Cukrzyca w dobie koronawirusa

Kurier MP

U chorych na cukrzycę ryzyko zakażenia koronawirusem i zachorowania na COVID-19 jest podobne, jak w całej populacji. Jedynie w przypadku diabetyków ze źle kontrolowaną chorobą i z powikłaniami większe jest ryzyko ciężkiego przebiegu choroby oraz zgonu – oceniają eksperci.


Prof. Krzysztof Strojek. Fot. MP

Specjaliści dzielili się najnowszymi wynikami badań i stanem wiedzy podczas poniedziałkowej konferencji „Cukrzyca – nowe podejście”.

Część przeprowadzonych w ostatnich miesiącach badań potwierdza, że ryzyko zgonu u diabetyków może być większe w razie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 oraz zachorowania na COVID-19. Dotyczy to przede wszystkim (niemal wyłącznie) chorych ze źle wyrównaną cukrzycą, czyli glikemią powyżej 180 mg/dl.

– W przypadku chorych z dobrze kontrolowaną cukrzycą (glikemia poniżej 180 mg/dl), ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 i zgonu jest podobne, jak u chorych bez cukrzycy – mówił konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii, prof. Krzysztof Strojek ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Ekspert przypominał, że cukrzyca nie predysponuje do zakażenia koronawirusem, ryzyko tej infekcji u diabetyków jest podobne, jak u ogółu społeczeństwa. Nie ma przy tym znaczenia, jaki jest to typ cukrzycy. Decydujące znacznie ma monitorowanie i odpowiednie leczenie choroby oraz ograniczenie występowania jej powikłań (wynikających ze zbyt wysokiego stężenia glukozy we krwi).

Objawy zakażenia koronawirusem u diabetyków są podobne, jak u innych osób. Najbardziej niepokojąca jest duszność i trudności w oddychaniu. Może występować również ból i ucisk w klatce piersiowej, a także splątanie lub trudności z obudzeniem się oraz zsinienie warg lub twarzy.

Diabetycy, zdaniem prof. Strojka, powinni mimo wszystko stosować szczególne środki ostrożności, by uniknąć zakażenia. W jaki sposób? Podstawa to częste, wręcz obsesyjne mycie rąk, unikanie zgromadzeń i zachowanie dystansu co najmniej 1-2 metrów oraz częste odkażanie telefonów komórkowych.

Ekspert podkreślał również, że nie ma problemów z dostępem do leków stosowanych przez diabetyków. Nie ma też wskazań do przerwania zażywania takich leków, jak inhibitory ACE i sartany (obniżające ciśnienie tętnicze krwi) oraz pioglitazon (lek przeciwcukrzycowy). – Nie ma dowodów, że wpływają one na ryzyko zakażenia, jak i niekorzystny przebieg COVID-19 - mówił.

Wszyscy uczestniczący w spotkaniu diabetolodzy podkreślali, że bez względu na pandemię COVID-19, w zmaganiach z cukrzycą bardzo ważne jest kontrolowanie glikemii, żeby zmniejszyć ryzyko powikłań, takich jak choroby sercowo-naczyniowe oraz przewlekła niewydolność nerek.

Prof. Grzegorz Dzida z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie podkreślał, że powikłania cukrzycy mają zatem kluczowe znacznie zarówno co do ryzyka przebiegu COVID-19, jak i ogólnego stanu zdrowia diabetyka. – Nieprawidłowo wyrównana cukrzyca jest groźniejszym czynnikiem ryzyka zawału sercaudaru mózgu niż zbyt duży poziom cholesterolu we krwi czy nadciśnienie tętnicze – podkreślał prof. Grzegorz Dzida.

26.06.2020
Zobacz także
  • Prof. Dzida: wśród zmarłych z powodu COVID-19 jedna trzecia to pacjenci z cukrzycą
  • Światowy Dzień Cukrzycy
  • Samotność sprzyja cukrzycy
  • Prof. Małecki apeluje do pacjentów, aby nie bali się kontaktować z poradniami
  • Dobrze leczona cukrzyca przynosi znaczące oszczędności
  • Diabetofon - infolinia dla chorych na cukrzycę
  • Eksperci: cukrzyca powoduje bezpośrednio więcej zgonów niż wypadki drogowe
  • Cukrzyca wśród priorytetów
  • Pandemia cukrzycy w Polsce
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta
  • Flebolog - czym się zajmuje, jakie choroby leczy?
    Flebolog to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób żył. Zajmuje się m.in. żylakami, pajączkami naczyniowymi, zakrzepicą żył głębokich, obrzękami i przewlekłą niewydolnością żylną. Flebologia w Polsce nie jest osobną specjalizacją.
  • Ginekolog – czym się zajmuje, jakie choroby leczy
    Ginekolog to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. Opiekuje się pacjentkami w każdym wieku – przeprowadza regularne badania kontrolne, pomaga w doborze metod antykoncepcji, diagnozuje przyczyny zaburzeń miesiączkowania oraz niepłodności, rozpoznaje i leczy choroby nowotworowe żeńskiego układu rozrodczego. Dba również o prawidłowy przebieg ciąży, porodu i połogu.