×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Kaszel palacza

lek. Magdalena Wiercińska

Kaszel palacza to przewlekły kaszel występujący u osób palących tytoń lub narażonych na dym tytoniowy (palenie bierne). Zwykle kaszel palacza pojawia się w ciągu kilku miesięcy lub lat od rozpoczęcia palenia. Jedynym sposobem leczenia jest zaprzestanie palenia.


Fot. pexels.com

Co to jest kaszel palacza?

Kaszel palacza to potoczna nazwa na przewlekły kaszel występujący u osób palących papierosy lub narażonych na dym tytoniowy, czyli tzw. palaczy biernych. Kaszel palacza jest odruchem obronnym układu oddechowego w odpowiedzi na drażniące czynniki zawarte w dymie tytoniowym. W tym znaczeniu kaszel palacza jest dolegliwością samą w sobie. Może się rozwinąć w różnym czasie od rozpoczęcia palenia tytoniu (lub palenia biernego), u wielu osób jest to kilka miesięcy.

Niemniej uporczywy, przewlekły kaszel u osób palących to nie zawsze kaszel palacza.

Kaszel palacza – przyczyny

Dym tytoniowy jest czynnikiem toksycznym, który zawiera w sobie tysiące substancji o szkodliwym (nie tylko w stosunku do układu oddechowego!) i drażniącym działaniu, m.in. metale ciężkie, związki benzenu, cyjanowodór czy związki niklu. Wdychanie dymu działa drażniąco, co wyzwala odruch kaszlu. Jest to odruch obronny układu oddechowego, który w ten sposób chce usunąć toksyczne substancje z organizmu. Równolegle – w odpowiedzi na toksyczny dym – błona śluzowa oskrzeli produkuje zwiększoną ilość wydzieliny śluzowej, co także jest odruchem obronnym i ma działanie ochronne. Wydzielina ta jest później odkrztuszana podczas kaszlu.

Podsumowując, kaszel palacza nie jest chorobą, tylko prawidłową odpowiedzią obronną organizmu na wprowadzaną do niego toksyczną substancję.

Zobacz: Kiedy kaszel jest objawem choroby?

Jaki charakter ma kaszel palacza?

Kaszel palacza zwykle pojawia się u osób palących papierosy od miesięcy lub lat. Może być suchy lub towarzyszyć mu odkrztuszanie niewielkich ilości wydzieliny, zwłaszcza rano. Nie ma charakterystycznej cechy kaszlu palacza, która pozwala odróżnić go od kaszlu na innym tle. W dymie tytoniowym znajduje się wiele substancji toksycznych, które wielokrotnie zwiększają ryzyko zachorowania na wiele chorób, nie tylko układu oddechowego. Osoba paląca tytoń (lub paląca biernie), która kaszle nie może mieć zatem pewności, że to „tylko” kaszel palacza, ponieważ kaszel jest też objawem ciężkich chorób płuc, takich jak np. rak płuca.

Czy to na pewno kaszel palacza?

Przewlekły kaszel u osób palących papierosy może też stanowić objaw przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Wówczas przewlekły kaszel może występować okresowo lub codziennie, często przez cały dzień, rzadko wyłącznie w nocy i towarzyszy mu przewlekłe odkrztuszanie plwociny, największe po przebudzeniu, a także duszność, zwykle codzienna, początkowo podczas wysiłku fizycznego, ale nasilająca się z upływem czasu, więc w końcu także w spoczynku.

Kaszel palacza a rak płuca

Wiele osób palących papierosy latami i kaszlących przewlekle zakłada, że jest to kaszel palacza. Owszem, może tak być, ale przewlekły kaszel bywa także pierwszym objawem raka płuca! U osoby z kaszlem palacza pojawienie się kaszlu będącego objawem raka płuca może być nie do uchwycenia. Pewną wskazówką może być zmiana charakteru kaszlu lub jego natężenia, ale osoby palące często tego nie zauważają i zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, kiedy dołączają inne objawy raka płuca, np. krwioplucie.

Palenie tytoniu jest przyczyną około 90% zachorowań u mężczyzn i około 80% u kobiet na raka płuca.

Kaszel palacza – leczenie

Leczenie kaszlu palacza polega na zaprzestaniu palenia tytoniu (lub palenia biernego). Kaszel palacza ustępuje wówczas zwykle w ciągu kilku dni lub tygodni.

Domowe sposoby na łagodzenie kaszlu palacza

Domowym sposobem na wyleczenie kaszlu palacza jest zaprzestanie palenia tytoniu.

Palenie tytoniu to choroba!

Palenie tytoniu jest obecnie traktowane jak choroba będąca następstwem uzależnienia od nikotyny. I tak należy do tego podchodzić. Zaprzestanie palenia nie jest zatem jedynie kwestią „silnej woli” albo preferencją – „lubię” palić.

Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy naszą intencją jest systematyczne, przewlekłe wprowadzenie do swojego organizmu toksycznej substancji, która powoduje wiele chorób, w tym kończących się w krótkiej perspektywie zgonem. Należy przyjąć do wiadomości, że palenie tytoniu jest szkodzeniem swojemu ciału.

Istnieje wiele form wsparcia stosowanych w leczeniu uzależnienia od nikotyny, zarówno farmakologicznych, jak i psychologicznych. Leczenie takie może być bardzo skuteczne. Pomoc jest, tylko trzeba po nią sięgnąć.

Polecamy:

26.03.2024
Wybrane treści dla Ciebie
  • Krwioplucie (plucie krwią) - przyczyny i postępowanie
  • Pletyzmografia
  • Mokry kaszel u dorosłych i dzieci - przyczyny i leczenie
  • Niedożywienie u chorych na POChP
  • Uporczywy kaszel ze śluzową wydzieliną
  • Zaostrzenia POChP
  • POChP: dieta i odżywianie
  • Przewlekły kaszel rano i wieczorem
  • Czy miód może łagodzić kaszel u dzieci?
  • Jak znaleźć przyczynę kaszlu krtaniowego u dziecka?
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta