×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Czy lekarz ma obowiązek wydrukować pacjentowi Unijny Certyfikat COVID potwierdzający szczepienie?

dr n. med. Tamara Zimna
Kancelaria Prawa Medycznego, Oświęcim

Kto ma obowiązek wydrukować pacjentowi paszport zaświadczający wykonanie szczepienia przeciwko COVID-19? Do poradni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) zgłaszają się pacjenci szczepieni przeciwko COVID-19 w innych punktach z żądaniem wydrukowania potwierdzenia szczepienia. Czy lekarz ma obowiązek wydrukować takie potwierdzenie? Kto ma pokryć koszt wydruku?

Zaświadczenie o wykonaniu szczepienia jest generowane w postaci elektronicznej w Elektronicznej Platformie Gromadzenia, Analizy i Udostępnienia Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych (P1), do której pacjent ma dostęp przez Internetowe Konto Pacjenta. Po przyjęciu drugiej dawki szczepionki na Internetowym Koncie Pacjenta,1 w aplikacjach mojeIKP oraz mObywatel pojawia się do pobrania Unijny Certyfikat COVID (UCC) – należy wybrać ikonę „Certyfikaty” na dole strony, następnie wybrać rodzaj certyfikatu i kliknąć na „Pobierz kod QR”.2

Zaświadczenie o wykonaniu szczepienia w postaci papierowej wydaje się jednak na żądanie osoby poddanej szczepieniu (np. gdy nie uzyskała dostępu do Internetowym Koncie Pacjenta, czyli tzw. IKP).3 Certyfikat powinien więc być nieodpłatnie wydany na życzenie pacjenta w formie wydruku w punkcie szczepień realizującym szczepienie, tj. w podmiocie, który udzielił pacjentowi tego świadczenia zdrowotnego.4 Dodatkowo, w związku z nowelizacją przepisów, od 10 lipca 2021 roku UCC potwierdzający wykonanie szczepienia przeciwko COVID-19 z systemu P1 powinien wydrukować w postaci papierowej lekarz lub pielęgniarka POZ – na żądanie osoby, której dane dotyczą.5

Podczas ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii z powodu COVID-19 do szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 nie stosuje się przepisów art. 19 ustawy „zakaźnej”,6 m.in.:

  • wydawania osobie poddawanej szczepieniu zaświadczenia o wykonaniu zalecanego szczepienia ochronnego
  • informowania osoby poddawaną szczepieniu o możliwości wydania na jej koszt Międzynarodowej Książeczki Szczepień.

Wpis o szczepieniu ochronnym przeciwko COVID-19 dokonywany jest do e-Karty Szczepień prowadzonej w postaci elektronicznej w systemie Elektronicznej Dokumentacji Medycznej7 – wówczas nie jest wymagane dokonanie tego samego wpisu w karcie uodpornienia, a więc w papierowej jej wersji przechowywanej w poradni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) nie musi zostać odnotowane to szczepienie.8 Dostęp do danych o zaszczepieniu przeciwko COVID-19 zapisanych na e-Karcie Szczepień9 pacjenta umożliwiono:

  • przez aplikację gabinetową – gabinet.gov.pl
  • w punktach szczepień
  • u lekarza lub pielęgniarki POZ.10

p>Dostęp ten utworzono w celu przetwarzania danych osób zaszczepionych, aby weryfikować posiadanie przez daną osobę statusu osoby zaszczepionej przeciwko COVID-19 i odbywa się zgodnie z §2 ust. 7b i 8 rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. 2021.861 z późn. zm.). Dostęp ten nie oznacza jednak obowiązku dowolnego lekarza generowania na żądanie pacjenta wydruku zaświadczenia o wykonaniu szczepienia. Zgodnie z przepisami wprowadzonymi od 10 lipca 2021 roku UCC powinien wydrukować w postaci papierowej na żądanie pacjenta:
  • podmiot przeprowadzający szczepienia ochronne przeciwko COVID-19
  • lekarz lub pielęgniarka POZ.

Przypisy:

1. art. 2 pkt 19) ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r., poz. 666 z późn. zm.)
2. https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/instrukcja-jak-pobrac-unijny-certyfikat-covid; https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/podrozuj-po-europie-z-unijnym-certyfikatem-covid
3. art. 21a ust. 3 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r., poz. 1845 z późn. zm., dalej w skrócie ustawa „zakaźna”)
4. Zob. odp. na pytanie nr 9: www.gov.pl/web/szczepimysie/unijny-certyfikat-covid--kiedy-go-szukac-w-telefonie; a także na stronie Rzecznika Praw Pacjenta odp. na pytanie: Jak mogę zdobyć zaświadczenie na papierze, że zostałem zaszczepiony. Nie mam dostępu do IKP. Kto może mi takie zaświadczenie wystawić? www.gov.pl/web/rpp/koronawirus-najczesciej-zadawane-pytania-i-odpowiedzi
5. Na podstawie § 2 ust. 28 pkt 2) ppkt b) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2021 r., poz. 861 z późn. zm.).
6. art. 21c ust. 3 ustawy „zakaźnej”
7. art. 2 pkt 6) ppkt e) ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r., poz. 666 z późn. zm.)
8. art. 21a ust. 2 i 4 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r., poz. 1845 ze zm.)
9. art. 2 pkt 6) ppkt e) ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r., poz. 666 z późn. zm.)
10. Zob. odp. na pytanie: Skąd można pobrać Unijny Certyfikat COVID? www.gov.pl/web/certyfikat/pytania-i-odpowiedzi
21.07.2021

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

  • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
    Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
    Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
  • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
    Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.