×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Brak lekarzy rodzinnych utrudni wdrożenie KOZ

FPZ

Czy Polska jest przygotowana na wprowadzenie opieki koordynowanej? To jedno z kluczowych pytań, na które próbowali odpowiedzieć eksperci podczas sympozjum zorganizowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia w kooperacji z Bankiem Światowym pt. "Opieka koordynowana - kierunki rozwoju opieki zdrowotnej", które odbyło się 14 grudnia w Warszawie.

Uczestnicy dyskusji podkreślali, że koordynacja opieki przede wszystkim służy pacjentowi, który jest zagubiony w systemie i często pozostawiony sam sobie. Obrazowym przykładem jest leczenie pacjentów po zawałach serca – jak powiedział prezes NFZ Andrzej Jacyna, w Polsce są oni świetnie leczeni, ale... przez tydzień. Po zakończeniu hospitalizacji jest już znacznie gorzej.

Koordynowana opieka zdrowotna skoncentrowana na pacjencie coraz częściej staje się kluczowym elementem reform zdrowotnych i jest to tendencja światowa. Wśród założeń KOZ wymienia się m.in. wzmocnienie podstawowej opieki zdrowotnej, zwrócenie się w stronę potrzeb pacjenta, dobre funkcjonowanie KOZ w ramach systemu ochrony zdrowia jako całości.

Zdaniem prezesa NFZ, wprowadzenie tego modelu w Polsce będzie utrudniać m.in. mała liczba lekarzy rodzinnych w POZ. - Są jednak u nas ludzie do tego przygotowani i trzeba dać im szansę – mówił Jacyna, zapewniając, że płatnik im to umożliwi, a pilotaż KOZ ruszy wkrótce po przyjęciu przez sejm koniecznej ustawy, co nastąpi w ciągu najbliższych tygodni. Prezes NFZ podkreślił, że projekt KOZ, przygotowany we współpracy z Bankiem Światowym jest bardzo dobry.

19.12.2016
Zobacz także
  • Opieka koordynowana. Czy lekarz rodzinny podoła zadaniu?
  • Test na koordynację
  • Opieka koordynowana ułatwi pacjentom życie
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta