×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Polacy chcą się szczepić

Małgorzata Solecka
Kurier MP

Zwiększa się liczba Polaków, którzy chcą się zaszczepić przeciwko COVID-19. Chęć szczepienia deklaruje już niemal trzy czwarte Polaków – wynika z najnowszego sondażu dla RMF FM i DGP.

Fot. Tomasz Pietrzyk/ Agencja Gazeta

To już kolejny miesiąc wyraźnego zwiększenia zainteresowania szczepieniem przeciwko COVID-19, bo pierwszy wyraźny wzrost odnotowano w styczniu, w porównaniu do grudnia. W ciągu kolejnych tygodni chęć Polaków do szczepienia wcale nie osłabła. W sondażu, przeprowadzonym na początku lutego przez firmę United Surveys, nie zmienił się odsetek osób, które są jednoznacznie zdecydowane, aby się zaszczepić. „Zdecydowanie tak”, zarówno w styczniu, jak i w lutym odpowiedziało niemal 48 proc. badanych. Duża zmiana nastąpiła w grupie, która nie jest całkowicie pewna tego, że chce się zaszczepić, ale poważnie bierze pod uwagę taką możliwość. „Raczej tak” w lutym odpowiedziało niemal 27 proc. badanych, o blisko 7 pkt procentowych więcej niż miesiąc wcześniej.

Nieznacznie, ale zmniejszyła się grupa tych, którzy „raczej nie” chcą się zaszczepić – o 1,2 pkt procentowych. Drastycznie natomiast zmalała – i to jest chyba największy sukces trwającej kampanii szczepień – grupa osób zdecydowanych na nieszczepienie. Podczas gdy w styczniu było to 15 proc., w lutym – już tylko 3 proc. Część z nich, jak można się domyślać, zadeklarowała niezdecydowanie, bo podwoiła się grupa tych, którzy jeszcze nie wiedzą, co zrobią (z nieco ponad 4 proc. do 8 proc.).

Najwięcej osób zdecydowanych na szczepienie jest wśród seniorów: w grupie wiekowej 70+ jest to 79 proc., a w grupie 60–69 lat (która jeszcze nie może się nawet zapisywać na szczepienia) – 60 proc.

Badanych zapytano również o to, co jest dla nich istotne przy szczepieniu przeciwko COVID-19. Dla jednej trzeciej największe znaczenie ma rodzaj szczepionki. Dla 27 proc. to, aby zaszczepić się jak najszybciej. Dla niespełna jednej piątej (19 proc.) – to, aby punkt szczepień był blisko.

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce rozpoczęto 27 grudnia 2020 roku i realizowane są etapami według grup opisanych w narodowym programie. Do tej pory w Polsce wykonano 1,6 mln szczepień. Szczepieni w pierwszej kolejności byli pracownicy sektora ochrony zdrowia – jednak z miliona osób, które zgłosiły się na szczepienie, kilkaset tysięcy ciągle czeka na pierwszą dawkę. Szczepienia w tej grupie są opóźniane i wstrzymywane ze względu na zakłócenia w dostawach szczepionek (w tym tygodniu nie dotarła partia szczepionki firmy Moderna i transport, mniejszy o 20 proc., jest spodziewany z kilkudniowym opóźnieniem), natomiast rząd chwali się dużą wyszczepialnością lekarzy – 90 proc. z nich otrzymało co najmniej jedną dawkę, duża część ma za sobą dwie dawki.

Rząd odkłada szczepienia pracowników opieki zdrowotnej, aby nie zaburzać harmonogramu szczepień seniorów – choć nie do końca się to udaje, bo transporty szczepionek do punktów szczepień docierają z opóźnieniami, część poradni musiała przekładać wizyty seniorów.

W poniedziałek rozpoczęły się zapisy na szczepienia nauczycieli do 60. roku życia – oni pierwsi otrzymają szczepionkę firmy AstraZeneca, a szczepienia mają ruszyć w najbliższy piątek. W pierwszej kolejności ze szczepienia będą mogli skorzystać nauczyciele, którzy pracują stacjonarnie w szkołach, przedszkolach lub żłobkach.

09.02.2021

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.