×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Leczenie zanokcicy

Pytanie nadesłane do redakcji

Około 2 lat temu zaatakowała mnie zanokcica na środkowym palcu lewej reki. Niestety nie poszłam z tym problemem do lekarza, bo sądziłam, że to zwykły tzw. zastrzał. Niestety, okazało się, że cała płytka paznokcia zaczęła odstawać od łożyska paznokcia i musiałam ją obcinać do czasu aż pozostała tylko 1/4 paznokcia. Kiedy byłam u lekarza, powiedział że to nic groźnego i paznokieć odrośnie, ale to się nie dzieje, nie odrasta i ciągle muszę obcinać tę część, która wyrosła i odstaje. Jestem tym bardzo zmartwiona i nie wiem co robić, aby odrastający paznokieć odrastał już przy łożysku. Inny lekarz poinformował mnie, że tak będzie do końca życia i może być skutkiem urazu paznokcia nawet w dalekiej przeszłości.

Odpowiedział

dr med. Andrzej L. Komorowski
Klinika Chirurgii Onkologicznej, Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Oddział w Krakowie
Szpital Specjalistyczny im. Stanleya Dudricka w Skawinie

Zanokcica jest to ropne zapalenie wału paznokciowego, czyli okolicy podstawy paznokcia. Mieści się tam tak zwana „macierz” paznokcia, czyli miejsce, z którego paznokieć wyrasta. Taka lokalizacja procesu ropnego wiąże się ze swoistymi dla zanokcicy powikłaniami: zaburzeniem wzrostu paznokcia lub jego zupełną utratą.

Aby uniknąć tych nieprzyjemnych powikłań, należy przeprowadzić prawidłowe leczenie zanokcicy, które – w zależności od stopnia nasilenia procesu zapalnego – może polegać na stosowaniu antybiotyków i odpowiedniej higieny rąk.

W przypadku gdy proces zapalny przechodzi w proces ropny (to znaczy dochodzi do utworzenia w okolicy wału paznokciowego zbiorowiska ropy), konieczne jest leczenie chirurgiczne. Doraźna interwencja polega na otworzeniu ropnia i wypuszczenia całej zebranej tam zawartości.

W zależności od nasilenia zmian w obrębie paznokcia i okolicznych tkanek może także być konieczne częściowe lub całkowite usunięcie paznokcia.

Niestety, jeżeli wcześniej proces ropny uszkodził trwale macierz paznokcia, to nawet całkowite usunięcie płytki nie spowoduje, że nowy paznokieć będzie miał wygląd sprzed zachorowania.

06.11.2013
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta
 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.