×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

"W leczeniu cukrzycy przechodzimy rewolucję"

Zbigniew Wojtasiński

W ostatnich latach przechodzimy w leczeniu cukrzycy absolutną rewolucję. Są nie tylko nowe grupy leków, ale dzięki ministerstwu zdrowia wręcz dramatycznie poprawia się dostęp do nich – powiedział prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.


Prof. Leszek Czupryniak. Fot. MP

Specjalista mówił o tym podczas konferencji dla dziennikarzy "Diabetologia 2022", zorganizowanej z okazji przypadającego 14 listopada Światowego Dnia Cukrzycy. Przypomniał, że część leków wprowadzono na listy refundacyjne od 1 września, takie jak flozyny i analogii GLP-1. Refundacją objęto też tzw. gliptyny (inhibitory DPP-4).

"Dzięki refundacji leki te są dostępne w znacznie niższych cenach. Nie dają hipoglikemii, wyparły zatem starsze leki, takie jak pochodne sulfonylomocznika, które te powikłania powodowały. To kolosalna zmiana" – zaznaczył.

Zdaniem prof. Leszka Czupryniaka polska diabetologia w ekspresowym tempie zaczyna doganiać świat. "W ostatnich latach przechodzimy w leczeniu cukrzycy absolutną rewolucję. Są nie tylko nowe grupy leków, ale dzięki Ministerstwu Zdrowia wręcz dramatycznie poprawia się dostęp do nich".

Przyznał, że nie mamy jeszcze wszystkiego, co jest już dostępne, ale jak podkreślił – "niemal wszystko". "Nasze postulaty są nawet silniejsze niż te, z którymi występują firmy farmaceutyczne" – powiedział.

Specjalista dodał, że refundacja leków postępuje również w innych dziedzinach, takich jak gastrologia czy reumatologia. "Ta strategia Ministerstwa Zdrowia jest chwalebna. Mamy dialog z MZ jaki jest w Skandynawii, Niemczech czy Wielkiej Brytanii, gdzie argumenty merytoryczne, wyniki badań i opinie ekspertów są uwzględniane przez władze. Żyjemy jakościowo w zupełnie innych czasach" – zaznaczył.

Kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przyznał, że stale wzrastają wydatki na diabetologię, co też związane jest z większą refundacja nowych leków. "Muszą jednak być większe choćby z tego powodu, że więcej jest pacjentów chorych na cukrzycę, zwłaszcza po pandemii" – dodał.

Wzrost zachorowań na cukrzycę w znacznym stopniu związany jest z tym, że coraz więcej osób ma nadwagę i jest otyłych. W latach 70. XX w. na polskich plażach nie było ludzi otyłych, podobnie jak w kolejnej dekadzie lat 80., ale wtedy w czasach PRL był kryzys gospodarczy. Dziś obecność osób otyłych jest dość powszechna – tłumaczył.

"Najlepiej byłoby wszystkich odchudzić, ale przed pojawieniem się takich leków, jak analogi GLP-1, nie było to możliwe. Nie było bezpiecznej i skutecznej metody odchudzania. A teraz mamy" – zapewniał prof. Leszek Czupryniak.

Dodał, że popyt na te leki przekracza znacznie podaż, gdyż okazały się one pomocne zarówno u chorych na cukrzycę, jak i w odchudzaniu oraz w niewydolności serca.

Cukrzyca typu 2 – wyjaśnił specjalista – jest najprostszym powikłaniem nadwagi i otyłości, ale nie jedynym. Otyłość, a raczej choroba otyłościowa doprowadza też do wielu innych chorób, takich choroby sercowo-naczyniowe, a nawet choroby nowotworowe.

09.11.2022
Zobacz także
  • Diabetologia – optymizm z odrobiną dziegciu
  • Słodkiego, miłego życia... Historia rozumienia i leczenia cukrzycy
  • Objawy cukrzycy – pierwsze, najczęstsze i nietypowe objawy cukrzycy
  • Cukrzyca – typy cukrzycy, badania i sposoby leczenia
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Poradnik świadomego pacjenta