×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Czy choroby paznokci są przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę?

Pytanie nadesłane do redakcji

Mam pytanie dotyczące grzybicy paznokci u stóp. Mam ją od wielu lat (co najmniej 10). Leczyłam ją lekami doustnymi oraz zewnętrznymi, lecz zawsze po jakimś czasie wracała. W końcu przestałam się nią przejmować. Paznokcie od lat są w podobnym stanie. Ich stan nieznacznie się pogorszył. Mam też problem ze skórą między palcami stóp, ale na to doraźnie pomaga mi Dactarin. Obecnie planuję ciążę. Czy jednak grzybica może być w jakikolwiek sposób zagrożeniem dla dziecka? Przyznam, że nie chciałabym już odkładać decyzji o dziecku. Wolałabym zająć się leczeniem dopiero po okresie karmienia. Czy nie niesie to ze sobą ryzyka?

Odpowiedział

dr hab. med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Grzybica paznokci z racji oporności na leczenie często jest przewlekłym problemem. Wynika to stąd, że paznokcie, podobnie jak włosy, są martwymi wytworami skóry i leki do nich nie przenikają lub przenikają bardzo słabo. Proszę zauważyć, że ma to też dobrą stronę - choroby paznokci nie wpływają istotnie na organizm. Może zatem Pani spokojnie starać się o dziecko i nie przejmować się paznokciami.

W czasie ciąży w zupełności wystarczą zabiegi higieniczne: krótkie obcinanie paznokci, utrzymywania ich w czystości i dokładne wysuszenie po kąpieli. Ważne, by skarpety były bawełniane i często zmieniane (przynajmniej raz dziennie), a buty wygodne (niezbyt ciasne). Można i warto też stosować puder przeciwgrzybiczy dostępny w aptekach bez recepty.

Sugeruję też konsultację specjalisty dermatologa - choroby paznokci to ich dziedzina. Może doradzi Pani miejscowe leczenie, np. lakierem przeciwgrzybiczym, które jest zupełnie bezpieczne w ciąży?

05.12.2014

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

  • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
    Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
    Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
  • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
    Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.