×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

CBOS: ponad połowa Polaków chce się zaszczepić

Małgorzata Solecka
Kurier MP

W pierwszej połowie lutego CBOS ponownie sprawdził nastawienie Polaków do szczepień przeciwko COVID-19. Szczepić się chce 55 proc. z nas, a co trzeci Polak nie ma takiego zamiaru. Blisko połowa Polaków negatywnie ocenia organizację szczepień.

Fot. Jakub Porzycki/ Agencja Gazeta

CBOS zapytał respondentów o ocenę organizacji szczepień, stosunek do szczepień, a osoby starsze o ich doświadczenia związane z rejestracją na szczepienie.

Z badania wynika, że 55 proc. respondentów chciałoby się zaszczepić przeciwko COVID-19. W tej grupie 34 proc. odpowiada, że zdecydowanie chce się zaszczepić, a 21 proc., że raczej tak. Ze szczepienia nie ma zamiaru skorzystać 33 proc. badanych, w tym 15 proc. raczej nie, a 18 proc. zdecydowanie nie. Nie ma zdania na ten temat 9 proc. Zaszczepiło się już 3 proc. badanych.

W ciągu miesiąca odsetek chcących się zaszczepić przeciwko COVID-19 zmniejszył się o jeden pkt proc. (z 56 do 55 proc.), a tych, którzy szczepić się nie chcą, zwiększył o trzy pkt proc. (z 30 do 33 proc.). Odsetek osób niemających zdania zmniejszył się o 4 pkt proc.

CBOS podkreśla, że stosunek do szczepień wyraźnie zależy od wieku badanych. Wśród respondentów w wieku do 44 lat chciałaby się zaszczepić mniej niż połowa, a wśród tych w wieku od 45 lat – więcej niż co drugi. Generalnie wraz z wiekiem odsetek deklarujących chęć szczepienia zwiększa się. Zdecydowana większość najstarszych respondentów, po 65. roku życia, deklaruje pozytywne nastawienie do szczepień.

Ale nie tylko wiek różnicuje stosunek do szczepień: najbardziej przekonani do nich są mieszkańcy największych miast i badani o najwyższych dochodach (powyżej 3 tys. zł na osobę).

Stosunek do szczepień bardzo wyraźnie koreluje z obawami związanych z zachorowaniem na COVID-19. Badani, którzy bardziej się tego obawiają, częściej deklarują chęć szczepienia.

CBOS szczególną uwagę poświęcił seniorom. 72 proc. badanych w wieku od 70 lat chciałaby się zaszczepić przeciwko COVID-19, a 8 proc. już się zaszczepiło. 86 proc. badanych seniorów po 70. roku życia (a więc tych, którzy pod koniec stycznia mogli się już rejestrować) deklarujących chęć zaszczepienia się, próbowało zarejestrować się na konkretny termin. 39 proc. z nich w momencie realizacji badania miało już wyznaczony termin, a 47 proc. – jeszcze nie. Wszystkich badanych w wieku powyżej 70 lat, którzy już próbowali zarejestrować się na szczepienie oraz tych, którzy już się zaszczepili (pytania nie zadawano grupie zerowej, która zapisywała się na szczepienia według odrębnych zasad) CBOS zapytał, w jaki sposób się zapisywali oraz czy ktoś im w tym pomagał.

Dwie trzecie seniorów zarejestrowało się na szczepienie kontaktując ze swoją przychodnią. Blisko co czwarty próbował zarejestrować się dzwoniąc na ogólnopolską infolinię, 14 proc. poprzez kontakt z inną przychodnią czy punktem szczepień. Siedem proc. badanych korzystało z formularza elektronicznego dostępnego na stronie internetowej pacjent.gov.pl, a pięć proc. z SMS-a wysyłanego na numer 664 908 556.

Niemal połowie seniorów podczas rejestracji ktoś pomagał. Wśród osób w wieku 70–75 lat takich osób było 40 proc., a wśród osób powyżej 75 lat – 54 proc.

CBOS sprawdził również, jak oceniamy organizację szczepień. Niemal połowa respondentów wystawiła oceny negatywne – 16 proc. „zdecydowanie źle”, a 30 proc. „raczej źle” ocenia organizację szczepień. Pozytywnie o organizacji szczepień wypowiedziało się 38 proc. badanych, ale z tej grupy „zdecydowanie dobrze” – tylko 6 proc. Sprecyzowanego zdania na ten temat nie ma 16 proc. respondentów.

Zadowolenie z organizacji szczepień częściej wyrażają starsi ankietowani, respondenci z mniejszych miejscowości, gorzej wykształceni, o niższych dochodach na osobę.

Opinie na ten temat w istotny sposób różnicują poglądy polityczne. Wyraźnie częściej pozytywnie na temat organizacji szczepień wypowiadają się wyborcy Zjednoczonej Prawicy. Niezadowolenie z organizacji szczepień wyrażają natomiast respondenci utożsamiający się z lewicą oraz popierający ugrupowania opozycyjne.

Różnicuje również doświadczenie osobiste. Seniorzy, którym udało się już zaszczepić lub mają wyznaczony termin szczepienia w zdecydowanej większości są zadowoleni z organizacji szczepień. Ci, którzy próbowali się zarejestrować, ale bez powodzenia – są podzieleni. Równie często deklarują zadowolenie jak i niezadowolenie z organizacji szczepień. Sondaż przeprowadzono w okresie 1–11 lutego 2021 roku z zastosowaniem techniki mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie 1179 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

24.02.2021

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.