×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Niemowlę, które nie chce leżeć - czy to dobrze?

Pytanie nadesłane do redakcji

Moja córka ma teraz 3 miesiące. Od dwóch tygodni mała nie chce leżeć, cały czas się dźwiga i chce siedzieć mi na kolanach. Wiadomo, nie całkiem sama - trzymam ją pod pachami i jest oparta plecami o mój brzuch, ale przechyla się do przodu i chce samodzielnie siedzieć. Czy to nie za wcześnie na takie niemowlę? Obawiam się o jej kręgosłup. Niestety pozycja leżąca, nawet gdy się ją trzyma na rękach, zupełnie jej nie odpowiada. Leżąc w leżaczku, córeczka dźwiga główkę i chce żeby ją wziąć - cały czas trzymając główkę podniesioną.

Odpowiedziała

lek. Alicja Koczwara
specjalista rehabilitacji medycznej
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie, Oddział Rehabilitacji
Luxmed Kraków

Prawdopodobnie, nosząc dziecko na rękach w pozycji pionowej lub półpionowej, „pokazała” mu Pani bardziej atrakcyjną pozycję niż pozycja leżąca. Kilkumiesięczne niemowlę to bystry obserwator, który preferuje siedzenie, ponieważ daje mu ono szerszy horyzont do poznawania środowiska, zwłaszcza jeżeli utrzymanie takiej pozycji jest dobrze wspomagane przez opiekuna i nie wymaga od dziecka zwiększonego wysiłku.

Unikanie pozycji leżącej, przede wszystkim na brzuchu, powoduje zaburzenie kolejności etapów prawidłowego rozwoju ruchowego dziecka.

Pozycja leżąca daje możliwość swobodnego, spontanicznego trenowania przenoszenia ciężaru ciała. Dzięki takiemu treningowi niemowlę stopniowo nabywa umiejętność samodzielnej zmiany pozycji poprzez obroty z pleców na brzuch i odwrotnie, a następnie potrafi samo usiąść i wstać.

Zalecałabym jak najszybciej przyzwyczaić dziecko do leżenia na brzuchu, by mogło samodzielnie ćwiczyć i poznawać nowe możliwości.

Jeżeli rozwój dziecka Panią niepokoi, proszę zwrócić się o osobistą poradę do lekarza specjalisty rehabilitacji medycznej.

Piśmiennictwo:

Hellbruge T.: Pierwsze 365 dni życia dziecka. Warszawa, Fundacja na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych, 1995
Tecklin J.S.: Fizjoterapia pediatryczna. Warszawa, PZWL, 1996

02.11.2012

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.