×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Moje dziecko zaczęło chodzić. Jak mu zapewnić bezpieczną zabawę?

Pytanie nadesłane do redakcji

Mój syn ma skończone 10 miesięcy, interesują go kwiatki, ziemia z kwiatków, oczywiście jej wysypywanie, otwieranie muszli kolozetowej, kręci się przy kuchence w kuchni, czasami nawet mnie uderzy. Zawsze wtedy reaguję i tłumaczę, że nie wolno, bo to boli lub że to nie są zabawy dla maluszków. Biorę go zawsze na ręce lub za rękę, bo już chodzi i wtedy zaczyna się płacz i wrzask. Nie wiem, co w takiej sytuacji mogłabym więcej zrobić i czy to jest normalne, że mój maluch się tak zachowuje. Czasami jego pisk jest nie do zniesienia. Próbuję go zainteresować zabawkami, ale to jest tylko przez chwilę i potem jak go coś znowu zainteresuje, to zaczyna się to od nowa. Nie wiem czy to taki etap u dziecka, że się wszystkim interesuje? Ale dlaczego ten płacz, gdy biorę go z niebezpiecznego dla niego miejsca, jakim jest kuchenka czy ziemia z kwiatów, którą mógłby zjeść, cały czas go pilnuję, ale czasami "ręce opadają". Co mogłabtm zrobić lub czym malca zainteresować na dłuższą chwilę? Proszę o poradę.

Odpowiedziała

mgr Dorota Ponikło
psycholog
Ośrodek Wczesnej Pomocy Psychologicznej w Krakowie

Pod koniec pierwszego roku życia dziecko interesuje się coraz intensywniej otaczającym je światem i próbuje go doświadczać, a przy tym zaczyna się proces rozwoju tożsamości, zauważania własnej sprawczości. Jeśli w trakcie penetrowania otoczenia ktoś dziecku przeszkadza, to w sposób oczywisty wyraża ono swoje niezadowolenie, a potrafi je w tym wieku wyrazić tylko krzykiem lub płaczem.

Dla Pani syna ziemia w doniczce jest bardziej frapująca niż zabawka, poza tym dostarcza dodatkowych wrażeń dotykowych, kiedy przesuwa się między jego palcami. Ziemia jak piasek, mąka czy kasza jest atrakcyjnym materiałem do zabawy i warto dać dziecku możliwość doświadczenia takiego kontaktu. Dziecko dążąc do takiej zabawy i nie zgadzając się na jej przerwanie, sprawdza granice swoich możliwości poznawczych, granic przyzwolenia i reakcje na swoje działania ze strony dorosłych. Tak dowiaduje się, co mu wolno, czego nie należy robić.

To od rodziców zależy na ile dziecku pozwolą poznawać świat, a na ile ograniczą jego naturalną ciekawość życia. Towarzyszenie dziecku w jego rozwoju to swego rodzaju survival. Rodzice nieustannie zmierzają się z pytaniem "co powinniśmy zrobić?". Zawsze trzeba czuwać nad bezpieczeństwem dziecka, ale także pozwolić mu na eksperymentowanie, zaspokajanie ciekawości, która jest motorem rozwoju. Znaczne ograniczenie swobodnego poznawania otoczenia może spowodować, że dziecko stanie się lękowe, niepewne swoich działań, skupione na oczekiwaniu pomocy czy przyzwolenia ze strony rodziców. Jeśli dziecko nauczy się, że zakaz rodziców nie dotyczy prawie wszystkiego co znajduje się w jego pobliżu, a dotyczy konkretnej sprawy będzie mniej protestować i szybciej respektować informacje rodziców.

10-miesięczne dziecko chce popróbować tego co widzi wokół siebie i jeśli nieustannie słyszy nie wolno, bo to nie dla ciebie, a alternatywą dla poznawania czegoś nowego są znane zabawki to będzie intensywnie protestować. Pozytywnie zareaguje na ”nie” rodzica, jeśli będzie ono krótkie i jednoznaczne w swoim przekazie. Takie „nie” trzeba powtórzyć kilkakrotnie, bo kilkakrotnie dziecko będzie próbowało zrealizować swój zamiar.

Dzieci bardzo lubią bawić się rzeczami znajdującymi się w ich zasięgu, np. pokrywkami, garnkami w kuchni, bo znajdują się najczęściej nisko w szafkach kuchennych, butami lub pantoflami zostawionymi na podłodze bądź na niskich półkach itp. Kiedy poznają cechy tych przedmiotów, swoją uwagę kierują gdzie indziej, w obszary niespenetrowane przez nie. Takie zachowania wpisane są w rytm rozwoju dziecka i wyzwalają w dziecku kreatywne myślenie i działanie. Kiedy pozwoli Pani eksperymentować dziecku, nie martwiąc się, że np. ubrudzi sobie ręce, to przysporzy Pani synowi radości, a sobie ograniczy lęk i zmęczenie wywołane napięciem. Na twarzy Was obojga zagości częściej uśmiech, czego życzę.

14.03.2013
Inne pytania
  • Mięczak zakaźny u dziecka
  • Biegunka i wymioty u 3-letniego dziecka – jak postępować?
  • Stosowanie Tantum Verde i Sinecodu u dzieci na kaszel i chrypkę
  • Drgawki gorączkowe
  • Przyczyny obniżonego poziomu neutrofilów
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta