z jej następstwami i kosztami. Dlatego trzeba pilnie rozważyć wprowadzenie ich obowiązku w wybranych grupach i sytuacjach - twierdzi interdyscyplinarny zespół doradczy ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wydały w piątek komunikat, w którym ostrzegają, że rośnie liczba zakażeń wariantem Delta koronawirusa. Przeważa on już w 19 krajach Europy. Obie organizacje zalecają przyspieszenie szczepień.
Warto zainteresować się czy na terenie naszego miejsca zamieszkania realizowane są samorządowe, bezpłatne programy szczepień.
W związku z gwałtownym zwiększeniem się liczby przypadków zakażeń wariantem Delta SARS-CoV-2 prezydent Francji zapowiedział cały szereg decyzji, w tym wprowadzenie obowiązku szczepień dla pracowników ochrony zdrowia i stacjonarnych placówek opiekuńczych. Podobną decyzję ogłosił premier Grecji.
Jest źle. W Polsce problemem jest zarówno zbyt mały ogólny odsetek osób, które przyjęły przynajmniej 1 dawkę szczepionki, jak i – a może zwłaszcza – zła wyszczepialność osób starszych.
Wolność słowa i dyskusję naukową trzeba odróżnić od siania dezinformacji. A w medycynie uleganie pozorom to droga na manowce, która może szkodzić pacjentom.
Unijny Certyfikat COVID zawiera informacje o szczepieniu, przejściu COVID-19 lub negatywnym teście i ma ułatwiać podróże po Europie. W wielu krajach jego okazanie jest też warunkiem wstępu na koncerty czy mecze. W Berlinie bez certyfikatu nie wejdziemy do sali restauracyjnej, w Austrii nie zameldujemy się w hotelu, we Włoszech nie pójdziemy na dyskotekę.
Rozmawiamy na ten temat – tak minister zdrowia komentuje pojawiające się w ostatnich dniach w mediach informacje, jakoby rządowi eksperci rekomendowali wprowadzenie odpłatności za szczepienie przeciwko COVID-19. Czy to dobry pomysł?
Wieś? Również słabo. Choć w promowanie Narodowego Program Szczepień przeciwko COVID-19 mocno zaangażowali się najważniejsi politycy PiS, a rząd skierował niemałe siły na jego promocję, tradycyjny elektorat prawicy zachowuje do szczepień duży dystans.
Szczepienia będą realizowane się w punktach szczepień populacyjnych. Dopiero po wakacjach, ewentualnie, w zależności od zainteresowania i potrzeb, zostaną zorganizowane szczepienia w placówkach edukacyjnych.
Rząd rusza z promocją Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19. Będzie loteria z cennymi nagrodami. Będzie program dla samorządów. Rząd chce również, aby każdej imprezie masowej – kulturalnej lub sportowej – towarzyszył mobilny punkt szczepień.
Miliony osób przyjęło już szczepionkę przeciw COVID-19 w Polsce. W niektórych przypadkach odnotowano NOP czyli niepożądane odczyny poszczepienne. W zdecydowanej większości miały one łagodną postać. Czym są NOP-y? Jak często występują i czy zawsze należy ich się bać? Wyjaśniamy poniżej.
Takie zarzuty pojawiły się wśród osób nieprzychylnych szczepieniom. Czy jest to prawda? O odpowiedź zwróciliśmy się do Ministerstwa Zdrowia.
E-skierowania wystawiono wszystkim osobom, które już ukończyły 16 lat. Dla tych, którzy 16 lat będą kończyć w kolejnych miesiącach 2021 roku, skierowania będą wystawiane po dacie urodzin, w tygodniowych odstępach.
Czy takie ujednolicenie schematów szczepienia ma uzasadnienie w danych naukowych? Jakie informacje warto przekazać pacjentowi?
Decyzję wydano na podstawie danych z trwającego badania klinicznego z randomizacją, w którym oceniono bezpieczeństwo i skuteczność kliniczną szczepionki firmy Pfizer wśród 2260 nastolatków.
Rząd otrzymał rekomendację Rady Medycznej w sprawie skrócenia odstępu między pierwszą a drugą dawką szczepionek przeciwko COVID-19 podawanych w schemacie 2-dawkowym.
Według danych raportowanych do ECDC do 6 maja co najmniej jedną dawką zaszczepiliśmy 57 proc. osób powyżej 80. roku życia. Ta grupa od tygodni praktycznie się nie powiększa. Teraz rząd chce, aby zadanie szczepienia seniorów wzięły na siebie poradnie podstawowej opieki zdrowotnej.
Wszystko idzie w tym kierunku, żeby w wakacje dzieci i młodzież mogły się szczepić przeciw COVID -19 – powiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zaznaczył, że badania nad szczepieniami dzieci i młodzieży są daleko posunięte, a wnioski bardzo dobre.
Co głównie motywuje chętnych czekających nawet kilkanaście godzin? Czy wystarczy szczepionek dla wszystkich? Czy akcja poprawi miejsce Polski w rankingu tempa szczepień w Unii Europejskiej? Sprawdź.
Na szczepienie przeciw COVID-19 od wtorku mogą zapisywać się wszystkie pełnoletnie osoby, pod warunkiem, że zgłosiły w I kwartale taką wolę, wypełniając formularz. Osoby, które tego nie zrobiły, dołączają do rejestracji zgodnie z harmonogramem. We wtorek przyszła kolej roczników 1988-1989.
Od 1 do 3 maja wszyscy zainteresowani szczepieniem przeciw COVID-19, mający aktywne e-skierowanie, będą mogli zaszczepić się w mobilnych punktach bez wcześniejszego umawiania się. Otrzymają jednodawkowy preparat firmy Johnson&Johnson.
Polacy nie chcą obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19, są niechętni paszportom covidowym, natomiast chętnie skorzystaliby z możliwości wyboru konkretnego preparatu do szczepienia – wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Biostat.
Komitet ds. Bezpieczeństwa Farmakoterapii i Oceny Ryzyka zakończył kolejny etap analizy przypadków nietypowych zdarzeń zakrzepowych przebiegających z małopłytkowością zgłaszanych po szczepieniu przeciwko COVID-19 preparatem firmy Janssen/Johnson&Johnson. Wyniki przedstawił na posiedzeniu w dniu 20 kwietnia 2021 roku.
PAN apeluje o racjonalne podejście do kwestii szczepionek wektorowych przeciwko COVID-19.
Minister Dworczyk zapowiedział, że już we wtorek rząd zmieni przepisy tak, że punkty szczepień przeciwko COVID-19 będą mogły podawać dawki zagrożone niewykorzystaniem wszystkim dorosłym.
W dokumencie wskazano również zasady szczepienia osób, które zachorowały na COVID-19 po podaniu pierwszej dawki szczepionki, a przed podaniem drugiej.
Organizacje działające na rzecz osób z niepełnosprawnością apelują do rządu o priorytetowe szczepienie przeciwko COVID-19 tych osób i ich opiekunów. Odpowiedź jest negatywna. To jedna z największych rys na Narodowym Programie Szczepień.
Podczas konferencji prasowej minister Michał Dworczyk przekazał aktualne informacje na temat realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19. Z kolei dr Grzegorz Cessak, Prezes URPL, odniósł się do doniesień o szczepionce firmy Janssen/Johnson&Johnson.
Agencja ocenia wszystkie zgłoszone przypadki nietypowych zdarzeń zakrzepowych przebiegających z małopłytkowością, które wystąpiły u osób szczepionych przeciwko COVID-19 tym preparatem. Wyniki analizy poznamy w przyszłym tygodniu, ale już teraz EMA wydała tymczasowe stanowisko.
Szpital im. Żeromskiego w Krakowie dostał prawie 1800 rozmrożonych dawek Comirnaty we wtorek z okresem wykorzystania do najbliższej soboty, mimo iż zamówił preparaty zamrożone. Kryzys udało się zażegnać, ale konieczne są jasne i efektywne procedury wykorzystania dawek z krótkim okresem ważności.
Komitet ds. Bezpieczeństwa Farmakoterapii i Oceny Ryzyka (PRAC) zakończył kolejny etap analizy przypadków zdarzeń zakrzepowo-zatorowych, które wystąpiły w związku czasowym ze szczepieniem przeciwko COVID-19 preparatem firmy AstraZeneca, a jej wyniki przedstawił na posiedzeniu w dniu 7 kwietnia 2021 roku.
- zaznaczył w czasie na konferencji prasowej w środę szef KPRM Michał Dworczyk
Rząd zapowiada również, że do końca drugiego kwartału liczba zaszczepionych osób sięgnie 20 mln. Do tego konieczna jest przebudowa całej logistyki szczepień przeciwko COVID-19. Planowane zmiany są wręcz rewolucyjne.
Światowy Komitet Doradczy ds. Bezpieczeństwa Szczepień (GACVS) uważnie przeanalizował dane z nadzoru nad bezpieczeństwem szczepień w Europie, Wielkiej Brytanii oraz w Indiach, gdzie łącznie podano ponad 47 mln dawek wektorowej szczepionki firmy AstraZeneca.
Rząd ostrzega również, że osoby, które nie zgłoszą się na umówiony termin szczepienia przeciwko COVID-19 lub odmówią jego wykonania już w gabinecie, przesuną się na sam koniec kolejki.
Komitets ds. bezpieczeństwa zakończył wstępną analizę przypadków zdarzeń zakrzepowo-zatorowych, które wystąpiły w związku czasowym ze szczepieniem przeciwko COVID-19 preparatem firmy AstraZeneca. Wyniki przedstawił na nadzwyczajnym posiedzeniu w dniu 18 marca 2021 roku.
Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała oficjalne stanowisko w sprawie zdarzeń zakrzepowo-zatorowych, które wystąpiły w związku czasowym ze szczepieniem tym preparatem. Zapewniła również, że jest w stałym kontakcie z Europejską Agencją Leków i urzędami regulacyjnym na całym świecie.
Minister zdrowia Adam Niedzielski odniósł się również do ostatnich doniesień dotyczących szczepionki firmy AstraZeneca.
Koncern przeanalizował wszystkie dostępne dane dotyczące bezpieczeństwa wśród ponad 17 mln osób zaszczepionych preparatem firmy AstraZeneca w krajach Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii.
Przypadki zdarzeń zakrzepowo-zatorowych, które wystąpiły w związku czasowym ze szczepieniem analizuje teraz Pharmacovigilance Risk Assessment Committee (PRAC). Aktualnie nic nie wskazuje na to, aby przyczyną tych zdarzeń było szczepienie.
Decyzją Komisji Europejskiej wektorowa szczepionka opracowana przez firmę Janssen należącą do koncernu Johnson & Johnson otrzymała zgodę na warunkowe dopuszczenie do obrotu w krajach Unii Europejskiej.
Wprowadzone zmiany obowiązują od czwartku 11 marca 2021 roku.
Wprowadzone zmiany obowiązują od 11 marca 2021 roku i nie dotyczą osób, którym skierowanie na szczepienie wystawiono przed tą datą.
Szczepienia pacjentów onkologicznych, dializowanych, po przeszczepach i mechanicznie wentylowanych rozpoczną się 15 marca 2021 roku. A rejestracja - 10 marca. Chcemy, żeby osoby przewlekle chore, które są najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby COVID-19 lub śmierć z jej powodu, były zaszczepione jak najszybciej. Dlatego nie zwlekaj i zaszczep się przeciw COVID-19.
Od poniedziałku osoby szczepione przeciw COVID-19 będą miały ustalany termin drugiej dawki według nowego schematu, z wydłużonymi odstępami między iniekcjami – powiedział PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Szczepienia przeciwko COVID-19 w ramach etapu 0 zostaną wznowione 8 marca. Najdłużej na szczepienie poczekają seniorzy po 70. roku życia. Dlaczego? O czekających nas zmianach mówił minister Michał Dworczyk.
W badaniu zapytano o ocenę organizacji szczepień, stosunek do szczepień, a osoby starsze o ich doświadczenia związane z rejestracją na szczepienie.
Jeśli producenci wywiążą się z deklarowanych dostaw, prawdopodobnie do końca marca będziemy mogli zaszczepić więcej osób, niż zakładane w tej chwili 3 miliony – poinformował w piątek szef KPRM Michał Dworczyk.
Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień, przyznał, że Narodowy Program Szczepień musiał ulec zmianom i nie wszystkie pierwotnie postawione cele udało się zrealizować.
Ale szczepienia ruszą dopiero na początku marca, gdy do Polski trafi kolejny transport dawek preparatu. O czym jeszcze mówił minister Michał Dworczyk?
W poniedziałek rusza kolejna tura rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19: dla pozostałych grup nauczycieli, nauczycieli do 65. roku życia oraz nauczycieli akademickich. Potrwa ona do 18 lutego, do końca dnia. Wszyscy nauczyciele będą szczepieni preparatem firmy AstraZeneca.
To już kolejny miesiąc wyraźnego zwiększenia zainteresowania szczepieniem przeciwko COVID-19. Chęć szczepienia deklaruje już niemal trzy czwarte Polaków.
W Polsce jest ok. 1000 pacjentów z tętniczym nadciśnieniem płucnym (TNP) i ok. 600 pacjentów z nadciśnieniem zakrzepowo-zatorowym (CTEPH). Są oni szczególnie narażeni na ciężki przebieg chorób, ponieważ już ze względu na chorobę podstawową ich układ sercowo-naczyniowy oraz płucny jest mocno uszkodzony. Nierzadko również ci pacjenci cierpią również na choroby współistniejące, głównie onkologiczne. Z tego względu boją się o swoje zdrowie i życie i apelują do Ministerstwa Zdrowia o włączenie ich do I grupy szczepień.
System rejestracji pacjentów na szczepienia przeciwko COVID-19 niepotrzebnie mnoży biurokrację – pracownicy poradni muszą wykazać pacjentów w dwóch systemach – i tworzy ryzyko błędów. Przykładem jest sytuacja z Krakowa, gdzie 600 pacjentów wypadło z kolejki.
W sobotę 6 lutego do Polski ma trafić pierwsza dostawa ok. 120 tys. dawek wektorowej szczepionki „oksfordzkiej” przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca. Wydaje się jednak, że nie wszystko w rządowych planach zostało dobrze przemyślane.
Preparat firmy AstraZeneca jako pierwsi otrzymają nauczyciele. Szczepienia rozpoczną się od tych, którzy już wrócili do szkół i uczą klasy 1–3 oraz nauczycieli przedszkoli. Do końca lutego br. do Polski ma trafić ponad pół miliona dawek tej szczepionki. Kiedy ruszą pierwsze dostawy?
Każdy pacjent, który przyjął dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19, może pobrać kod QR potwierdzający szczepienie. Ważny jest rok – poinformowała PAP dyrektor Centrum e-Zdrowia Agnieszka Kister.
Minister Michał Dworczyk poinformował, że seniorzy nie będą szczepieni preparatem firmy AstraZeneca. Komunikat ten łagodził minister Adam Niedzielski, dodając „najprawdopodobniej”, ale wydaje się, że decyzja w tej sprawie już zapadła.
Zgodę na warunkowe dopuszczenie do obrotu szczepionki wektorowej przeciwko COVID-19 „ChAdOx1-S” firmy AstraZeneca wydała Komisja Europejska.
Najwięcej szczepień przeciw COVID-19 przeprowadzono do tej pory w województwie mazowieckim - ogółem wykonano ich już 157 tys. 546. Najmniej szczepień wykonano w woj. lubuskim - 23 tys. 973. W całym kraju zaszczepiono dotąd ponad milion osób.
Co jeszcze wynika z sondażu przeprowadzonego przez Biostat?
Zjeść śniadanie, nie zapomnieć o codziennych lekach, odpowiednio się ubrać i punktualnie stawić się w punkcie szczepień – to m.in. porady lekarzy rodzinnych Porozumienia Zielonogórskiego dla seniorów, którzy w najbliższym czasie dostaną zastrzyki przeciwko COVID-19.
Pełnomocnik rządu ds. szczepień przyznał, że przy układaniu harmonogramu popełniono błąd.
Obejrzyj animację instruktażową.
Obejrzyj animację instruktażową.
Obejrzyj animację instruktażową.
Obejrzyj animację instruktażową.
Obejrzyj animację instruktażową.
Obejrzyj animację instruktażową.
W poniedziałek 18 stycznia br. do Polski dotarło niespełna 177 tys. dawek szczepionki przeciwko COVID-19 zamiast zakładanych 330–360 tys. Zmniejszona, choć już nie tak znacząco, będzie też prawdopodobnie kolejna dostawa.
Robocze konsultacje projektu ustawy potrwają do 24 stycznia br.
Po publikacji stanowiska „Scenariusze na 2021 rok” otrzymaliśmy liczne pytania, o to, który z tych scenariuszy jest najbardziej prawdopodobny. Na tak postawione pytanie odpowiedź jednoznaczna nie jest jednak możliwa. Między innymi dlatego, że prawdopodobieństwo realizacji tych scenariuszy zależy nie tylko od działań, na które mamy wpływ, to znaczy od sprawności systemu szczepień i zachowań ludzi, ale i od czynników, na które wpływ mamy znikomy.
Właśnie skończył się rok 2020. To dobry czas na jego podsumowanie i planowanie działań w roku, w który wkraczamy. W związku z tym przedstawiamy hipotetyczne scenariusze rozwoju pandemii COVID-19 w 2021 roku i w latach najbliższych. Z naukowego punktu widzenia, wszystkie one mogą się zdarzyć i na wszystkie powinniśmy być przygotowani.
Już od 15 stycznia możesz zgłosić chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez formularz online. W momencie, kiedy szczepienia będą dostępne dla Twojej grupy - dostaniesz maila.
Od 15 stycznia ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów.
Pełnomocnik rządu ds. programu szczepień przeciwko COVID-19 zaprezentował harmonogram dostaw szczepionki i harmonogram szczepień na I kwartał tego roku.
Eksperci wyjaśniają jak optymalnie przeprowadzić szczepienie u pacjentów z autoimmunologicznymi i zapalnymi chorobami reumatycznymi, w tym leczonych immunosupresyjnie.
Projekt ustawy wprowadzającej Fundusz Kompensacyjny dla szczepień przeciwko COVID-19 zostanie przekazany do konsultacji publicznych najwcześniej w poniedziałek 18 stycznia br. – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.
– Uważam, że z etycznego punktu widzenia wszyscy powinni się zaszczepić, to wybór etyczny, bo stawką jest zdrowie, życie, także życie innych – podkreślił papież. Szczepienia rozpoczną się w Watykanie w tym tygodniu.
Tym samym kraje Unii Europejskie zyskały dostęp do drugiej szczepionki przeciwko COVID-19.
Formalne pozwolenie na warunkowe dopuszczenie do obrotu w krajach Unii Europejskiej drugiej szczepionki przeciwko COVID-19 musi jednak wydać Komisja Europejska.
Czy SARS-CoV-2 rzeczywiście tak znacząco się zmienia, że już możemy potrzebować nowych szczepionek?
W całym kraju trwają szczepienia pracowników sektora ochrony zdrowia. Z informacji podawanych przez rzecznika rządu Piotra Müllera wynika, że dotychczas przeciw COVID-19 zaszczepiono w Polsce 85 tys. osób z grupy "0".
Na stronach rządowych udostępniono mapę z lokalizacjami punktów szczepień przeciw COVID-19 w całym kraju. Lista ma być na bieżąco aktualizowana. Obecnie trwają szczepienia osób z grupy 0, wskazanej w Narodowym Programie Szczepień.
ale będzie to zależeć od dynamiki szczepień grupy zero - poinformował w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk
Wraz z wprowadzeniem szczepionek przeciw COVID-19 u wielu pojawiają się obawy - m.in. o to, komu szczepionka przyniesie korzyści i kto może ją przyjąć. Mówi o tym dr hab. n. med. Ernest Kuchar, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.
Rodzice wcześniaków zostają włączeni do szczepień na etapie 0, żeby bez przeszkód mogli odwiedzać swoje dzieci w szpitalach – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Wnioskowała o to Fundacja Koalicja dla Wcześniaka.
Warunkowe dopuszczenie do obrotu otrzymał preparat ChAdOx1-S oparty na wektorze adenowirusowym opracowany przez Uniwersytet w Oksfordzie we współpracy z firmą AstraZeneca.
Pierwsze szczepienia zrealizowano 29 grudnia br. Szacuje się, że w etapie 0 szczepionkę otrzyma 3000 pracowników medycznych szpitali klinicznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Tomasz Grodzki i Stanisław Karczewski, Waldemar Kraska i Władysław Kosiniak-Kamysz – ta czwórka to pierwsi tak wysocy rangą polscy politycy, którzy zaszczepili się przeciwko COVID-19, jako czynni zawodowo lekarze.
– Szczepmy się, dajmy dobry przykład, wróćmy do normalności i pracujmy normalnie. Niech pandemia będzie już za nami – mówił tuż przed otrzymaniem szczepionki przeciwko COVID-19 prof. Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
Ale w ogólnej populacji Polaków zwolenników jest niemal tylu, co przeciwników. Chętniej do szczepienia podchodzą mężczyźni i osoby starsze, a opornych najskuteczniej przekonałyby do szczepienia... korzyści finansowe.
Na forach antyszczepiokowych syncytyna straszy chętnych do szczepień przeciwko COVID-19. Hipoteza o potencjalnym wpływie szczepionek na płodność nie ma jednak wiarygodnych podstaw naukowych.
Decyzja zapadła po zapoznaniu się z opinią naukową przedstawioną wczoraj przez Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) działający przy Europejskiej Agencji Leków. Szczepionka Comirnaty będzie dostępna dla wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej w tym samym czasie i na tych samych warunkach.
Dezinformacja, panujący strach i krążące mity są szeroko obecne w dyskusji na temat potencjalnych szczepionek przeciw COVID-19 oraz zastosowanych technologii. Środowisko naukowe jest świadome tego, że tylko przełamanie obaw społecznych i działania oparte na merytorycznej i sprawdzonej wiedzy mogą pomóc w zmianie postaw względem szczepień i tym samym przyczynić się do zatrzymania pandemii. Przedstawiciele środowiska naukowego w Polsce zjednoczyli się w ramach inicjatywy prof. Andrzeja M. Fala „Nauka przeciw pandemii” i przygotowali białą księgę pod tytułem „Szczepienia przeciw COVID-19. Innowacyjne technologie i efektywność” będącą kompendium wiedzy o szczepieniach, technologii i ich zasadności w walce z pandemią.
W dziesięciu punktach odpowiadamy.
Od kiedy i gdzie mogę się zaszczepić? Jak wygląda procedura szczepień?
Przed nami szczepienia przeciwko COVID-19. To bardzo ważna kwestia dla nas wszystkich. Dlatego uruchomiliśmy dedykowaną infolinię. Za jej pośrednictwem możesz uzyskać informacje o tematach związanych ze szczepieniami przeciwko COVID-19. W momencie uruchomienia procesu szczepień, poprzez infolinię będziesz mógł również dokonać rejestracji.
COVID-19 od miesięcy rujnuje nie tylko zdrowie milionów osób, ale też gospodarki krajów na całym świecie. Spora część naszego społeczeństwa ma jednak obawy przed zaszczepieniem się. W tym stanowisku omawiamy ryzyka i wyjaśniamy dlaczego szczepienie jest jedynym racjonalnym wyborem, dzięki któremu będziemy mogli szybciej wyjść z pandemii, ochronić życie i zdrowie milionów osób oraz ograniczyć kryzys ekonomiczny i społeczny.
Powstanie specjalny fundusz kompensacyjny, w ramach którego będę wypłacane odszkodowania za ewentualne ciężkie niepożądane odczyny poszczepienne. Do działań na rzecz realizacji szczepień zostaną włączone również samorządy terytorialne.
Do realizacji szczepień przeciwko COVID-19 zgłosilo się 8,3 tys. zespołów realizujacych szczepienia. To, według deklaracji, pozwoliłoby zaszczepić miesięcznie nawet 3,4 mln osób. Na razie nie będzie to możliwe.
– (…) to jedno z największych przedsięwzięć logistycznych w nowoczesnej historii Polski – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.
Na razie w formie projektu. Konsultacje potrwają do soboty. Przedstawiciele rządu zaapelowali, aby potraktować sam program jako największe wyzwanie 2021 roku i wznieść się ponad polityczne podziały.
– Każdy dzień zwłoki przyniesie kolejne kilkaset zgonów spowodowanych nie tylko przez COVID-19 – napisał Zarząd Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych liście otwartym skierowanym m.in. do prezydenta i premiera.
Być może jeszcze w tym tygodniu zostanie opublikowana wstępna wersja strategii masowych szczepień. Co wiadomo już teraz?
Rząd zapowiada, że program masowych szczepień rozpocznie się już w przyszłym tygodniu.
– Nie będzie obowiązkowego szczepienia, wybór zawsze będzie należał do osoby, która się na to zdecyduje – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w Polskim Radiu.
– Tworzymy jedno z najbardziej wszechstronnych portfolio szczepionek przeciwko COVID-19 na świecie. Bezpieczne i skuteczne szczepionki mogą pomóc nam zakończyć pandemię – poinformowała szefowa Komisji Europejskiej (KE) Ursula von der Leyen.
27 października 2020 roku w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (poz. 90) opublikowano komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie Programu Szczepień Ochronnych (PSO) na 2021 rok. Nowy dokument wprowadza kilka istotnych zmian, precyzuje niektóre zapisy względem PSO na 2020 rok, a także wskazuje zasady realizacji szczepień w czasie pandemii COVID-19.
Co więcej, w ciągu ostatnich kilku tygodni gotowość do zaszczepienia się wyraźnie zmalała. Z kolei minister zdrowia deklaruje, że celem jest zaszczepienie całej dorosłej populacji, czyli ponad 30 mln osób.
I przypomina, jakie są zadania władz publicznych odpowiedzialnych za politykę zdrowotną kraju.
To szczególnie ważne w czasie pandemii COVID-19
Warszawska prywatna poradnia rozbudowała ofertę. Osoba, która chce się zaszczepić, musi zapłacić za: konsultację lekarską, szczepienie, szczepionkę i... zabezpieczenie związane z zagrożeniem COVID-19.
Placówka medyczna w ramach udzielanych świadczeń może pacjentowi podać szczepionkę, nie może jednak do ceny tej szczepionki doliczyć żadnej marży – przypomina Biuro Rzecznika Praw Pacjenta w odpowiedzi na pytanie skierowane przez portal mp.pl.
Procedura ta pozwoli przyspieszyć ewentualną rejestrację szczepionki.
Pomimo presji i nacisków politycznych, koncerny farmaceutyczne zadeklarowały, że nie wystąpią o rejestrację szczepionek przeciwko COVID-19, dopóki nie zakończą pomyślenie wszystkich faz badań klinicznych.
To ogromny sukces w dziedzinie zdrowia publicznego. Do tej pory Nigeria była ostatnim krajem w Afryce i jednym z trzech na świecie, obok Pakistanu i Afganistanu, w którym notowano zachorowania na polio wywołane dzikim wirusem.
Z informacji przekazanych przez wiceministra zdrowia Waldemara Kraskę wynika, że w tym roku nie będzie opóźnień.
Nie wcześniej jak pod koniec 2020 r. dowiemy się, czy pierwsze szczepionki przeciwko COVID-19 są skuteczne i bezpieczne. Na pewno na początku 2021 r. wyprodukowanych zostanie co najmniej kilkadziesiąt milionów dawek tych preparatów, a pod koniec tegoż roku - nawet kilka miliardów – informuje Reuters.
Prezydent Władimir Putin poinformował we wtorek, że w Rosji zarejestrowano szczepionkę na koronawirusa. Zapewnił, że jedna z jego córek przyjęła preparat i czuje się dobrze. Jak wyjaśniło ministerstwo zdrowia, chodzi o preparat instytutu im. Gamalei w Moskwie.
Wyniki drugiej fazy badań klinicznych szczepionki przeciwko boreliozie wskazują, że jest ona skuteczna i bezpieczna – poinformowała francuska firma biotechnologiczna Valneva.
Podobno „prace są prowadzone bardzo dynamicznie i to będą bardzo intensywne wakacje pod tym względem”.
– Każdy może decydować, czy się szczepić, ale musi w związku z tym podjąć ryzyko, że jak zachoruje, to sam płaci za leczenie – mówi prof. Krzysztof Simon. Postulat nie jest nowy: gdy rok temu kończyła się debata „Wspólnie dla zdrowia”, jednym z głównych wniosków i rekomendacji ekspertów było wprowadzenie wyższych stawek składki dla tych, którzy prezentują wybory i zachowania antyzdrowotne.
Pacjenci sygnalizują, że niektórzy lekarze odradzają szczepień ochronnych. „Od takiego lekarza należy uciekać” – radzi prof. Jacek Wysocki, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii. Jego zdaniem nawet w czasie pandemii odwlekanie szczepień nie ma merytorycznego uzasadnienia.
Czy Prezydent Duda konsultował swoje wypowiedzi nt. szczepień przeciwko grypie i SARS-CoV-2 z Głównym Inspektorem Sanitarnym?
… ze względu na ryzyko, jakie zakażone osoby niezaszczepione mogłyby stwarzać dla osób, które nie mogą być szczepione – tak można podsumować kwietniową wypowiedź urzędującego Prezydenta.
Szczepienia ochronne jako warunek konieczny do przyjęcia do żłobka jest zgodny z konstytucją RP.
Prof. Teresa Jackowska, konsultant krajowa ds. pediatrii, deklaruje, że zarówno ona, jej najbliżsi, a także współpracownicy szczepią się przeciwko grypie. To ważny głos w sprawie dyskusji, jaką wywołała wypowiedź Prezydenta RP.
Okręgowa Izba Lekarska zwróciła się także do Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta o pilną reakcję i zajęcie stanowiska w tej sprawie.
Już w 2018 roku Ministerstwo Zdrowia rozważało takie rozwiązanie. Czy coś się zmieni?
Kilka najbardziej zaawansowanych szczepionek przeciwko COVID-19, m.in. koncernu AstraZeneca oraz amerykańskiej firmy Moderna, wchodzi w trzecią, decydującą fazę badań klinicznych. Według zapowiedzi pierwsze preparaty będą gotowe przed końcem 2020 r., a niektóre nawet jesienią.
Nowe badania pomagają wyjaśnić nieswoisty wzrost odporności na infekcje po podaniu szczepionki BCG przeciwko gruźlicy. Efekt ten może mieć znaczenie również w przypadku COVID-19 - informuje pismo „Cell Host & Microbe”.
w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł