"COVID-19 może zabić, rak zabije na pewno"

Beata Kołodziej

COVID-19 może zabić, rak zabije na pewno, jeśli go nie będziemy leczyć – powiedział PAP urolog prof. Piotr Chłosta. Przestrzegł, aby pamiętać, że pandemia nie usypia patologicznej działalności nowotworów wywodzących się z układu moczowego.


Fot. rottonara/ pixabay.com

Prof. Piotr Chłosta, urolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie zauważył, że – zgodnie z dotychczasowymi badaniami – SARS-CoV-2 najbardziej wpływa na układ oddechowy, krążenia, nerwowy. Jeśli chodzi o relacje koronawirusa z układem moczowym, to ta zależność jest mniejsza.

Specjalista zwrócił uwagę, że wiele osób obawia się wizyt u lekarzy w czasie pandemii. – Pandemia istotnie wpłynęła na zmniejszenie się zgłaszalności chorych urologicznie do poradni, kliniki, na ostry dyżur – zauważył lekarz.

Równocześnie podkreślił, że rozwój nowotworów, nawet tych o łagodnym przebiegu, nie zatrzyma się. – COVID-19 może zabić, rak zabije na pewno – jeśli go nie będziemy leczyć – powiedział prof. Chłosta.

Wśród pacjentów urologicznych krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego jest grupa zainfekowanych koronawirusem. Łącznie ok. 10 proc. chorych w placówce to zainfekowani SARS-CoV-2.

– U zakażonych najpierw staramy się opanować infekcję, która również jest zabójcza, a potem przystąpić do planowego leczenia – wyjaśnił urolog.

Prof. Chłosta wielokrotnie podkreślał, że „urolog jest najlepszym przyjacielem mężczyzny i kobiety w kontekście zdrowotnym”.

Krakowski oddział w Szpitalu Uniwersyteckim jest przygotowany do przeprowadzania ponad 3 tys. operacji rocznie. Zasadniczą działalnością specjalistów tam pracujących jest uroonkologia i operacyjne leczenie raka.

Ponad 25 proc. nowotworów w kraju wywodzi się z układu moczowego – najczęściej to rak gruczołu krokowego, pęcherza, nerki.

Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono ponad 3,9 mln przypadków. Zmarło prawie 91 tys. osób z COVID-19.

20.12.2021

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.