×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Leki biologiczne dla chorych na ZZSK

Pytanie nadesłane do redakcji

Dużo dziś się mówi o lekach biologicznym w leczeniu ZZSK – wydaje się, że podejście to jest przełomowe i dalsze poszukiwanie leku na tę chorobę będzie zmierzało w tym kierunku. Co jednak z pacjentami, którzy tego leczenia nie mogą przyjąć? – np. przeciwwskazanie wynikające z dodatniej próby tuberkulinowej. Konkretny przypadek: pacjent cierpiący na zaawansowane i aktywne ZZSK z dodatnią próbą tuberkulinową i ujemnym testem Quantiferone, po szczepieniu i doszczepienu w dzieciństwie szczepionka BCG - reumatolog kwalifikujący pacjenta do leczenia biologicznego uznał tę niejasność za główną przyczynę uniemożliwiającą dalszą kwalifikację.

Odpowiedziała

prof. dr hab. Irena Zimmermann-Górska
Specjalista chorób wewnętrznych, specjalista reumatologii
Katedra i Klinika Reumatologiczno-Rehabilitacyjna i Chorób Wewnętrznych w Poznaniu

Leki biologiczne, które stosuje się u chorych na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa należą do inhibitorów jednej z cytokin, która nasila proces zapalny (TNF-α). Działanie tych leków związane jest z ryzykiem zachorowania na gruźlicę (także postać pozapłucną) – dlatego przed rozpoczęciem leczenia niezwykle ważne jest dokładne sprawdzenie ewentualnego zagrożenia. W Polsce nie mamy jeszcze własnych wytycznych dotyczących profilaktyki przeciwgruźliczej u chorych, u których planuje się terapię lekami biologicznymi. Wzorujemy się na doświadczeniach innych krajów.

Lekarz opiekujący się chorym powinien najpierw zebrać dokładny wywiad co do ryzyka zakażenia gruźlicą. Zakażenie może być związane z dłuższym pobytem w kraju o dużym rozpowszechnieniu gruźlicy (Polska ma „średnio wysoki współczynnik zachorowalności”), kontaktem z chorymi na gruźlicę. Należy upewnić się czy w przeszłości chory nie był leczony z powody gruźlicy, a także czy obecnie nie ma objawów świadczących o zakażeniu.

U każdego chory, u którego planuje się stosowanie leków biologicznych należy wykonać zdjęcie rentgenowskie płuc, nie wcześniej niż 3 miesiące przed leczeniem. W przypadkach stwierdzenia zmian świadczących o przebytym zakażeniu gruźlicą stosuje się profilaktykę przeciwprątkową.

Dodatnia próba tuberkulinowa może być związana ze szczepieniem, ale u osób dorosłych prawdopodobieństwo jest kwestionowane.

Test „Quantiferon TB Gold” daje wynik niezależny od przebytego szczepienia.

17.07.2012

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.