×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Czy psychiatrzy mogą wystawiać zaświadczenie na potrzeby sądu?

Pytanie nadesłane do redakcji

Moja żona udała się do psychiatry 9 stycznia 2012 roku. Potem zaprosiła mnie na wspólne spotkanie z tym samym lekarzem w marcu 2012. Na spotkaniu niczego się nie dowiedziałem. Rok później dowiedziałem się z pozwu o separację, że leczyła się farmakologicznie – ze względu na moje zachowanie od 9 stycznia 2012 roku oraz że w dniu wizyty zachowywałem się urojeniowo. Sprawę skierowałem do prokuratury, ale mam obawy co do ich rzetelnej pracy. Dodam, że moja żona należy do rodziny bardzo bogatych i wpływowych ludzi. Proszę o pomoc. Czy specjaliści psychiatrzy mogą wystawiać zaświadczenie na potrzeby sądu bez uprzedniego sprawdzenia prawdomówności pacjenta – w tym przypadku mojej żony? Czy są jakieś uwarunkowania, przepisy, ustawy, które normują i utrudniają taki precedens?
Czy przed podjęciem leczenia farmakologicznego lekarz nie ma ustawowego obowiązku sprawdzić, czy pacjent mówi prawdę? Sprawdza się to, rozmawiając np. z osobą, która jest oskarżana. Drugie pytanie jest takie: czy lekarz nie ma obowiązku sprawdzić prawdomówności pacjentki przed wystawieniem zaświadczenia na potrzeby sądu? Proszę o fachowe komentarze i tym samym o pomoc.

Odpowiedziała

dr n. med. Joanna Borowiecka
specjalista psychiatra
Centrum Dobrej Terapii
www.centrumdobrejterapii.pl

W tak przedstawionym pytaniu zbyt mało jest istotnych informacji do udzielenia pełnej odpowiedzi. Między innymi z pytania nie wynika, kto z Państwa był badany w trakcie omawianej przez Pana wspólnej wizyty u psychiatry Pan, czy Pana żona. W razie jakichkolwiek wątpliwości może Pan sam skorzystać z wizyty u lekarza psychiatry i poprosić o badanie stanu zdrowia psychicznego oraz o wydanie zaświadczenie w tym zakresie.

Natomiast jeśli chodzi o „sprawdzenie prawdomówności”, to badanie psychiatryczne polega na ocenie stanu zdrowia psychicznego pacjenta. Natomiast oceną, czy dana osoba mówi prawdę, zajmuje się wymiar sprawiedliwości, między innymi sąd na podstawie wszelkich dostępnych dowodów w sprawie. Zaświadczenie lekarskie może, ale nie musi być jednym z nich. W razie wątpliwości sąd może powołać biegłych psychiatrów i/lub psychologów w celu specjalistycznych badań na potrzeby sądu.

05.12.2013
Inne pytania
  • Rozpoznanie nerwicy
  • Czy przy nerwicy lękowej mogą występować stany podgorączkowe?
  • Somnambulizm (sennowłóctwo)
  • Jak wyleczyć się z bulimii?
  • Test iluzji maski
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta