×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Jak schudnąć?

Prof. dr hab. med. Barbara Zahorska-Markiewicz
Poradnia Leczenia Chorób Metabolicznych WAGA w Katowicach

Jak zdrowo i bezpiecznie rozpocząć odchudzanie?


Fot. pixabay.com

Kuracja odchudzająca wymaga wytrwałości i wyrzeczeń, niezbędna jest silna motywacja. Skłonność do tycia jest problemem dożywotnim, a po odchudzeniu jeszcze się nasila. Dlatego samokontrolę, zmiany w odżywianiu i zwiększenie aktywności fizycznej należy wprowadzić na stałe i w takim stopniu, aby były jak najmniej uciążliwe i stały się nawykiem. Od samego początku warto mieć gotowy plan zdrowego żywienia, który będzie możliwy do długotrwałej realizacji.

Jak skutecznie się odchudzać, nie narażając swojego zdrowia?

Kuracja odchudzająca powinna być dostosowana indywidualnie dla każdego. Trzeba uwzględnić dotychczasowe przyzwyczajenia, ewentualne preferencje żywieniowe, aktualny stan zdrowia, choroby towarzyszące i stosowane leki.

W diecie należy zapewnić regularność spożywania posiłków, różnorodność produktów spożywczych i odpowiednią ilość płynów (głównie wody), oraz zwrócić uwagę na ograniczenie ilości i kaloryczności produktów (zobacz: Zdrowe przepisy, Kalkulator dietetyczny, Chcę schudnąć: z których produktów zrezygnować?). Aktywność fizyczną należy dostosować do możliwości i jeśli to możliwe stopniowo zwiększać obciążenie oraz wydłużać czas przeznaczony na ruch (zobacz: Trening zdrowotny w profilaktyce i leczeniu otyłości).

Jak szybko schudnąć?

Najkorzystniejsze jest chudnięcie 0,5–1 kg tygodniowo. Aby to osiągnąć, należy spożywać o 500–1000 kcal dziennie mniej od zapotrzebowania organizmu.

Zasady bezpiecznej redukcji masy ciała

Przybieranie na wadze zazwyczaj trwa wiele lat, dlatego nie należy wymuszać chudnięcia w zbyt krótkim czasie. Organizm musi mieć czas na przystosowanie się do nowych warunków.

Wyznaczaj sobie cele pośrednie

Dobrze jest wyznaczać sobie pośrednie cele, na przykład na początek pozbycie się 5–10% masy ciała w okresie 3 miesięcy. U osób odchudzających się bywa tak, że tempo ubytku masy ciała nie zawsze jest równomierne i niekiedy ulega znacznemu spowolnieniu.

Jednak po okresie stabilizowania się masy ciała ponowne wdrożenie diety z ograniczeniem 500–1000 kcal dziennie, obliczonym w odniesieniu do aktualnej masy ciała, ponownie umożliwi bezpieczne chudnięcie.

Nie rezygnuj

Niezależnie od tego, czy udało się osiągnąć zaplanowany cel w wyznaczonym czasie, czy też niezupełnie, nie należy rezygnować z podjętego wysiłku. Warto wiedzieć, że już trwałe obniżenie masy ciała o 10% jest bardzo korzystne dla zdrowia i samopoczucia.

Najbardziej niekorzystne są natomiast znaczne wahania masy ciała, spowodowane okresami intensywnego odchudzania się, podczas których nie uzyskuje się trwałej zmiany nawyków żywieniowych; następujące po nich okresy powrotu do wcześniejszego stylu życia są przyczyną znacznego niekiedy przyrostu masy ciała tzw. efektu jo-jo.

Ważne

Wielokrotne powtarzanie tzw. cudownych diet utrwala otyłość, a kolejna próba chudnięcia staje się coraz trudniejsza.

Kompleksowe odchudzanie pod kontrolą lekarza, dietetyka i rehabilitanta jest najbezpieczniejsze i prawdopodobnie najłatwiejsze, ale jeśli przestrzega się najważniejszych zasad (p. też niżej), można również samodzielnie osiągnąć długotrwały sukces w odchudzaniu.

Jak zapobiegać efektowi „jo-jo” – co robić, żeby nie przytyć ponownie?

W okresie odchudzania organizm przystosowuje się do ujemnego bilansu energetycznego, zmniejszając podstawową przemianę materii. W tej sytuacji zmniejszonego wydatku energetycznego nawet niewielkie zwiększenie ilości pożywienia sprzyja tyciu.

Po schudnięciu nie można nigdy, tzn. dożywotnio - powrócić do niekontrolowanego trybu życia. Co najmniej raz na tydzień należy się ważyć, aby na bieżąco regulować najmniejsze wahania masy ciała.

Zapamiętaj

Dla uzyskania trwałego efektu odchudzania ważne są:
09.07.2014
Zobacz także
  • Diety odchudzające – rodzaje i bezpieczeństwo
  • Trening zdrowotny w profilaktyce i leczeniu otyłości
  • Jak zbudować motywację do zmiany?
  • Jak zacząć, żeby odnieść sukces?
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta