×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa można wyleczyć?

Pytanie nadesłane do redakcji

Czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa można wyleczyć? Czy przysługuje przy tej chorobie renta socjalna?

Odpowiedziała

prof. dr hab. Irena Zimmermann-Górska
Specjalista chorób wewnętrznych, specjalista reumatologii
Katedra i Klinika Reumatologiczno-Rehabilitacyjna i Chorób Wewnętrznych w Poznaniu

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) jest to przewlekły, przeważnie postępujący proces zapalny obejmujący stawy krzyżowo-biodrowe, drobne stawy kręgosłupa, pierścienie włókniste i więzadła kręgosłupa, który może prowadzić do ich stopniowego usztywnienia. Jeżeli zmiany zapalne dotyczą tylko kręgosłupa, mówimy o „osiowej” postaci choroby. W przypadkach, gdy równocześnie dochodzi do zapalenia w stawach kończyn rozpoznajemy postać „obwodową”.

Dotychczas nie ma możliwości, aby chorego na ZZSK wyleczyć – nie znamy przyczyny choroby, a nasze postępowanie polega na walce z zapaleniem i zapobieganiu sztywnieniu tkanek kręgosłupa. W ten sposób zmniejsza się dolegliwości bólowe i hamuje postęp choroby.

Podstawą leczenia w przebiegu ZZSK jest ruch („kinezyterapia”). Odpowiednie ćwiczenia, które powinien wskazać fizjoterapeuta należy wykonywać przez całe życie, dostosowując ich rodzaj do etapu choroby. Korzystne jest przyłączenie się do grupy chorych na ZZSK – wspólne pokonywanie choroby zawsze mobilizuje. Niezwykle przydatne jest także coroczne leczenie uzdrowiskowe (Inowrocław, Ciechocinek i inne).

Ważne, aby dostosować tryb życia do objawów choroby (spanie na równym, twardym materacu z niewielką poduszką pod głową, odpowiednie warunki pracy).

Leczenie farmakologiczne dostosowuje się do postaci choroby – z reguły są to tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne, w postaci obwodowej podaje się także leki „modyfikujące proces chorobowy”. Właściwe preparaty muszą być dobrane przez reumatologa.

U chorych z dużą aktywnością zapalenia w przebiegu ZZSK stosuje się obecnie także leki „biologiczne” objęte specjalnymi programami w specjalistycznych ośrodkach. Jak dotąd – nie udaje się jednak pod ich wpływem hamować procesu sztywnienia kręgosłupa, pomimo, że wywierają one działanie przeciwzapalne (zmniejszają dolegliwości bólowe).

Jak zaznaczyłam na początku – ZZSK może doprowadzić do usztywnienia tkanek kręgosłupa. Jak szybko i w jakim stopniu to nastąpi w danym przypadku nie można przewidzieć. Opisane metody leczenia (ruch!) powinny hamować ten proces. Ograniczenie sprawności ruchowej może być nieznaczne, może także prowadzić do kalectwa.

„Renta socjalna” nie jest zależna od rozpoznania choroby. Natomiast świadczenia z ubezpieczenia społecznego z tytułu następstw choroby przyznawane są przez komisje lekarskie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

25.06.2012

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.