×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Czy niezginanie jednej nóżki podczas raczkowania świadczy o dysplazji stawu biodrowego?

Pytanie nadesłane do redakcji

Dziecko w rodzinie ma 10 miesięcy i podczas raczkowania nie zgina dostatecznie jednej nóżki, tylko wlecze za sobą. Czy może to być objaw dysplazji stawu biodrowego? Matka dziecka twierdzi, że nie ma powodu do obaw.

Odpowiedział

dr hab. med. Jerzy Sułko
Oddział Ortopedyczno-Urazowy
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie

Dysplazja stawu biodrowego to jego nieprawidłowy rozwój. Najprościej mówiąc, panewka stawu nie wykształciła się prawidłowo i jest stroma. Wada zwykle występuje po urodzeniu, ale obecnie nie używamy nazwy „wrodzona dysplazja”, tylko prawidłowo stosujemy rozpoznanie: „rozwojowa dysplazja stawu biodrowego”.

Jeśli w rodzinie, szczególnie u matki, występowała dysplazja biodra, to dziecko jest wielokrotnie bardziej narażone na obecność dysplazji stawu biodrowego.

Objawy dysplazji to niestabilność stawu biodrowego po urodzeniu, a później ograniczenie odwiedzenia w stawie biodrowym. Jeśli dojdzie do zwichnięcia biodra, to dołączają się dodatkowe objawy, głównie względne skrócenie kończyny.

Rozpoznanie dysplazji stawu biodrowego stawiamy na podstawie badania klinicznego i badania USG. Jeśli dziecko jest większe, powyżej 3. miesiąca życia, to w celach diagnostycznych wskazane jest wykonanie przeglądowego zdjęcia radiologicznego.

Opisywany sposób poruszania się dziecka 10-miesięcznego, które podczas raczkowania nie zgina dostatecznie jednej nóżki, tylko „ciągnie” ją za sobą nie oznacza, że dziecko ma dysplazję stawu biodrowego. Opisywany sposób przemieszczania się nie tak rzadko występuje u małych dzieci. Jest to po prostu pewien „styl”, które dziecko opanowało na tym etapie rozwoju.

Oczywiście, należy się zastrzec, że nie można dokładnie i jednoznacznie odpowiedzieć, czy dziecko nie ma dysplazji stawu biodrowego, tylko na podstawie opisu, bez badania dziecka.

13.02.2015

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.