×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Szczepienia „po staremu”

Małgorzata Solecka
Kurier MP

Szczepienia obowiązkowe oraz zalecane będą wykonywane na dotychczasowych zasadach – Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia przekazało w komunikacie ustalenia dotyczące uprawnień do realizacji szczepień ochronnych, poczynione podczas spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia.


fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta

Prezes PPOZ poinformowała, że kwestia uprawnień do prowadzenia szczepień była jednym z głównych tematów spotkania, które odbyło się 12 sierpnia. – Po wnikliwej analizie w Ministerstwie Zdrowia (również z udziałem prawników resortu) ostatecznie i jednoznacznie ustalono, że ustawodawca faktycznie nałożył na ministra zdrowia obowiązek wskazania rozporządzeniem osób uprawnionych, ale z listy na której znajduje się wiele zawodów medycznych – podkreśla Bożena Janicka. – Ostatecznie uznano, że prawo do wykonywania szczepień na pewno mają: lekarz, pielęgniarka, położna oraz felczer. I takie właśnie rozporządzenie zostanie przygotowane w najbliższym czasie przez resort zdrowia i zakończy dywagacje oraz nadinterpretacje, które pojawiły się w ostatnich tygodniach, niepokojąc nie tylko środowisko profesjonalistów medycznych, ale i pacjentów.

Przypomnijmy: „dywagacje oraz nadinterpretacje” pojawiły się w „Medycynie Praktycznej” oraz w innych mediach po tym, jak kontrolujący praktyki lekarzy rodzinnych urzędnicy NFZ zwrócili uwagę, że od stycznia 2016 roku zmieniają się przepisy dotyczące prowadzenia szczepień ochronnych. Ani NFZ, ani Ministerstwo Zdrowia przez kilka tygodni nie były w stanie wypracować wiążącej odpowiedzi na pytanie, kto – w świetle nowych przepisów – będzie uprawniony od 1 stycznia 2016 roku do prowadzenia szczepień ochronnych. Głos w tej sprawie zabierali konsultanci krajowi i wojewódzcy, organizacje lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Ministerstwo zdecydowało się przeciąć „dywagacje” zapowiedzią wydania odpowiedniego rozporządzenia, które stawia kropkę nad „i” i przywraca normalność i spokój w obszarze szczepień ochronnych. Lekarze nie będą zmuszeni w ostatnich miesiącach roku szukać odpowiednich kursów, których ukończenie miało warunkować możliwość wykonywania szczepień ochronnych.

To dobra wiadomość. Szkoda, że wadliwie napisane prawo musi być poddawane egzegezie z udziałem prawników resortu (!). Szkoda, że przepisy są pisane w taki sposób, że potrzebne są dodatkowe ustalenia, by nie gubić się w „dywagacjach i nadinterpretacjach”.

Powinno to być ostrzeżenie, że sposób przygotowywania aktów prawnych przez Ministerstwo Zdrowia wymaga pilnej poprawy.

14.08.2015
Zobacz także
  • Czy w przyszłym roku będzie gdzie zaszczepić dziecko?
  • Szczepienia u dzieci - fakty i mity
  • Fałszywe opinie i przesądy o szczepieniach
  • Kalendarz szczepień
  • Jak się szczepi małe dzieci?
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta