×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Rezydenci poza ustawą o płacach minimalnych?

Malgorzata Solecka
Kurier MP

Ministerstwo Zdrowia potwierdza: projekt nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach minimalnych pracowników wykonujących zawody medyczne przewiduje wyłączenie rezydentów oraz stażystów z mechanizmu corocznego wyrównywania wynagrodzeń. Jednocześnie resort podkreśla, że „zmiana nie wyłącza ww. lekarzy z zakresu podmiotowego ustawy”. O co chodzi?

Rezydenci po negocjacjach z ministrem zdrowia 19 stycznia 2018. Fot. Przemysław Wierzchowski / Agencja Gazeta

W związku z informacją, jaka pojawiła się w poniedziałek i wzbudziła ogromny odzew wśród młodych lekarzy, że z projektu nowelizacji ustawy „o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych” Ministerstwo Zdrowia zaproponowało wykreślenie rezydentów i stażystów, MP skierowała w tej sprawie pytania do biura prasowego resortu zdrowia.

Dowiedzieliśmy się, że ministerstwo proponuje w nowelizacji „dokonanie zmiany mającej na celu doprecyzowanie wzajemnej relacji przepisów określających wysokość wynagrodzeń lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizację w ramach rezydentury oraz lekarzy i lekarzy dentystów odbywających staż do przepisów określających ścieżkę dojścia do docelowych wysokości najniższych wynagrodzeń wszystkich pracowników medycznych zatrudnionych w podmiotach leczniczych”.

Jednak „doprecyzowanie”, jak wyjaśnia rzecznik ministra zdrowia Krzysztof Jakubiak, dotyczy tylko okresu przejściowego. - Zmiana taka nie wyłącza ww. lekarzy z zakresu podmiotowego ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r., zatem w dalszym ciągu będzie istniał obowiązek podwyższenia do 31 grudnia 2021 r. wynagrodzenia zasadniczego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizację w ramach rezydentury oraz lekarzy i lekarzy dentystów odbywających staż do wysokości nie niższej niż poziom najniższego wynagrodzenia zasadniczego określonego w zmienianej ustawie – podkreśla.

Czy to znaczy, że rezydenci i stażyści, których wynagrodzenia mają wzrosnąć 1 lipca, na kolejne podwyżki będą mogli liczyć dopiero za trzy lata? Ministerstwo zapewnia, że nie. Jednak do 31 grudnia 2021 roku wynagrodzenia rezydentów i stażystów, których wysokość określają rozporządzenia ministra zdrowia, nie będą rosnąć w oparciu o ustawę o płacach minimalnych, ale właśnie o akty wykonawcze do ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

– Wejście w życie omawianej zmiany ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. oznaczałoby, że wynagrodzenia zasadnicze lekarzy rezydentów i stażystów nadal będą musiały zostać podwyższone do 31 grudnia 2021 r. do poziomu nie niższego niż wynikający z ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. Pracodawca nie musiałby jednak dokonywać wzrostów wynagrodzeń tej grupy pracowników w terminie wskazanym w art. 3 ust. 1 pkt 5 ustawy, lecz w terminach wynikających z aktów wykonawczych określających wysokość wynagrodzeń zasadniczych lekarzy rezydentów i stażystów – tłumaczy rzecznik resortu, przypominając, że „podwyższanie wynagrodzeń lekarzy rezydentów i stażystów odbywa się inaczej niż pozostałych pracowników podmiotów leczniczych, w oparciu o wydzielone zewnętrzne środki kierowane na ten cel do podmiotów leczniczych, a wysokość wzrostów ich wynagrodzeń nie jest ustalana samodzielną decyzją przez kierownika podmiotu leczniczego”.

Krzysztof Jakubiak podkreśla również, że minister „dokonał już zmiany wspomnianych rozporządzeń i podwyższył wynagrodzenia zasadnicze lekarzy rezydentów i stażystów o kwoty przekraczające obowiązkowe minimum, które zostało określone w ustawie z dnia 8 czerwca 2017 r. na dzień 1 lipca 2017 r.”

W odpowiedzi na nasze pytanie Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że wynagrodzenia rezydentów i stażystów będą „w dalszym ciągu podwyższane przez Ministra Zdrowia, celem osiągnięcia wysokości nie niższych niż najniższe wynagrodzenie zasadnicze ich obowiązujące w 2021 r.”

23.05.2018

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

  • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
    Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
    Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
  • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
    Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.