×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Wiadomo, dlaczego wakacje tak krótko trwają

Marek Matacz

Przyjemne wydarzenia wydają się nam zarówno bardziej odległe, jak i krótsze - donoszą naukowcy. To dlatego na urlop zawsze długo się czeka, a potem szybko się on kończy.


Fot. pixabay.com

„Znowu do pracy”, „krótkie te wakacje”, „Święta i po Świętach” - takie i podobne stwierdzenia można usłyszeć naprawdę nierzadko. Badacze z Ohio State University wyjaśniają, dlaczego tak się dzieje. Jak mówią, przyszłe pozytywne wydarzenia wydają się zaczynać w dalszej odległości w czasie, a ich trwanie wydaje się krótsze. Połączenie tych dwóch psychologicznych efektów daje nieprzyjemny skutek.

„Ciągnące się w nieskończoność czekanie na wakacje w połączeniu z odczuciem, że szybką przelecą przed oczami, sprawia, że początek jak i koniec tego wolnego czasu wydaje się równie oddalony od obecnej chwili” - wyjaśnia prof. Selin Malkoc, współautorka badania. - „Innymi słowy, w umyśle człowieka wakacje kończą się zaraz po rozpoczęciu. W ogóle nie trwają”.

Niestety z negatywnymi wydarzeniami jest dokładnie odwrotnie - wydają się zaczynać bardzo blisko i trwać długo.

„Myślenie o pozytywnych i negatywnych wydarzeniach kieruje ludzi na dwie różne ścieżki prowadzące do podobnej konkluzji - z końcem obu wydarzeń pozornie mocno oddalonym” - wyjaśnia prof. Gabriela Tonietto.

Autorzy publikacji, która ukazała się na łamach „Journal of Consumer Psychology”, doszli do swoich wniosków na podstawie badań. W jednym z nich ponad 450 uczestników rozpatrywało zbliżający się weekend, który miał być pełen przyjemności, wyjątkowo nieudany albo neutralny. Ich zadanie polegało na określeniu w skali od 1 do 100, jak daleko według nich znajduje się początek i koniec weekendu. Pełen zabawy miał się zacząć najpóźniej i skończyć najszybciej, negatywny - odwrotnie, a wyniki odnośnie neutralnego znalazły się pośrodku - takie odczucia zgłosili badani.

Aż 46 proc. ochotników stwierdziło, że pozytywny weekend właściwie nie trwa w ogóle.

W innym eksperymencie jego uczestnicy mieli określić oczekiwaną długość pozytywnego wydarzenia. Stwierdzali, że szybko minie, choć zakładali pewien okres jego trwania.

Kiedy - tak jak w pierwszym badaniu - uwzględniali dłużący się czas do początku przyjemnego okresu, to wydawało im się, jakby w ogóle nie miał on trwać, a od razu się skończyć.

Opisane wyniki to nie tylko ciekawostka - mogą mieć znaczenie dla osób planujących wakacje i inne sprawiające im radość wydarzenia. „Jeśli będzie się wydawało, że wakacje skończą się zaraz po rozpoczęciu, jest mniej prawdopodobne, że ludzie będą robili na ten czas konkretne plany” - twierdzi prof. Malkoc. - „Może to również skłaniać ludzi do wydawania więcej na hotele i inne luksusy, ponieważ będzie im się wydawało, że wakacje i tak będą trwały krótko”.

Więcej informacji na stronach: https://news.osu.edu/why-a-vacation-seems-like-it-will-end-as-soon-as-it-begins/ i https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/jcpy.1247

27.05.2021

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.