Otyłe dzieci można uratować

Agnieszka Krupa

- W Polsce liczba otyłych dzieci w wieku przedszkolnym waha się od 4 do 6%, a u nastolatków od 8-10%. Pozostały procent to nadwaga – od niewielkiej do graniczącej z otyłością - mówi prof. Ewa Małecka-Tendera. Przeczytaj rozmowę MP.PL.


prof. Ewa Małecka-Tendera/ Fot. MP

Agnieszka Krupa: Jak w Polsce wygląda problem otyłości wśród dzieci?

prof. Ewa Małecka-Tendera: Należy rozgraniczyć otyłość i nadwagę, bo często podaje się wyniki obu łącznie, czyli 18-19%, a to bardzo dużo. W Polsce liczba otyłych dzieci w wieku przedszkolnym waha się od 4 do 6%, a u nastolatków od 8-10%. Pozostały procent to nadwaga – od niewielkiej do graniczącej z otyłością.

Czy otyłość w dzieciństwie jest równoznaczna z otyłością w życiu dorosłym?

Na szczęście nie zawsze otyłe dziecko staje się otyłym nastolatkiem. Jest to okres, na który powinniśmy zwracać uwagę, bo wtedy mamy największe szanse takie dziecko uratować.

Dziewczynki bardzo wcześnie, bo już na początku dojrzewania, a chłopcy nieco później, wchodzą w tzw. skok wzrostowy. Jeżeli uda nam się ograniczyć tempo przyrostu masy ciała w stosunku do jego długości, nie odchudzić, nawet nie zatrzymać, ale zmniejszyć, mamy duże szanse, że z małego dziecka nie wyrośnie otyły nastolatek.

Natomiast, jeśli mówimy o otyłym nastolatku, szanse dramatycznie maleją, bo minimum 60%, a według niektórych szacunków aż 80% z nich stanie się otyłymi dorosłymi.

Czy często mówi się o cukrzycy typu 2 u otyłych nastolatków?

Na szczęście w Polsce jest to bardzo rzadkie. Cukrzyca typu 2 występuje u dzieci z tzw. otyłością olbrzymią, kiedy ważą powyżej 140-150 kg. Takich dzieci jest naprawdę niewiele i mówię to ze swojego doświadczenia, bo próbowaliśmy robić badania kliniczne oparte na autentycznych kryteriach rozpoznania cukrzycy typu 2 w okresie nastoletnim i nie znaleźliśmy ani jednego dziecka, które w 100% odpowiadałoby profilowi badanego. To oczywiście nie oznacza, że takich dzieci nie ma, mogą one nawet nie wiedzieć jeszcze, że rozwinęła się u nich cukrzyca typu 2.

Cukrzyca typu 2 dotyczy dzieci innych ras. W Polsce w 99,99% występuje rasa kaukaska, najmniej narażona na tę chorobę w tak wczesnym wieku.

Rozmawiała Agnieszka Krupa

prof. dr hab. Ewa Maria Małecka-Tendera – pediatra, endokrynolog, Klinika Pediatrii i Endokrynologii Dziecięcej na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach; członkini Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością

Data utworzenia: 16.05.2018
Otyłe dzieci można uratowaćOceń:
(5.00/5 z 2 ocen)
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania