×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Wpływ e-papierosów na leczenie astmy

Pytanie nadesłane do redakcji

Astma kaszlowa, Fostex i e-papierosy. W poniedziałek alergolog zdiagnozował u mnie astmę kaszlową. Męczyłem się z tym od maja, ale dopiero wczoraj udało mi się trafić do alergologa, który od razu zdiagnozował astmę. Przepisał mi Fostex 2 razy dziennie, Milukante, Avamyss i Rupafin. Problem w tym, że gdy usłyszałem od lekarza, że mam astmę zapomniałem wspomnieć o tym, że rzucam palenie za pomocą e-papierosów. Staram się ograniczać jak najbardziej, ale nie dam rady rzucić z dnia na dzień. Dlatego chciałbym dowiedzieć się, czy można stosować te leki i jednocześnie używać e-papierosów?

Odpowiedziała

lek. med. Iwona Witkiewicz
specjalista chorób płuc
Ordynator Oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy Specjalistycznego Szpitala im. prof. A. Sokołowskiego w Szczecinie
Konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób płuc i gruźlicy województwa zachodniopomorskiego

Astma jest chorobą zapalną, w której dochodzi do skurczu oskrzeli pod wpływem różnych czynników, głównie alergenów, ale także pyłów, gazów, zanieczyszczeń środowiskowych i innych. Wynika z tego, że czynnikiem podrażniającym i doprowadzającym do skurczu oskrzeli czy podrażniającym receptory kaszlu może być także dym tytoniowy czy para wodna powstała z e-papierosa. Musi się Pan liczyć ze skurczem oskrzeli spowodowanym samą rozgrzaną parą wodną, śladowymi ilościami formaldehydu czy acetaldehydu akroleiny wytwarzanego podczas procesu spalania glikolu propylenowego. Jak słusznie się Pan domyślił nie służy to Pana chorobie i fajnie byłoby pozbyć się tego nałogu, aby zachować zdrowie.

Oczywiście uzależnienie od tytoniu jest silnym uzależnieniem wymagającym wyrzeczeń i często wymagającym farmakoterapii (leczenia uzależnienia) i domyślam się, że nie jest Panu łatwo. Dotychczas prowadzone badania e-papierosów nie są zbyt dokładne, zwłaszcza z powodu braku standaryzacji liquidów, ale jednak sugerują, że ich szkodliwość (krótkoterminowa, bo trudno jeszcze mówić o skutkach odległych, ponieważ zbyt krótko są one na rynku) jest mniejsza niż szkodliwość dymu tytoniowego.

Reasumując: trzeba się liczyć ze szkodliwym wpływem na astmę pary wodnej powstałej z wypalanych e-papierosów, jednak, biorąc pod uwagę, że jest on najprawdopodobniej mniejszy niż wpływ dymu tytoniowego, może Pan tą drogą przeprowadzić rzucenie palenia, ale warto to zrobić szybko, sprawnie, z użyciem jak najmniejszej ilości liquidów i spróbować się pozbyć nałogu palenia w każdej formie raz na zawsze, co na pewno nie pozostanie bez korzystnego wpływu na Pańską chorobę.

Piśmiennictwo:

Eksperci: e-papierosy mniej szkodliwe od tradycyjnych, ale też mogą uzależniać rozmowa z prof. A. Sobczakiem. Newseria Biznes 2013 www.biznes.newseria.pl
E-papierosy: naukowcy sprawdzają, co wdychają palacze. Rynek Zdrowia 13. 03. 2013
12.11.2014
Zobacz także

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

  • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
    Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
    Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
  • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
    Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.