×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Ból brzucha - diagnostyka i badania

Pytanie nadesłane do redakcji

Ból brzucha - diagnostyka i badania. Witam! Mój tata (52 lata) skarży się od kilku miesięcy na ból brzucha po lewej stronie na wysokości pępka (ale znacznie bardziej na lewo od niego), tak trochę niżej niż żebra. Ból jest kłujący, czasem ugniata, przeszkadza, nie pochodzi z wewnątrz jamy brzusznej, tylko jakby ze ściany brzucha (trudno mi to sensowniej opisać, tata tak to opisuje, chociaż może tylko tak mu się wydawać). Ból nie jest mocny, ale odczuwalny, pojawia się w różnych momentach dnia, ale najczęściej po wysiłku i przed jedzeniem, po jedzeniu ustępuje. Tata miał robione USG, badanie kału i krwi, wszystkie badania wyszły dobre, jedynie cholesterol trochę za wysoki. Tata nie jest osobą ogólnie otyłą, jedynie brzuch ma duży. Nie wiem czy ma to jakieś znaczenie, gdyż ból pojawił się wcześniej, ale tata w lutym złamał nogę, którą składano operacyjnie, potem brał zastrzyki przeciwzakrzepowe (w brzuch, koło pępka, a ból jest odczuwany znacznie dalej na lewo), a teraz bierze Polocard. Po operacji przez jakiś miesiąc leżał w łóżku, mógł chodzić tylko do wc, więc się nie przemęczał. Poza tym tata od lat cierpi na hemoroidy, ale maści i czopki mu pomagają. Moje pytanie brzmi czego mogą to być objawy? Jakie jeszcze można by wykonać badania, aby postawić diagnozę i rozpocząć leczenie? Czy to może być coś poważnego? Czy to może być przepuklina albo jakiś nerwoból (tata należy do ludzi porywczych) skoro badania nic nie wykazały? Lekarze twierdzą, że skoro badania nic nie wykazały, to jest wszystko dobrze, a ból nie ustaje i bardzo mnie to martwi. Proszę o jak najszybszą odpowiedź, z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedziała

dr n. med. Anna Mokrowiecka
specjalista chorób wewnętrznych
Oddział Kliniczny Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej
Uniwersytecki Szpital Kliniczny UM w Łodzi

Temat dolegliwości bólowych brzucha jest bardzo szeroki. Nie jest możliwe zdiagnozowanie przyczyn tych dolegliwości "na odległość".

W diagnostyce należy wziąć pod uwagę charakter bólu, związek czasowy z posiłkami, czynniki wywołujące i uśmierzające ból, objawy towarzyszące, jak gorączka, nudności, wymioty, wzdęcia, częstotliwość wypróżnień; przyjmowane leki, współistniejące choroby itd).

Z opisu wynika, ze wstępne badania laboratoryjne i obrazowe (USG jamy brzusznej) nie wykazały istotnych odchyleń. Można wykonać badania endoskopowe górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego (gastroskopia, kolonoskopia) w celu wykluczenia zmian w żołądku i jelicie grubym.

Nie mamy informacji, czy pacjent przebył w przeszłości jakieś operacje brzuszne, które mogą predysponować do powstawania zrostów w jamie brzusznej, prowadząc do uciążliwych dolegliwości. Objawy także mogą być związane z tzw. jelitem nadwrażliwym, na które może mieć wpływ stan emocjonalny. Stosujemy wtedy leki wpływające na motorykę przewodu pokarmowego, rozkurczające, czasem przeciwdepresyjne.

Każdy ból brzucha powinien być skonsultowany z lekarzem, który rozważy konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań diagnostycznych.

06.06.2012

Czytaj następny:

Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta