×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Leki bezpieczne dla karmiącej mamy

Pytanie nadesłane do redakcji

Od trzech tygodni nie karmię piersią, bo musiałam brać antybiotyk, a później przyjmowałam tabletki przeciwbólowe, a teraz chce wrócić do karmienia piersią, ale jak ściągam pokarm to jest bardzo gęsty i lepki? Co zrobić, żeby był normalny i żebym zaczęła karmić?

Odpowiedź

Ibuprofen, paracetamol, pyralgina a karmienie piersią

Podczas karmienia piersią można przyjmować leki przeciwbólowe z różnych grup chemicznych. Można przyjmować zarówno niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen), jak i paracetamol, a nawet przeciwbólowo metamizol (pyralginę), który jeszcze do niedawna uważano za lek przeciwwskazany.

Metindol, aspiryna, polopiryna a karmienie piersią

W okresie laktacji przeciwwskazane są indometacyna (np. Metindol) i pochodne kwasu salicylowego (np. Aspiryna, Polopiryna). Nie należy również przyjmować piramidonu.

Antybiotyki a karmienie piersią

Podobna sytuacja dotyczy chemoterapeutyków (antybiotyków). Większość z nich jest całkowicie bezpieczna. Preparaty, których podawania unika się w czasie laktacji są stosowane rzadko i w wyjątkowych sytuacjach.

Całkiem bezpieczne dla kobiet karmiących są: penicyliny, cefalosporyny, aminoglikozydy, monobaktamy, karbapenemy, glikopeptydy, polimyksyny. Z nieco większą uwagą, po okresie noworodkowym, ale można stosować: makrolidy, chinolony, linkozamidy, tetracykliny (krótkie cykle), sulfonamidy (np. Biseptol).

Nowością ostatnich lat jest całkowite dopuszczenie metronidazolu do stosowania u matek karmiących w przeciętnych dawkach (miejscowo, dopochwowo, doustnie). Pomimo wszelkich mitów, które narosły wokół antybiotyków, należy je przyjmować zgodnie z zaleceniem lekarza, pilnie przestrzegając godzin dawkowania i wielkości dawki.

Antybiotyki przeciwskazane podczas karmienia piersią

Przeciwwskazane są amfenikole (chloramfenikol), kwas nalidyksowy i tetracykliny stosowane przewlekle (ponad 3 tyg.). Tylko w tych wypadkach trzeba czasowo przerwać karmienie.

Zagęstnienie mleka matki - czy to przez leki?

Podczas czasowego przerwania karmienia należy odciągać pokarm. Jest Pani bardzo dzielna, że udało się Pani utrzymać laktację przez 3 tygodnie, nie przystawiając dziecka. BRAWO! „Zgęstnienie pokarmu”, które Pani zaobserwowała nie jest powszechnym objawem, nie wynika też ze stosowania leków. Proszę zatem wracać do karmienia piersią. Wtedy nie widać jak wygląda pokarm, to się mama nie zamartwia, a dziecko i tak zadowolone…

Piśmiennictwo:

Hale T.W.: Medications and mothers’ milk. 15th Edition. Hale Publishing 2012, Amarillo, Texas.
Nehring-Gugulska M.: Warto karmić piersią. Medela Polska. Warszawa 2010.

24.01.2013
Wybrane treści dla Ciebie
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta