×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Wrodzona stopa przywiedziona

dr hab. n. med. Jerzy Sułko
Klinika Chirurgii, Oddział Ortopedyczny, Instytut Pediatrii, CM UJ w Krakowie

Przodostopie to przednia część stopy sięgająca od stawów stępowo-śródstopnych do końca palców. Prawidłowo ta część stopy jest położona w prostej osi do jej części tylnej.

Określenie wrodzona stopa przywiedziona obejmuje taki rodzaj wady, w której oś przodostopia „zagina się” w kierunku przyśrodkowym. Jest to stosunkowo łagodna wada wrodzona stopy.

Przywiedzenie przedniej części stopy, czyli przywiedzione przodostopie jest widoczne już po urodzeniu. U dzieci chodzących widoczne jest zniekształcenie przywiedzeniowe przodostopia, a ponadto istnieje tendencja do skręcania stopy do wewnątrz podczas chodzenia.

Rozpoznanie wady jest możliwe po zebraniu wywiadu już na podstawie badania a potwierdzeniem jest wynik badania RTG stopy.

Wada ta może występować w różnym stopniu nasilenia. Najczęściej występuje postać łagodna wady, rzadziej nasilona.

Leczenie

Leczenie tej wady zależy od stopnia ciężkości.

Wady najłagodniejsze mogą nawet nie wymagać żadnego leczenia. W przypadku łagodnej postaci wady dochodzi stopniowo do samoistnej korekcji ustawienia stopy i tak dzieje się w większości przypadków.

Bardziej nasilona postać wymaga stosowania redresji, czyli wykonywania prostych ćwiczeń polegających na rozciąganiu mięśni po stronie przyśrodkowej stopy. Należy przytrzymać jedną ręką tył stopy (piętę) i w ten sposób ustabilizować ją. Drugą ręką zaś, trzymaną na wysokości śródstopia, staramy się delikatnie odwodzić przodostopie, czyli odciągać je do boku. W tej pozycji należy utrzymać stopę przynajmniej około 5–10 sekund. Zaleca się około 20 powtórzeń tego ćwiczenia, około 4–5 serii dziennie.

Jeszcze bardziej nasilona wada wymaga leczenia tzw. gipsami redresyjnymi, korygującymi ustawienie stopy. W odpowiedni sposób zakłada się gips korygujący ustawienie stopy. Taki gips się zmienia w odstępach okołotygodniowych, a gipsy stosuje do uzyskania korekcji deformacji.

W postaciach najbardziej nasilonych, w których nie udaje się uzyskać poprawnego kształtu stopy za pomocą leczenia gipsem, stosuje się leczenie operacyjne. Dotyczy to jednak rzadkich przypadków.

02.06.2017

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.