×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Terapia online pomocna w walce z depresją poporodową

Agnieszka Niewińska-Lewicka

Już jednorazowe spotkanie online z terapeutą może pomóc kobietom zmagającym się z depresją poporodową - wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu McMastera w Kanadzie.


Fot. StartupStockPhotos/ pixabay.com

Depresja poporodowa (ang. postpartum depression, PPD) to zespół objawów pojawiających się zwykle w ciągu miesiąca od urodzenia dziecka. Epizod depresji poporodowej zazwyczaj utrzymuje się od 3 do 9 miesięcy, jednak nieleczony trwa dłużej. Objawy depresji mogą występować nawet rok po porodzie. Szacuje się, że cierpi na nią od 10 do 22 proc. kobiet i niestety, co druga z nich nie zwraca się o pomoc do specjalisty.

Badacze postanowili sprawdzić, czy w przypadku kobiet cierpiących na depresję poporodową może pomóc terapia online, która w dobie pandemii zyskała na popularności. W tym celu od kwietnia do października 2020 r. przeprowadzili warsztaty internetowe dla 403 matek, u których zdiagnozowano PPD.

Zajęcia odbywały się na żywo za pomocą oprogramowania do wideokonferencji Zoom i obejmowały ćwiczenia grupowe, odgrywanie ról i moduły dotyczące przyczyn PPD, identyfikowania i zmieniania trudnych wzorców myślenia, oraz strategii pomagających zmienić zachowania w celu poprawy nastroju i niepokoju. Prowadzone były przez psychoterapeutę, psychiatrę lub absolwenta psychologii klinicznej.

Już po pierwszej sesji online większość kobiet zgłosiła poprawę samopoczucia psychicznego. Kobiety twierdziły również, że poczuły większą więź z dzieckiem, oraz że zmniejszył się ich lęk o noworodka. Zaczęły też być bardziej przychylnie nastawione wobec pomocy ze strony innych. Wyniki te potwierdziły się w testach klinicznych.

Van Lieshout, profesor z Uniwersytetu McMastera w Kanadzie i główny autor badania twierdzi, że sesje terapeutyczne online mogą pomóc w przezwyciężeniu barier dla osób chcących się leczyć - takie sesje odbywają się w dogodnym miejscu, odchodzą koszty i czas podróży, a matki biorące udział w zajęciach nie muszą obawiać się zakażenia COVID-19. Dodatkowo, kobiety mogą same zgłosić się na sesje.

Jak zaznaczają specjaliści, u dzieci matek, które nie decydują się na leczenie PPD, istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia problemów emocjonalnych i behawioralnych.

Pracę można znaleźć pod adresem: https://jamanetwork.com/journals/jamapsychiatry/article-abstract/2784108

10.09.2021
Zobacz także

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.