×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Zmiana wyglądu stolca przy brak bólów brzucha i zaburzeń rytmu wypróżnień

Pytanie nadesłane do redakcji

Witam, mam pytanie, a właściwie problem... Od jakiegoś czasu (mniej więcej w ciągu ostatnich 2 tygodni) zaczęła się pojawiać dziwna dolegliwość. Pojawiła się jak dotąd 2 razy, a mianowicie zaraz po posiłku zaczynam odczuwać silne bulgotanie w brzuchu zakończone wydalaniem śluzu bezbarwnego... Na drugi dzień sytuacja dochodzi do normalności, tzn. kał mam normalny, nie mam zaparć ani biegunek, nie mam krwi, brzuch również mnie nie boli (raz tylko bolał w prawym rogu, ale to raczej jakiś krótkotrwały jednorazowy ból o charakterze mięśniowym). Dodatkowo czasami wieczorami pojawiają się u mnie duże ilości gazów, zwłaszcza po zjedzeniu owoców, takich jak jabłka; zaznaczę, że nie występują wzdęcia. Zamierzam tak czy inaczej udać się na wizytę do gastrologa, ale czy można mniej więcej z pewnym prawdopodobieństwem stwierdzić, co może być przyczyną tych nagłych objawów, które rozpoczęły się stosunkowo niedawno? Czytam różne rzeczy, że to mogą być grzyby, pasożyty, bakterie, lamblioza itp.? Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedziała

dr n. med. Anna Mokrowiecka
specjalista chorób wewnętrznych
specjalista gastroenterolog
Oddział Kliniczny Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej
Uniwersytecki Szpital Kliniczny UM w Łodzi

Zmiana wyglądu stolca często budzi niepokój i może być objawem chorób zakaźnych, w tym bakteryjnych, pasożytniczych lub grzybiczych. Czasami wydalanie śluzu występuje w zespole jelita nadwrażliwego (IBS), który jest niegroźną chorobą czynnościową. Krótki wywiad uniemożliwia pewne rozpoznanie IBS, które będzie możliwe po dłuższej obserwacji objawów. Poza tym brak bólów brzucha i zaburzeń rytmu wypróżnień nie jest charakterystyczny dla IBS.

W opisie brak informacji na temat występowania gorączki, która mogłaby wskazywać na chorobę infekcyjną jako przyczynę dolegliwości. Brak także informacji na temat ostatnio przyjmowanych leków. Ważna byłaby zwłaszcza informacja dotycząca przebytej antybiotykoterapii jako czynnika ryzyka wystąpienia poantybiotykowego zapalenia jelita grubego.

Żeby wykluczyć przyczyny zakaźne, najlepiej wykonać badanie stolca - ogólne, bakteriologiczne oraz na grzyby i pasożyty. Proponuję także wykonać podstawowe badania laboratoryjne, takie jak morfologia i CRP, a po otrzymaniu wyników skonsultować się z lekarzem, który podejmie decyzję o dalszej diagnostyce i leczeniu.

02.01.2014
Inne pytania
  • Przyczyny gastropatii
  • Jak leczyć wypadanie odbytu?
  • Biegunka i krwawienie z odbytu
  • Leczenie hemoroidów metodą Barrona
  • Stopnie zaawansowania choroby hemoroidalnej
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta