Gorączka podczas egzotycznej podróży może być objawem groźnych dla życia chorób tropikalnych i wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.

Gorączka, czyli temperatura ciała powyżej 38°C, u podróżnych w tropiku jest na ogół wynikiem chorób zakaźnych. Mogą ją wywoływać tropikalne infekcje i zarażenia pasożytnicze, które wymagają pilnej diagnostyki i leczenia. Szczególnie alarmujące dla podróżnego powinno być wystąpienie gorączki podczas podróżowania po rejonach malarycznych (zobacz: Występowanie malarii na świecie). W takiej sytuacji gorączka może być objawem malarii, która u osób nieodpornych bywa zagrożeniem życia.
Przyczynami podwyższonej temperatury ciała u podróżnych mogą być również inne choroby tropikalne, np. denga oraz pozostałe gorączki krwotoczne, dur brzuszny i inne zakażenia pokarmowe, a także choroby występujące powszechnie na każdej szerokości geograficznej, np. grypa czy infekcje dróg oddechowych. Gorączka bywa także objawem poważnych zaburzeń termoregulacji organizmu, czyli udaru cieplnego, który stanowi zagrożenie życia.
Dodatkowe objawy i dolegliwości mogą być pomocne w ustaleniu przyczyn gorączki, jednak najczęściej nie są one wystarczająco charakterystyczne, aby podróżny mógł samodzielnie ustalić rozpoznanie choroby.
Co robić w razie wystąpienia gorączki w podróży?
W razie pojawienia się gorączki podczas podróży w tropiku, zwłaszcza w rejonach występowania malarii, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza lub najbliższej placówki opieki zdrowotnej. Jeśli przyczyną gorączki okaże się malaria, konieczne jest pilne leczenie. Opóźnienie diagnozy i terapii nawet o dobę może doprowadzić do zagrożenia życia.