Jak przygotować się do podróży do krajów o odmiennej strefie klimatycznej?
Jak przygotować się do podróży do krajów o odmiennej strefie klimatycznej?
dr n. med. Agnieszka Wroczyńska Klinika Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych, Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, Gdański Uniwersytet Medyczny
20.08.2020
Zobacz także
Poradnik bezpiecznego podróżnika
Jak przygotować się do podróży, szczególnie w bardziej egzotycznych rejonach świata, by oprócz niezapomnianych wspomnień i pamiątek nie przywieźć do domu także choroby tropikalnej lub ogromnego rachunku za leczenie? Polecamy garść porad od ekspertów Polskiej Misji Medycznej.
Ciężarna w tropikach
Ginekolodzy powinni ściśle współpracować z lekarzami medycyny podróży w przygotowywaniu ciężarnych do wyjazdu do krajów tropikalnych. Sytuacja epidemiologiczna na świecie jest tak dynamiczna, że wymaga stałego uaktualniania wiedzy – mówi dr Karolina Mrówka z Katedry i Kliniki Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych UM w Poznaniu.
Profilaktyka zdrowotna przed wyjazdem do krajów tropikalnych
Ważnym elementem przygotowania do podróży jest ocena stanu zdrowia, w tym wykrycie problemów zdrowotnych, które mogłaby się zaostrzyć w czasie podróży, jak też uzyskanie dostępu do pomocy medycznej, która może być potrzebna w trakcie podróży lub w czasie pobytu w miejscu docelowym. W przypadku osób przewlekle chorych tym celom służy pisemna, najlepiej przygotowana w języku angielskim, informacja o chorobie, uzyskana od lekarza leczącego oraz wykupienie ubezpieczenia pokrywającego ewentualne koszty leczenia i transportu do Polski w razie zachorowania.
Jak bezpiecznie podróżować z dziećmi?
O zagrożeniach zdrowotnych w podróży, o ochronie zdrowia w egzotycznych krajach i o tym, że wszy lubią blondynki z Elizą Łopacińską, podróżniczką, która z całą rodziną wyruszyła w podróż dookoła świata rozmawia Jerzy Dziekoński.
Bezpieczne wakacje
Konsultacja lekarska – czy to w poradni medycyny podróży, czy u lekarza rodzinnego – powinna zawsze stanowić okazję do weryfikacji uodpornienia pacjenta w zakresie szczepień rutynowych – przypomina dr Agnieszka Wroczyńska z Kliniki Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni.
Pulmonolog to lekarz specjalizujący się w chorobach układu oddechowego, przede wszystkim płuc i oskrzeli. Badania diagnostyczne wykonywane przez pulmonologa to m.in. RTG klatki piersiowej, spirometria z próbą rozkurczową, bronchoskopia i poligrafia (uproszczona wersja polisomnografii).
Na twój numer +48 zadzwoni do Ciebie Doradca
Medyczny. Jeżeli nie uda mu
się z Tobą połączyć, podejmie kolejne 2 próby. W razie niepowodzenia powiadomimy Cię SMS-em jak
zrealizować poradę.