×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Trądzik - leczenie izotretynoiną: retinoidy doustne i stosowane miejscowo

dr med. Jolanta Maciejewska, dermatolog, wenerolog
Aktualizacja: lek. Magdalena Wiercińska

Pytanie nadesłane do redakcji

Mam 22 lata i od dwóch lat leczę trądzik na twarzy. Zaczęłam od dwumiesięcznej kuracji antybiotykiem Unidox solutab plus maści robione w aptece oraz gotowe na receptę. Pani dermatolog, u której się leczyłam, wykonała też 3 peelingi, nie było widać żadnej poprawy i na brodzie wychodziły mi wciąż liczne ropne zmiany. Od czerwca 2011 r. dermatolog przepisał mi Diane 35, którą stosowałam przez kilka miesięcy, dodam, że pani doktor nie zleciła badań hormonów, ale przepisała je jako standardowy lek w takich przypadkach. Poprawy nie było widać na mojej twarzy, ponieważ ciągle powstawały nowe ropne zmiany, szczególnie na brodzie.

Postanowiłam więc zmienić lekarza i znajoma poleciła mi Panią dermatolog w Krakowie. Od listopada do grudnia tego samego roku przyjmowałam zastrzyki autoszczepionki wykonane w prywatnym laboratorium oraz maści, takie jak: Skinoren, Akneroxid 5, Brevoxyl, Fucidin i Differin (zmieniały się one w czasie trwania leczenia). Badanie mikrobiologiczne wykazało w tych zmianach Propionibacterium acnes I. Po autoszczepionce zauważyłam poprawę, ropne zmiany przestały wychodzić. Miesiąc po przyjęciu ostatniego zastrzyku wszystko zaczęło się od nowa, rozmiar krost był dwa razy większy niż przed zastrzykami. Od maja do połowy czerwca 2012 r. przyjmowałam znowu antybiotyk – Tetralysal 300 mg, potem 150 mg.

Jednak w czerwcu na policzku w okolicy nosa pojawiła się ogromna ropna cysta, mimo stosowania antybiotyku doustnie i do smarowania. Od tego czasu ropne nacieki i cysty pojawiają się na mojej twarzy w miejsce tych małych zmian, które zaczęłam leczyć. Najczęściej na policzkach oraz czole. Obecnie od 4 miesięcy próbuję leczyć trądzik laserem IPL w gabinecie kosmetycznym, który zabija bakterie, mimo to dalej wychodzą cysty, laser rozbija je, ale tylko wtedy, kiedy płyn ze środka się wyleje. W okresie jej „wzrostu" nie działa na nią kompletnie. Myślałam, aby wykonać zabieg u chirurga plastycznego i usunąć ją, ale przeczytałam, że nie jest to dobry sposób.

Czy miejscowe iniekcje glikokortykosteroidu są skuteczne? Jeden z lekarzy proponował mi kurację pochodną wit. A – Axotret, ale mój organizm był osłabiony po wielomiesięcznej kuracji antybiotykami, więc się nie zdecydowałam. Czym mogę wyleczyć tak uciążliwy trądzik? Z góry dziękuje za odpowiedź i proszę o pomoc.

Odpowiedź

Trądzik jest jedną z najczęstszych chorób dermatologicznych. U pacjentów w okresie pokwitania staje się dużym problemem klinicznym. W miarę normalizacji czynności hormonalnych choroba ta wykazuje tendencję do ustępowania, w części przypadków zmiany skórne utrzymują się przez wiele lat. Wprawdzie kobiety i mężczyźni dotknięci są nim w tym samym stopniu, jednak cięższe postaci częściej pojawiają się u mężczyzn (prawdopodobnie wskutek wpływu hormonów).

Odpowiednią terapię u pacjenta należy rozpocząć od uświadomienia choremu kilku podstawowych zasad:

 • stosowanie odpowiedniej pielęgnacji (właściwy dobór dermokosmetyków)
 • systematyczność stosowania leków przepisanych przez lekarza
 • właściwa współpraca pacjent–lekarz
 • „podtrzymanie na duchu” chorego.

W części przypadków leczenie trądziku jest procesem długotrwałym, dlatego istotnym elementem jest rozmowa lekarza z chorym i odpowiedź na jego wszystkie pytania. Należy pacjentowi jasno wytłumaczyć, że poprawa stanu miejscowego skóry po zastosowanej kuracji nie gwarantuje całkowitego wyleczenia.

Z obszernych informacji dotyczących Pani zmian skórnych wynika, iż była Pani leczona zarówno lekami doustnymi (antybiotyki), jak i lekami miejscowymi, z okresowymi poprawami. Trudno ocenić Pani trądzik i dostosować odpowiednie leczenie, nie widząc pacjenta. Na pewno proponowałabym wizytę u ginekologa, aby stwierdzić, czy Pani trądzik nie ma podłoża hormonalnego. Ponadto proponowałabym również wizytę u dermatologa i rozważenie terapii izotretynoiną (pisała Pani, że dermatolog zaproponował Pani takie leczenie). Izotretynoina (kwas 13-cis retinowy) jest jedynym preparatem, który działa na cztery podstawowe czynniki patogenetyczne w trądziku zwyczajnym:

 • istotnie zmniejsza wydzielanie łoju
 • działa komedolitycznie (rozpuszcza zaskórniki)
 • hamuje rozwój stanu zapalnego,
 • a także zmniejsza kolonizację jednostki włosowo-łojowej przez P. acnes.

Obecnie stosuje się doustnie izotretynoinę u wielu pacjentów z dobrymi efektami. Odsetek długoterminowych wyleczeń po izotretynoinie wynosi około 70–89%, co stanowi najwyższy wskaźnik wśród wszystkich dostępnych metod leczenia. Z powodu możliwych działań niepożądanych leczenia oraz w związku z koniecznością okresowego wykonywania badań laboratoryjnych (przed leczeniem, po 4 tyg. od rozpoczęcia leczenia, później co 3 mies.), należy ściśle stosować się do zaleceń dermatologa podczas kuracji oraz wykonywać konieczne badania krwi. Izotretynoiny nie można stosować w ciąży ze względu na jej szkodliwe działanie na płód – konieczne jest stosowanie skutecznej antykoncepcji, rozpoczynając ją minimum 4 tygodnie przed leczeniem i utrzymując co najmniej do 4 tygodni po jego zakończeniu. Choć leczenie może się wiązać w występowaniem działań niepożądanych, zwykle są one łagodne, a lek ten ma bardzo dużą skuteczność.

13.10.2023
Wybrane treści dla Ciebie
 • Trądzik pospolity - rodzaje i przyczyny. Jak pozbyć się trądziku?
 • Trądzik młodzieńczy - przyczyny, powikłania, leczenie
 • Trądzik na plecach - jak się go pozbyć?
 • Jak stosować preparaty (kremy, żele) na trądzik, pielęgnacja twarzy z trądzikiem, makijaż – czy można stosować przy trądziku?
 • Czy picie wody z cytryną ma wpływ na trądzik?
 • Kuracja izotretynoiną a tatuaż i zabieg laserowy
 • Trądzik różowaty - objawy i leczenie. Jak wygląda początek choroby?
 • Trądzik odwrócony – przyczyny i sposoby leczenia
 • Czy metronidazol może być stosowany również w przypadku kilkudniowych terapii leczenia trądziku różowatego?
Inne pytania
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta