Pytanie nadesłane do redakcji
Dziś byłam na wizycie u lekarza z zapytaniem o krwawienie z odbytu. Pani dr powiedziała, że nie ma hemoroidów, reszty nie zrozumiałam, ponieważ była to wizyta za granicą. Nie jestem pewna czy powiedziała, że są to zmiany naczyniowe czy zaciśnięte mięśnie, ponieważ podczas badania palcem, ból był obecny, więc dlaczego mój odbyt krwawi i boli skoro nie mam hemoroidów?
Odpowiedziała
lek. med. Magdalena Przybylska-Feluś
Oddział Kliniczny Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii
Szpital Uniwersytecki w Krakowie
Krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego jest dość częstą przypadłością, której mimo wszystko nie należy lekceważyć. Wszystkie objawy krwawienia z lub do przewodu pokarmowego należą do tak zwanych objawów alarmujących, które wymagają poszukiwania i wykluczenia bądź potwierdzenia poważniejszych chorób.
Intensywność oraz dynamika krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego może być zróżnicowana: od plamienia do znacznej utraty krwi mogącej zagrażać życiu. Krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego musi być rozpatrywane z wywiadem (np. czasem trwania dolegliwości, innymi objawami). Konieczne jest badanie fizykalne, w tym przede wszystkim badanie per rectum (badaniem odbytu palcem).
Jest wiele przyczyn krwawienia z odbytu, jak np.:
- hemoroidy (popularnie nazywane żylakami odbytu)
- inne zmiany naczyniowe (np. wady w budowie naczyń krwionośnych)
- stany zapalne jelita grubego (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, infekcje bakteryjne itp.)
- uchyłki jelita grubego
- zmiany nowotworowe
- zaburzenia w krzepnięciu krwi
- zmiany niedokrwienne (zaburzenia w ukrwieniu jelita)
- urazy
Ból podczas badania per rectum ogólnie świadczy o odczynie zapalnym i/lub uszkodzeniu tkanek w tym rejonie.
Ból może być związany z obecnością hemoroidów, zapalenia, urazu, szczelin odbytu, zmian rozrostowych czy ropni okołoodbytniczych itp.
Przyczyn wymienianych dolegliwości jest dużo, a bez badania fizykalnego oraz uzupełnienia wywiadu postawienie diagnozy jest niemożliwe. Mimo wszystko w razie wątpliwości proponuję kontakt z lekarzem, który na podstawie całokształtu klinicznego zadecyduje o koniecznych badaniach pomocniczych i terapii. I proszę nie bać się zadawać pytań w trakcie wizyty lekarskiej.
Piśmiennictwo:
Bekkink M. O., McCowan C., Falk G. A., Teljeur C., Van de Laar F. A., Fahey T.:Diagnostic accuracy systematic review of rectal bleeding in combination with other symptoms, signs and tests in relation to colorectal cancer. Br. J. Cancer. 2010 January 5; 102(1): 48–58.Szczeklik A. (red.): Choroby wewnętrzne t. I. Medycyna Praktyczna, Kraków 2007.
Whitlow C.B.:Endoscopic Treatment for Lower Gastrointestinal Bleeding. Clin. Colon. Rectal. Surg. 2010 February; 23(1): 31–36.