×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Bostonka – kiedy można się zarazić? Objawy bostonki u dziecka i dorosłego

lek. Magdalena Wiercińska

Pytanie nadesłane do redakcji

U mojej córki w przedszkolu w zeszłym tygodniu kilkoro dzieci zachorowało na bostonkę. Moja córka nie miała kontaktu z chorymi na bostonkę dziećmi, ponieważ nie chodziła wtedy do przedszkola. Boje się jednak, że córka mogła zarazić się wcześniej, kiedy chore dzieci nie miały jeszcze objawów. Czy bostonką można się zarazić od dziecka, które nie ma jeszcze objawów? Proszę również o informacje, jakie są objawy bostonki i kiedy się pojawiają od momentu kontaktu z chorym? Czy ja również mogę się zarazić od mojej córki, czy jest to typowo dziecięca choroba, na którą dorośli nie chorują? Czy bostonka u osoby dorosłej ma jakiś inny przebieg niż bostonka u dziecka?

Zanim odpowiem na pytanie, chciałabym uściślić, że „bostonką“ w Polsce potocznie nazywa się chorobę dłoni, stóp i jamy ustnej, czyli chorobę zakaźną, która występuje głównie u dzieci, a do jej głównych objawów należą bolesna wysypka w jamie ustnej, na dłoniach i stopach. Zarówno „bostonka”, jak i „choroba bostońska” w odniesieniu do tej choroby jest niepoprawna.

Chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej można się zakazić przez bezpośredni kontakt z osobą chorą, a także przez kontakt z jej wydzielinami lub wydalinami. Dotyczy to sytuacji, takich jak na przykład:

 • narażenie na kropelki śliny zawierające wirusa, gdy osoba chora kaszle, kicha lub mówi
 • dotykanie zakażonej osoby lub inny bliski kontakt fizyczny – taki jak całowanie, przytulanie, dzielenie się kubkami lub naczyniami do jedzenia
 • dotykanie stolca zakażonej osoby, np. podczas zmiany dziecku pieluchy, a następnie dotykanie oczu, nosa lub ust
 • dotykanie przedmiotów i powierzchni, na których znajduje się wirus, takich jak klamki lub zabawki, a następnie dotykanie oczu, nosa lub ust.

Chociaż jest to rzadkie, wirusem można się zarazić również poprzez połknięcie skażonej wody, np. w basenie.

Okres wylęgania, czyli czas od zakażenia do pojawienia się objawów, wynosi zwykle od 3 do 5 dni. Chorzy są najbardziej zaraźliwi tuż przed wystąpieniem objawów. Oznacza to, że tak, można zakazić się chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej od dziecka, które nie ma jeszcze objawów. Zakaźność osoby chorej utrzymuje się do czasu wydalenia wirusa w kale, co może trwać nawet do 12 tygodni. Mimo to osoby chore wymagają izolacji jedynie do czasu ustąpienia objawów (zwłaszcza wysypki) i powrotu dobrego samopoczucia pod warunkiem zachowania higieny.

Do objawów choroby dłoni, stóp i jamy ustnej należą przede wszystkim – złe samopoczucie i gorączka (zwykle niewysoka, poniżej 38,3 st. C), a następnie bolesne zmiany – mające postać plamek, które z czasem przybierają formę bolesnych owrzodzeń – w jamie ustnej na języku i błonie śluzowej policzków, które mogą utrudniać przyjmowanie pokarmów. Później się pojawia wysypka (osutka) na dłoniach, stopach, pośladkach, w okolicy narządów płciowych, która nie swędzi, ale jest bolesna.

Na chorobę dłoni, stóp i jamy ustnej najczęściej chorują dzieci poniżej 10. roku życia, ale może ona także wystąpić u osób dorosłych. Objawy u dzieci i dorosłych są podobne, przy czym u dzieci częściej występuje gorączka.

Więcej informacji o chorobie dłoni, stóp i jamy ustnej: Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej

28.06.2023
Wybrane treści dla Ciebie
 • Gorączka okopowa
 • Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej
 • Zatrucie pokarmowe
 • Choroby enterowirusowe
 • Gorączka krwotoczna z zespołem nerkowym
 • Objawy chorób skóry (wykwity skórne)
 • Gorączka w podróży do tropiku
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta