×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Leczenie ZZSK

Pytanie nadesłane do redakcji

Mam 40 lat, wykryto u mnie ZZSK w wieku lat 19. Było to związane z dwutygodniowym unieruchomieniem całkowitym. Byłem 3 miesiące w sanatorium i 2 lata na rencie, którą mi zabrano. Przez te 20 lat dawałem sobie radę, lecz w tej chwili od dłuższego czasu zaczynam mieć bardzo duże problemy z ruchami. Stosuję maści rozgrzewające i 2 razy w tygodniu masaże, ale to działa tylko na krótki okres. Mieszkałem w Szwecji 12 lat, teraz mieszkam w Norwegii. Czy jest coś skutecznego do walki z tą chorobą? Pracuję jako płytkarz, ciężka praca, potrzebuje pomocy.
Pozdrawiam,
Franciszek

Odpowiedziała

prof. dr hab. Irena Zimmermann-Górska
Specjalista chorób wewnętrznych, specjalista reumatologii
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Panie Franciszku!
Powinien Pan zgłosić się do lekarza rodzinnego. ZZSK jest to choroba przewlekła, będzie trwała przez całe życie, może doprowadzić do usztywnienia kręgosłupa i kalectwa. Trzeba temu zapobiegać!

Podstawowe leczenie to ćwiczenia kręgosłupa i równocześnie leki przeciwzapalne „niesteroidowe” (po angielsku: nonsteroidal anti-inflammatory drugs), które należy stale przyjmować. Mogą one szkodzić na żołądek i często równocześnie bierze się leki osłaniające. Okresowo powinno się kontrolować badania laboratoryjne.

Wykonywana przez Pana praca jest prawdopodobnie zbyt ciężka przy tej chorobie. To wszystko musi Pan przedstawić lekarzowi! Masaże i „rozgrzewające maści” można stosować dodatkowo.

Pozdrawiam,
Prof. Irena Zimmermann-Górska

28.01.2013

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

  • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
    Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
    Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
  • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
    Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.