×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Szanowni Państwo,

Medycyna Praktyczna wykorzystuje w swoich serwisach pliki cookies i inne pokrewne technologie. Używamy cookies w celu dostosowania naszych serwisów do Państwa potrzeb oraz do celów analitycznych i marketingowych. Korzystamy z cookies własnych oraz innych podmiotów – naszych partnerów biznesowych.

Ustawienia dotyczące cookies mogą Państwo zmienić samodzielnie, modyfikując ustawienia przeglądarki internetowej. Informacje dotyczące zmiany ustawień oraz szczegóły dotyczące wykorzystania wspomnianych technologii zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Korzystając z naszych serwisów bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej wyrażacie Państwo zgodę na stosowanie plików cookies i podobnych technologii, opisanych w Polityce Prywatności.

Państwa zgoda jest dobrowolna, jednak jej brak może wpłynąć na komfort korzystania z naszych serwisów. Udzieloną zgodę mogą Państwo wycofać w każdej chwili, co jednak pozostanie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego wcześniej na podstawie tej zgody.

Klikając przycisk Potwierdzam, wyrażacie Państwo zgodę na stosowanie wyżej wymienionych technologii oraz potwierdzacie, że ustawienia przeglądarki są zgodne z Państwa preferencjami.

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe po antybiotykoterapii

Pytanie nadesłane do redakcji

Miałem ostre zapalenie zatok, bez badania wymazu lekarz przepisał mi Dalacin C. Biorę kapsułki już 3 dzień i od 3 dni czuję dziwny dyskomfort w brzuchu, wczoraj miałem niewielką biegunkę. Najgorszy jest ten dyskomfort - czuję, jakby cały czas ktoś mnie dotykał po brzuchu. Nie bardzo wiem jak wygląda ostra biegunka i kiedy ewentualnie miałbym się zgłosić do lekarza?

Odpowiedziała

dr n. med. Anna Mokrowiecka
specjalista chorób wewnętrznych
Oddział Kliniczny Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej
Uniwersytecki Szpital Kliniczny UM w Łodzi

Antybiotykoterapia często jest powodem wielu działań niepożądanych, zwłaszcza dotyczących przewodu pokarmowego - nudności, wymiotów, bólów brzucha i biegunek.

Czasami może prowadzić do zaburzeń składu flory bakteryjnej w jelitach, a nawet rozwoju grzybicy.

W niektórych przypadkach pomaga dołączenie do terapii lub zastosowanie po antybiotykoterapii probiotyków z pałeczkami Lactobacillus i drożdżami Saccharomyces boulardii.

Podobnie jest w przypadku klindamycyny, która może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe: nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunkę, rzadziej zapalenie przełyku i błony śluzowej jamy ustnej, a także rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego.

Zwłaszcza ta ostatnia jednostka chorobowa może mieć poważniejszy przebieg, a klindamycyna należy do antybiotyków najczęściej ją wywołujących.

To poantybiotykowe zapalenie jelita grubego, które jest powodowane przez bakterię Clostridium difficile, może przebiegać z biegunkami, także krwistymi, silnymi bólami brzucha, gorączką. Opis dolegliwości w pytaniu nie wskazuje na to rozpoznanie, ale gdyby objawy nasilały się albo przedłużały, można wykonać badania w kierunku rzekomobłoniastego zapalenia jelit (test GDH, toksyny bakterii w kale).

12.08.2013

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

  • Jak pojechać do sanatorium?
    Czy można wybrać sobie miejsce, do którego chce się jechać i termin wyjazdu? Czy można wybrać sobie miejsce, do którego chce się jechać i termin wyjazdu? Czy można skorzystać z sanatorium bez zakwaterowania?
  • Jak długo ważna jest recepta w 2020?
    Pacjent, który otrzymał receptę od lekarza, musi pamiętać, że nie jest ważna bezterminowo. Każda recepta ma ściśle określony czas, w którym można ją zrealizować. Dotyczy to zarówno recepty w formie „papierowej”, jak i tzw. e-recepty.