×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

MZ bez pomysłu na zatrzymanie fali wypowiedzeń opt-outów

Jerzy Dziekoński
Kurier MP

Nie doszło do przełomu w rozmowach Porozumienia Rezydentów OZZL z ministerstwem zdrowia. Wczoraj młodzi lekarze na przedświątecznym spotkaniu z kierownictwem resortu po raz kolejny usłyszeli, że ich postulaty nie zostaną zrealizowane.

Jarosław Biliński. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

– Usłyszeliśmy, że rząd i ministerstwo zdrowia nie planują zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia szybciej, niż to zapisano w ustawie, że nie będzie podniesienia pensji pracownikom ochrony zdrowia w sposób bardziej dostrzegalny niż to, co zagwarantowano w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu – komentuje Jarosław Biliński, wiceprzewodniczący PR OZZL. – Postawiliśmy pytanie, w jaki sposób resort zdrowia zamierza zachęcić lekarzy do tego, aby pracowali w dalszym ciągu poświęcając swoje życie i przekraczając kodeksowe ramy czasu pracy.

Jak mówi Biliński, jedyny pomysł, jaki przedstawił Konstanty Radziwiłł dotyczy rozwiązań pozwalających na obsadę dyżuru przez jednego lekarza na kilku oddziałach.

– Jak to określił minister, jest to rozporządzenie luzujące normy zatrudnienia, co oznacza, że jeden lekarz będzie mógł dyżurować jednocześnie na trzech oddziałach tylko po to, aby oddział mógł formalnie funkcjonować. Jest to oczywiście rozwiązanie godzące w bezpieczeństwo pacjentów – powiedział MP.PL wiceprzewodniczący PR OZZL i dodał: – Nie było żadnej zachęty, żebyśmy podpisywali klauzule opt-out i żebyśmy nadal ciężko pracowali.

Porozumienie Rezydentów OZZL zapowiada, że nadal będzie realizowało apel Naczelnej Rady Lekarskiej o to, aby nie pracować dłużej niż pozwala na to Kodeks Pracy i wydolność organizmu.

– Sytuacja kadrowa w szpitalach jest dramatyczna, bo brakuje obsady lekarskiej. Rząd w najmniejszy sposób nie zareagował, aby uratować tę sytuację – zaznaczył Jarosław Biliński. – Wystarczy, że będziemy pracowali zgodnie z prawem i to będzie nasza reakcja na bierność rządu.

22.12.2017
Zobacz także

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.