Miliardy na walkę z zanieczyszczeniami powietrza

Na poprawę jakości powietrza w Polsce Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznacza około 10 mld zł - poinformował we wtorek NFOŚiGW. Jak wyjaśniono, chodzi m.in. o promocję geotermii, odnawialnych źródeł energii czy termomodernizację budynków.

"NFOŚiGW dysponuje szeroką ofertą, finansowaną zarówno ze środków krajowych, jak i z UE, wpisującą się w działania na rzecz likwidacji lub ograniczania niskiej emisji. Poprawa jakości powietrza jest, była i będzie jednym z priorytetów Funduszu, jednak osiągnięcie tego celu wymaga przede wszystkim działań skoordynowanych na szczeblu samorządowym" - przekonuje cytowany w komunikacie prezes Narodowego Funduszu Kazimierz Kujda.

Fundusz jako instytucja wdrażająca unijny Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 (POIiŚ) wspiera m.in. wytwarzanie i dystrybucję energii z odnawialnych źródeł energii (210 mln zł), promocję efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach (500 mln zł), termomodernizację budynków użyteczności publicznej (690 mln zł), wsparcie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych (821 mln zł), źródeł wysokosprawnej kogeneracji (300 mln zł) czy rozwój sieci ciepłowniczych (641 mln zł).

Narodowy Fundusz poinformował, że w pierwszym i drugim kwartale planuje ogłosić kolejne nabory wniosków w ramach programów finansowanych ze środków europejskich.

"Ponadto, dostrzegając potrzebę skutecznych działań na rzecz walki z niską emisją i chcąc wesprzeć w tej mierze samorządy terytorialne NFOŚiGW podjął się realizacji unikatowego w skali europejskiej projektu wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE" - podkreślił Fundusz. Uczestniczy w nim 14 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska oraz województwo lubelskie.

W ramach tego programu udzielono ponad 6 tys. indywidulanych konsultacji, wsparto też przygotowanie 62 inwestycji.

NFOŚiGW przygotował również program Region z budżetem w wysokości 200 mln zł, z którego 116 mln zł trafi przez wojewódzkie fundusze na wsparcie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii.

Jak dodano w komunikacie, priorytetem Funduszu będzie wspieranie stabilnych OZE, w tym głównie geotermii. Na ten cel, czyli m.in. na wykonanie otworów czy budowę ciepłowni geotermalnych przeznaczono 500 mln zł.

Ponadto, 500 mln zł trafi też na termomodernizację obiektów zabytkowych, muzeów czy szpitali.

Fundusz przeznaczył też 1 mld zł na innowacyjne projekty sprzyjające zasobooszczędnej i niskoemisyjnej gospodarce.

W komunikacie czytamy, że w ramach wygaszanego już, ale nadal działającego programu Kawka, dedykowanemu likwidacji niskiej emisji, NFOŚiGW realizuje jeszcze ponad dwadzieścia umów na kwotę przekraczającą 270 mln zł. Inwestycje te mają ograniczyć emisję szkodliwych pyłów PM10 i PM2,5 (po ok. 800 ton rocznie każdy) oraz dwutlenku węgla - o blisko 130 tys. ton rocznie.

11.01.2017
Zobacz także
  • Kraków - 12 startupów w finale Smogathonu
  • Nowe regulacje UE mogą przyczynić się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń
  • Pajęczyny pomogą wykryć zanieczyszczenie powietrza
  • Radziwiłł: Rząd walczy ze smogiem
  • Polskie miasta już w połowie lutego przekroczyły roczny limit smogu
  • Podlasie nie jest wolne od smogu
  • KE wskazuje na problemy Polski z jakością powietrza
  • Zanieczyszczenie powietrza może zwiększać ryzyko wystąpienia demencji
  • Rekomendacje KERM dot. walki ze smogiem skierowane do doprecyzowania
  • Kraków, AGH i Norwedzy wspólnie przeciw smogowi
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta
  • Flebolog - czym się zajmuje, jakie choroby leczy?
    Flebolog to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób żył. Zajmuje się m.in. żylakami, pajączkami naczyniowymi, zakrzepicą żył głębokich, obrzękami i przewlekłą niewydolnością żylną. Flebologia w Polsce nie jest osobną specjalizacją.
  • Ginekolog – czym się zajmuje, jakie choroby leczy
    Ginekolog to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. Opiekuje się pacjentkami w każdym wieku – przeprowadza regularne badania kontrolne, pomaga w doborze metod antykoncepcji, diagnozuje przyczyny zaburzeń miesiączkowania oraz niepłodności, rozpoznaje i leczy choroby nowotworowe żeńskiego układu rozrodczego. Dba również o prawidłowy przebieg ciąży, porodu i połogu.

Polecają nas