×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Zasady leczenia antyretrowirusowego dla obywateli Ukrainy przybywających do Polski w związku z agresją militarną Rosji na Ukrainę

KC ds AIDS

Informacja Krajowego Centrum ds AIDS - Agendy Ministra Zdrowia.

W chwili obecnej Rząd RP przygotowuje specjalne rozwiązania prawne, które umożliwią rozliczenie przez NFZ świadczeń medycznych, udzielonych obywatelom Ukrainy przybywającym do RP w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy. Więcej informacji znajduje się pod adresem: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/pomoc-medyczna-dla-obywateli-ukrainy-zasady-udzielania-i-rozliczania-swiadczen,8149.html. Dotyczy to obywateli Ukrainy, którzy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy przekroczyli granicę państwa i otrzymali zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP (po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r.).

Przepisy dotyczące pomocy medycznej obejmą te placówki medyczne, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zmiany w prawie będą obowiązywały z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku.

Dla osób zakażonych HIV z Ukrainy, które w związku z działaniami wojennymi znalazły się w naszym kraju oznacza to, że są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym, a co za tym idzie, mają bezpłatny dostęp do wszystkich placówek medycznych mających kontrakt z NFZ.

W celu kontynuacji terapii antyretrowirusowej ARV (leczenia i otrzymywania leków) osoby zakażone HIV, które nie mają możliwości kontynuowania leczenia ARV powinny zgłosić się do Krajowego Centrum ds. AIDS (kontakt na stronie: www.aids.gov.pl) lub jednej z poradni HIV/AIDS działających przy ośrodkach referencyjnych, mających podpisaną umowę na leczenie ARV na podstawie Rządowego Programu Polityki Zdrowotnej p.n. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce” na lata 2022–2026. Wykaz tych placówek wraz z telefonami kontaktowymi znajduje się pod adresem: https://aids.gov.pl/hiv_aids/821-2/. Podczas wizyty potrzebna będzie dokumentacja medyczna z leczenia, jeśli jest dostępna. Leczenie ARV jest bezpłatne.

Wszystkie osoby należy informować, by w miarę możliwości, szczególnie osoby, które już pracują w Polsce, posiadały ubezpieczenie zdrowotne. Jednak dotychczas każdy, kto zgłosił się do Krajowego Centrum z problemem braku leków, otrzymał czasową pomoc w tym zakresie.

W sytuacjach nagłych narażenia na zakażenie HIV pamiętać trzeba o profilaktyce poekspozycyjnej – PeP (pozazawodowego wypadkowego narażenia na zakażenie HIV) takich jak gwałt, zakłucie igłą niewiadomego pochodzenia lub inne zdarzenie. Należy jak najszybciej (do 48 godzin od zdarzenia) zgłosić się do szpitala zakaźnego, prowadzącego terapię antyretrowirusową. Dostęp do PeP jest również bezpłatny. Wykaz placówek znajduje się pod adresem https://aids.gov.pl/co-robic.

Jednocześnie na bieżąco śledzimy sytuację oraz podejmowane są dalsze działania.

01.03.2022
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta