×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Polskie nastolatki jedzą coraz gorzej

Rzeczpospolita

W ciągu ostatnich 20 lat liczba dzieci z otyłością wzrosła czterokrotnie. Z nadwagą zmaga się 13 proc. polskich nastolatków.

Słone przekąski, słodycze i cola to coraz powszechniejsze nawyki żywieniowe młodych Polaków. Wyniki badań przeprowadzonych wśród ponad 800 uczniów w wieku 10–17 lat przez naukowców ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej nie pozostawiają złudzeń - na tle innych krajów europejskich polskie nastolatki mają najłatwiejszy dostęp do niezdrowej żywności.

– Problem tkwi w szkołach, bo nie ma w nich jeszcze w zwyczaju serwowania zdrowej żywności. Uczniowie nie mają alternatywy, więc sięgają po to, co oferują im szkolne sklepiki oraz automaty – mówi Anna Januszewicz, współautorka badania, psychodietetyk z SWPS we Wrocławiu.

W jej ocenie, aby tę sytuację zmienić, potrzebne są zdecydowane działania ze strony resortu edukacji, które ograniczyłyby lub zupełnie zakazały sprzedaży niezdrowej żywności w szkołach. – Rozumiem, że jest wolny rynek, ale w przypadku szkół mamy do czynienia z dziećmi, więc trudno liczyć jedynie na ich samokontrolę – podkreśla.

Eksperci podkreślili, że choć jednym z głównych powodów problemów z nadwagą u nastolatków są wysokokaloryczne produkty, to informacje te nie przebijają się do świadomości młodych ludzi. Z przeprowadzonych badań wynika, że mali Polacy codziennie sięgają po dwie szklanki słodzonych napojów oraz dwie porcje słodyczy. Niechętnie zaś jedzą warzywa - z zalecanych pięciu porcji spożywają niecałe dwie dziennie. Aż 41 proc. nastolatków zapomina o śniadaniu.

Czy jest szansa na zmianę tej tendencji? Mimo, że nastolatki nie dbają o dietę, to niemal 40 z nich zgodziło się z tym, że w szkołach nie powinno się sprzedawać niezdrowych i wysokokalorycznych przekąsek oraz słodzonych napojów, a co trzeci nastolatek stwierdził, że tego typu żywność powinna być droższa. 60 proc. przyznało, że szkoły powinny zaangażować się w promocję zdrowego stylu życia.

05.06.2012
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta