Krwioplucie to wykrztuszanie z dróg oddechowych krwi lub krwistej plwociny. Jest wiele przyczyn krwioplucia, a do najczęstszych należą choroby płuc i oskrzeli (zapalenie oskrzeli lub płuc, rozstrzenie oskrzeli, rak płuca, gruźlica). Nie każda odpluwana wydzielina z krwią pochodzi z dolnych dróg oddechowych. Krwioplucie może być jednym objawem raka płuca, dlatego nie należy go lekceważyć.
Odkrztuszana krew pochodzi zazwyczaj z naczyń krwionośnych oskrzeli. Krwioplucie jest niepokojącym objawem, który wymaga konsultacji z lekarzem. Czasem pacjentowi nie jest łatwo stwierdzić, czy odpluwana krew pochodzi z dolnych dróg oddechowych, jamy ustnej, nosowej czy układu pokarmowego (np. krwiste wymioty). Należy pamiętać, że krwioplucie może być jedynym objawem raka płuca, dlatego wymaga diagnostyki.
Krwioplucie rzekome
Krwioplucie rzekome to odpluwanie krwi, która pochodzi z jamy ustnej lub nosogardzieli (wydzielina z krwią z jamy nosowej może spływać do gardła).
Przyczyny krwioplucia
Istnieje wiele przyczyn krwioplucia, dlatego ważne jest zgłoszenie się do lekarza, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę.
Częste przyczyny krwioplucia
- zapalenie oskrzeli lub płuc (w czasie kaszlu w plwocinie mogą być widoczne ślady krwi),
- rozstrzenie oskrzeli (obfite odkrztuszanie plwociny podbarwionej krwią),
- rak płuca (dlatego krwioplucie występujące bez innych objawów ze strony układu oddechowego zawsze wymaga kontaktu z lekarzem!),
- gruźlica.
Umiarkowanie częste przyczyny krwioplucia
- zatorowość płucna (towarzyszy jej często nagła duszność, ból w klatce piersiowej),
- niewydolność serca,
- urazy płuca, także spowodowane procedurami medycznymi (np. po zabiegach, takich jak bronchoskopia lub biopsja płuca),
- nowotwory płuca inne niż rak.
Rzadkie przyczyny krwioplucia
- aspergiloza,
- zaburzenia krzepnięcia,
- zwężenie zastawki mitralnej,
- zakażenie niektórymi pasożytami,
- nadciśnienie płucne,
- zapalenia naczyń i choroby tkanki łącznej (choroba Goodpasture’a, toczeń rumieniowaty układowy, ziarniniakowatość Wegenera),
- leki: przeciwkrzepliwe, fibrynolityczne, kwas acetylosalicylowy,
- przyjmowanie kokainy,
- ciało obce w drogach oddechowych,
- idiopatyczna hemosyderoza płuc,
- amyloidoza.
Krwioplucie – diagnostyka
Kiedy pacjent zgłosi się do lekarza z powodu krwioplucia, lekarz zapyta o ilość i rodzaj odkrztuszanej wydzieliny (ropna, krwista, różowa, pienista, odpluwanie samej krwi), a także okoliczności występowania krwioplucia. Ważne jest, czy pacjent pali tytoń i czy występują inne objawy (np. gorączka, zmniejszenie masy ciała itp.) lub choroby przewlekłe (np. zaburzenia krzepnięcia, nadciśnienie płucne). Następnie zbada pacjenta. W zależności od podejrzewanej przyczyny krwioplucia, lekarz zaleci badania dodatkowe, które mogą obejmować RTG klatki piersiowej (w niektórych przypadkach także tomografię komputerową), badania laboratoryjne krwi – morfologię, badania układu krzepnięcia, czasem także bronchoskopię. Niektórych pacjentów lekarz może skierować na konsultację laryngologiczną, jeśli podejrzewa, że odkrztuszana krew pochodzi z górnych dróg oddechowych.
Postępowanie w krwiopluciu
W przypadku krwioplucia zawsze konieczny jest kontakt z lekarzem. Pilnie należy wezwać pogotowie, jeśli:
- ilość wykrztuszanej krwi jest duża,
- krwiopluciu towarzyszy duszność i/lub nagły ból w klatce piersiowej.