Grypa
Zobacz kompendium wiedzy na temat grypy, uwzględniające odrębności grypy A/H1N1v.
Zobacz kompendium wiedzy na temat grypy, uwzględniające odrębności grypy A/H1N1v.
Najważniejsze informacje na temat przyczyn przeziębienia i grypy, zapobieganie oraz najnowsze i skuteczne metody leczenia.
Okres jesienno-zimowy to czas zwiększonej częstości zachorowań na przeziębienie i grypę.
Grypa to zespół objawów klinicznych związany z ostrym zakażeniem układu oddechowego, wywołanym przez wirusa grypy.
Zachorowania na grypę u ludzi wywołują dwa typy wirusa grypy - A i B. Wirusy grypy A dzieli się na podtypy na podstawie budowy dwóch białek na powierzchni wirusa - hemaglutyniny (H) i neuraminidazy (N).
Nagle pojawiają się: gorączka (bardzo wysoka zwłaszcza u małych dzieci), dreszcze, ból stawów i/lub mięśni, ból głowy, uczucie rozbicia i osłabienia, złe samopoczucie.
Podstawowe zasady leczenia objawów grypy.
Szczepionki przeciw grypie stosuje się u osób dorosłych i dzieci w celu zapobiegania zachorowaniom na grypę, co ma istotne znaczenie szczególnie u osób narażonych na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych.
Istnieją także proste metody nieswoiste, stosowane generalnie jako profilaktyka różnych zakażeń.
Sprawdź, czy należysz do grupy zwiększonego ryzyka ciężkiego przebiegu grypy sezonowej i jej powikłań, której w pierwszej kolejności zaleca się coroczne szczepienie przeciwko grypie sezonowej.
Choć grypa może zdarzyć się w każdym wieku, to jednak ryzyko powikłań, hospitalizacji i zgonu z powodu tej choroby jest uzależnione zarówno od stanu zdrowia, jak i wieku chorego.
Szczepionki przeciwko grypie sezonowej i pandemicznej zarejestrowane w Europie zawierają nieaktywny (zabity) wirus lub tylko jego białka zewnętrzne.
Bardzo rzadko po szczepieniu przeciwko grypie - zarówno szczepionkami sezonowymi, jak i pandemicznymi – u osób czulonych na składniki szczepionki mogą wystąpić reakcje alergiczne, w tym ciężkie z wstrząsem włącznie.
Co roku na całym świecie – w strefie umiarkowanej w chłodniejszej porze (od późnej jesieni do wczesnej wiosny) – występuje fala zachorowań na grypę sezonową (tzw. sezon grypowy lub sezon epidemiczny grypy).
U większości chorych nie jest konieczne wykonanie badania w celu wykrycia wirusa grypy, bo ich choroba nie przebiega ciężko i ustępuje bez leczenia.
Należy się zgłosić do lekarza lub szpitala, gdy wystąpią objawy alarmowe wskazujące na cięższy przebieg choroby i powikłania..