Na koncie WOŚP ponad 183 mln zł

W niedzielę przed północą na koncie 34. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy było ponad 183 mln zł. Ostateczny rezultat, który zawsze jest wyższy od kwoty z dnia finału, Fundacja ogłosi za kilka tygodni.


Zakończenie 34. Finału WOŚP w studio telewizyjnym. Fot. Michał Kwaśniewski / WOŚP

  • W ub. roku przed północą finałowy licznik zatrzymał się na kwocie 178,5 mln zł
  • Na ulicach miast od rana kwestowało 120 tys. wolontariuszy
  • Fundacja po raz pierwszy wybrała gastroenterologię dziecięcą na cel swojej corocznej kwesty
  • W sumie przez 34 lat działalności Fundacja zebrała ponad 2,6 mld zł, za co kupiła ponad 81 tys. urządzeń dla publicznych szpitali w całej Polsce

Na ostatniej konferencji Jerzy Owsiak odniósł się do tegorocznej zbiórki przyznając, że zebrana suma może być mniejsza niż ubiegłoroczna. – Jeżeli zbierzemy mniej, a może się tak stać, świat się nie kończy. Świat po prostu pokazuje, że ma tyle pieniędzy, ile nam przekazał w takiej formie, jaką jest finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – powiedział Owsiak. I dodał, „nie obraźmy się wtedy na nikogo”.

– Każdą złotówkę, która jest przeznaczona dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, wiemy, jak wydać, i wiemy, w jaki sposób realizować, aby leczyć przewód pokarmowy – powiedział na zakończenie finału prezes WOŚP.

Orkiestra zbierała w niedzielę pieniądze na zakup sprzętu do diagnostyki i leczenia chorób układu pokarmowego u dzieci.

W ub. roku przed północą, gdy WOŚP grała na rzecz onkologii i hematologii dziecięcej, finałowy licznik zatrzymał się na kwocie 178,5 mln zł. Ostateczna kwota była znacznie wyższa i ponownie rekordowa – 289 mln zł.

Lider Orkiestry Jerzy Owsiak otworzył 34. Finał po godz. 8.30 w telewizyjnym studiu, zbudowanym specjalnie na ten dzień na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie. Zanim dotarł do studia, wrzucił pieniądze do puszek kilkorga wolontariuszy kwestujących od wczesnego ranka na warszawskim Służewiu, w sąsiedztwie siedziby WOŚP.

– W nas jest ogromna energia, która mówi, że po raz 34. chcemy zrobić coś pięknego, pysznego, coś, co raduje serca, a na koniec – co bardzo skutecznie pomaga – powiedział na otwarcie niedzielnej zbiórki już w studiu. – Polsko, dzień dobry! – dodał.

Finał odbywał się w formule, jaką Polacy znają od ponad 30 lat – na ulicach miast od rana kwestowało 120 tys. wolontariuszy. Darczyńcy otrzymywali, jak zawsze, naklejki z serduszkiem (przygotowano ich ponad 40 mln). Ulice pełne były w niedzielę przechodniów z czerwonymi naklejkami na kurtkach, torebkach i czapkach.

Studio WOŚP wypełniali przez cały dzień wolontariusze, centrum otwarte było dla każdego, kto chciał zobaczyć finał z bliska. Na wielkiej scenie sąsiadującej ze studiem w niedzielę zagrali m.in.: Myslovitz, Dżem, IGO, Happysad oraz Ich Troje.

Owsiak podkreślał po godz. 15, że impreza przebiega bez zakłóceń. Na konferencji prasowej pokazał kartkę, którą otrzymał od działu PR–u fundacji. – Jest spokojnie – brzmiała jej treść.

O godz. 20 w Warszawie i innych miastach rozbłysło towarzyszące każdemu finałowi WOŚP „Światełko do nieba”. – Zrobiliśmy niesamowitą historię. Po raz 34. jesteśmy ze sobą – powiedział prezes Orkiestry.

Jednym z ostatnich, najbardziej rozpoznawalnych elementów każdego finału jest licytacja Złotych Serduszek i Złotych Kart Telefonicznych.

Złote Serduszka wykonane są z przetopionego złota, które co roku darczyńcy przekazują podczas zbiórek. Tradycja licytacji tych symboli sięga 1994 roku. Każdego roku fundacja przygotowuje dokładnie 100 serduszek. Złote Karty Telefoniczne to tradycja, która towarzyszy Fundacji od 5. Finału w 1997 roku. Wtedy wyprodukowała je Telekomunikacja Polska. Obecnie karty wykonuje partner Finału – Play.

W tym roku najwyższa kwota zaoferowana za Złote Serduszko wyniosła 1 015 000 zł, a za kartę – 165 000 zł.

Równolegle z tradycyjnymi kwestami prowadzone były internetowe zbiórki, m.in. do e–skarbonek, przez stronę zrzutka.pl oraz m.in. sms–y.

W serwisie Allegro internauci mogą brać udział w niemal 60 tys. aukcjach charytatywnych, z których dochód zasilili konto Finału. Przed północą suma deklarowanych w licytacjach kwot wynosiła ponad 20 mln zł.

Wśród aukcji osiągających najwyższe wyniki w niedzielę wieczorem było spotkanie z Omeną Mensah i Rafałem Brzoską – na koncie było ponad 201 tys. zł.

Za rakietę i ręcznik od Igi Świątek z Wimbledonu 2025 r., w którym polska tenisistka zwyciężyła, oferowano ponad 110 tys. zł.

Licytacja złotych korków premiera Donalda Tuska, do której szef rządu dołącza zaproszenie na spotkanie – osiągnęła wieczorem kwotę ponad 115 tys. zł.

100 tys. zł oferowano za „nocowankę” z aktorką Julią Wieniawą; ponad 55 tys. zł – za zatańczenie poloneza z aktorem Maciejem Musiałem w stroju z „Pana Tadeusza”.

Fundacja po raz pierwszy wybrała gastroenterologię dziecięcą na cel swojej corocznej kwesty. Zdecydowała się na to ze względu na rosnącą liczbę pacjentów i konieczność posiadania nowoczesnego sprzętu, którego użycie poprawia wyniki leczenia, w tym tych pacjentów, którzy wymagają wsparcia chirurgicznego.

WOŚP zebrała informacje o potrzebach dziecięcej gastroenterologii od lekarzy i dyrekcji szpitali. Dzięki temu wie, że za pieniądze z tegorocznego Finału będzie chciała kupić innowacyjny sprzęt dla chirurgii przewodu pokarmowego (dla 2–3 czołowych ośrodków w Polsce), w tym m.in. konsolę chirurgiczną da Vinci Xi, retraktor chirurgiczny samostabilizujący LoneStar (zestaw wielorazowy + haki jednorazowe), zestaw retraktorów Nathansona z ramieniem mocującym do stołu operacyjnego, śródoperacyjny endoskop pediatryczny, mobilny cyfrowy aparat RTG czy nowoczesne stoły operacyjne.

Planowany jest też zakup sprzętu dla gastrologii endoskopowej (np. zestaw do endoskopowej ultrasonografii, zestaw do planimetrii przełyku, zestaw do endoskopii kapsułkowej, aparat CT do kolonoskopii wirtualnej) czy ośrodków prowadzących żywienie pozajelitowe i dojelitowe (m.in. pomp do żywienia pozajelitowego i enteralnego) oraz sprzęt do endoskopii przewodu pokarmowego.

– Zamierzamy kupić sprzęt, który pchnie możliwości leczenia chorób układu pokarmowego dzieci mocno do góry – powiedział przed finałem Jerzy Owsiak. – To filozofia, która towarzyszy nam od lat – rozwiązujemy problem od A do Z. Dzięki zbiórkom kupujemy najlepszy w danym momencie sprzęt, który podnosi standard diagnostyki i leczenia kolejnych dziedzin polskiej medycyny. Chcemy stwarzać w szpitalach warunki do tego, by innowacyjne leczenie było codziennością, nie wyjątkiem od reguły.

W sumie przez 34 lat działalności Fundacja zebrała ponad 2,6 mld zł, za co kupiła ponad 81 tys. urządzeń dla publicznych szpitali w całej Polsce. – Gdyby ktoś 34 lata temu powiedział mi, że będziemy mówili o takich pieniądzach, to byłbym przerażony i w ogóle nie próbował czegokolwiek robić w tym temacie. Ale jeżeli coś robi się konsekwentnie, krok po kroku, z milionami Polaków, to razem można robić rzeczy niezwykłe – powiedział na jednej z konferencji prasowych przed tegoroczną zbiórką szef WOŚP Jerzy Owsiak.

26.01.2026
Serwis tematyczny zawiera
publikacje wyspecjalizowane
w tematyce opieki nad dziećmi
kierowane do osób zainteresowanych
tymi zagadnieniami
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta
  • Flebolog - czym się zajmuje, jakie choroby leczy?
    Flebolog to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób żył. Zajmuje się m.in. żylakami, pajączkami naczyniowymi, zakrzepicą żył głębokich, obrzękami i przewlekłą niewydolnością żylną. Flebologia w Polsce nie jest osobną specjalizacją.
  • Ginekolog – czym się zajmuje, jakie choroby leczy
    Ginekolog to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. Opiekuje się pacjentkami w każdym wieku – przeprowadza regularne badania kontrolne, pomaga w doborze metod antykoncepcji, diagnozuje przyczyny zaburzeń miesiączkowania oraz niepłodności, rozpoznaje i leczy choroby nowotworowe żeńskiego układu rozrodczego. Dba również o prawidłowy przebieg ciąży, porodu i połogu.