×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Szczepienie na ospę wietrzną dziecka przed pójściem do przedszkola

Pytanie nadesłane do redakcji

Witam, moja córeczka, mając 2,5 roku pójdzie do przedszkola. Przedtem chcę ją zaszczepić na pneumokoki jedną dawką, bo nie była szczepiona. W tym samym czasie, kiedy Ala pójdzie do przedszkola mam termin porodu. Pediatra zasugerowała zaszczepienie córki także na ospę, czego nie planowałam. Z tego co doczytałam szczepienie niekoniecznie uchroni przed ospą. Czy powoduje ono jednak, że córka nie będzie zarażać i nie zarazi maluszka? Tak zrozumiałam z tego, co mówiła pediatra. Poza tym pediatra zasugerowała, żeby przez pierwszy miesiąc córka nie chodziła do przedszkola, bo maluch nie ma jeszcze odporności. Czuję się zagubiona, bo są tak różne opinie, że nie wiadomo czego się trzymać. Proszę o opinię.

Odpowiedziała

dr n. med. Ewa Talarek
specjalista pediatra
Klinika Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego, Warszawski Uniwersytet Medyczny
Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie

Szczepienie przeciw ospie wietrznej dziecka, które uczęszcza (czy ma uczęszczać do przedszkola) jest jak najbardziej zasadne, bo jest to bardzo częsta i bardzo zakaźna choroba. Nawet krótkotrwały czy pośredni kontakt wystarczy, żeby doszło do zarażenia i zachorowania. W przypadku Pani córki, szczepienie warto wykonać tym bardziej, że w ten sposób można uniknąć ryzyka zarażenia młodszego rodzeństwa. Należy pamiętać, że noworodek (a także niemowlę) może zachorować na ospę wietrzną, gdyż nie chronią go przeciwciała odmatczyne, a w warunkach domowych praktycznie nie ma możliwości zastosowania izolacji ograniczającej ryzyko zarażenia.

Szczepionka przeciw ospie wietrznej zarejestrowana jest dla dzieci, które ukończyły 9. miesiąc życia, lepiej jednak szczepić dziecko, które ukończyło 1. rok życia. Obecnie (w USA od 2007, w Polsce od 2010 r.) bez względu na wiek dziecka, cykl szczepienia obejmuje podanie 2 dawek szczepionki. Wcześniej dzieci szczepione przed ukończeniem 13. roku życia otrzymywały jedną dawkę. Zmiana cyklu szczepienia była wynikiem obserwacji, że wśród dzieci szczepionych pojedynczą dawką, zdarzały się zachorowania na ospę wietrzną. Po wprowadzeniu cyklu 2-dawkowego zachorowania u dzieci szczepionych są rzadsze. Ryzyko zachorowania po szczepieniu 1 dawką szacuje się na 7,3%, po szczepieniu 2 dawkami - 2,2%. Skuteczność szczepienia 2 dawkami wynosi zatem około 98%, a więc jest wysoka.

Optymalny odstęp między dawkami szczepionki wynosi od 6 tygodni do 3 miesięcy (nie może być krótszy niż 4 tygodnie). Warto, aby córka przed pójściem do przedszkola otrzymała 2 dawki szczepionki; wtedy ryzyko, że zachoruje na ospę wietrzną jest bardzo niewielkie. Jeśli otrzyma tylko pierwszą dawkę, jest nieco większe. Co prawda, choroba ma szansę przebiegać łagodniej, ale nie można liczyć na to, że córka nie będzie zarażać.

Piśmiennictwo:

Prevention of varicella: recommendations for use of varicella vaccines in children, including a recommendation for a routine 2-dose varicella immunization schedule. Pediatrics 2007: 120, 1: 221-231.
Rekomendacje zespołu ekspertów dotyczące stosowania dwudawkowego schematu szczepienia przeciw ospie wietrznej. Pediatria Polska 2011; 85(3): 243-250.

10.09.2018
Wybrane treści dla Ciebie
  • Opryszczka u dzieci
  • Toksoplazmoza u dzieci
  • Zapalenie oskrzelików
  • Szczepienia obowiązkowe dla podróżnych
  • Schizofrenia u dzieci i młodzieży
  • Infekcje dróg oddechowych u dzieci
  • Cytomegalia u dzieci
  • Autyzm
  • Szczepienia przed wyjazdem do Afryki Południowej
  • Szczepienia przed wyjazdem na Karaiby (Wyspy Karaibskie)
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta